Isparta 1.1 milyar liralık şehir hastanesine kavuştu

9 büyüklüğünde depreme dayanıklı Isparta Şehir Hastanesi hasta kabulüne başladı. Resmi açılışı 24 Mart’ta yapılacak hastane 1.1 milyar liraya mal oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ dediği şehir hastanelerinden biri olan ve resmi açılışı 24 Mart’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle yapılacak Isparta Şehir Hastanesinde, hasta kabulüne başlandı. Isparta’da yapımına Akfen Holding tarafından 2 yıl önce başlanan, 225 bin metrekare alana kurulu Isparta Şehir Hastanesi’nin inşaatının tamamlanmasının ardından hasta kabulüne başlandı. 4 bloktan oluşan ve 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı hastane, 1 milyar 150 milyon liraya mal oldu.

20 AMELİYATHANESİ VAR

Sağlık hizmetleri dışında tüm hizmetlerin 25 yıl boyunca Akfen tarafından verileceği hastane, 25 yıl sonra tümüyle Sağlık Bakanlığına devredilecek. 755 yataklı hastanede, 167 poliklinik, 20 ameliyathane, 131 yataklı yoğun bakım, 35 yataklı fizik tedavi ünitesi, 26 yataklı hemodiyaliz ünitesi, 35 kuvözlü yeni doğan yoğun bakım ünitesi ve hava ambulanslarının iniş ve kalkış yapabileceği heliport yer alıyor. Hastanede ayrıca, her odada Kur’an-ı Kerim ve seccade bulunuyor.

Hastalar taşındı

TBMM Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, gazetecilere yaptığı açıklama, Türkiye’nin 3’üncü şehir hastanesinin poliklinik hizmetlerine başladığını söyledi. Isparta’daki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların sorunsuz şekilde şehir hastanesine taşındığını ifade eden Bilgiç, emeğe geçenlere teşekkür etti.

Kesinlikle ‘paralı’ değil

Isparta’nın “tek kalemde” gördüğü en büyük yatırımın Isparta Şehir Hastanesi olduğuna dikkati çeken Bilgiç, şu değerlendirmede bulundu: “Burada vatandaşımızın zihnini bulandırmak adına birtakım şeyler söyleniyor. Paralı hastane, özel hastane gibi şeyler söylüyorlar. Bunların hiçbiri doğru değil. Burası şehir hastanesidir ama devlet hastanesi statüsündedir. Devletin yaptırmış olduğu bir hastanedir.”

3’ünü Akfen inşa ediyor

Isparta Şehir Hastanesi Genel Müdürü Uğur Kılınç da hastanenin kamu-özel ortaklığı sistemiyle yapılan 15 hastaneden biri olduğunu söyledi. Kılınç, Akfen olarak bu söz konusu 15 hastaneden 3’ünün inşasını üstlendiklerini dile getirdi.

Akşam

Bunları da beğenebilirsin