İstanbul stokları eritmeye çalışıyor

3DKonut.com Genel Müdürü Aybars Görpe, sektörün yeni proje yatırımından önce, elindeki stokları eritmeye odaklandığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 Ocak ve Şubat ayı verilerine göre İstanbul’daki yeni konut satışı toplamda 14 bin 999 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise İstanbul genelinde 16 bin 288 adet yeni konut satışı oldu. Markalı konut projeleri ve güncel gayrimenkul haberleri platformu 3DKonut.com sitesinin 2018’in ilk çeyreğindeki lansman bilgilerinden derlediği sonuçlara göre de Ocak, Şubat ve Mart aylarında megakentte 161 bin metrekare arsa üzerine 2,7 milyar lira yatırım ile 2 bin 712 adet markalı yeni konut satışa sunuldu. Geçen yılın aynı döneminde ise İstanbul genelinde lansmanı yapılan yeni markalı konut adeti 4 bin 300 olmuştu.

Aybars Görpe: “İnşaatçıların yatırım motivasyonları yüksek ve piyasaya güvenleri tam”

“Hem TUİK’in yeni konut satışı verileri, hem de bizim topladığımız bilgeler, İstanbul’daki gayrimenkul hareketliliğinin, geçen yıla göre yavaşlamış olduğunu gösteriyor” diyen 3DKonut.com Genel Müdürü Aybars Görpe, sektörün yeni proje yatırımından önce, elindeki stokları eritmeye odaklandığını belirtti. Görpe, “Pek çok inşaat firması, düzenlediği kampanyalar ile tüketiciye uygun vadeli ve faizsiz konut satın alma seçeneği sunarak satışlarını hareketlendirmeye çalışıyor. Aldığımız geri bildirimlere göre şunu söyleyebilirim ki, inşaatçıların yatırım motivasyonları yüksek ve piyasaya güvenleri tam. Yapıp beklemek yerine, satıp yenisine başlamak istiyorlar” dedi.

İstanbul markalı konut piyasasında son durum ne?

Şu anda yaklaşık 2 bin inşaat firmasına ait, çoğunluğu yeni 4 binin üzerinde markalı konut projesini bir arada sergileyen 3DKonut.com sitesinin derlediği verilere göre İstanbul genelinde Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte toplam yatırım değeri 2,7 milyar lirayı bulan en az 2 bin 700 konutluk proje görücüye çıktı. Megakentin markalı konut projesi üreten inşaat firmaları, yeni yılda da yatırımlara devam etmekle birlikte, 2018’in ilk çeyreğindeki lansman trafiği, geçen senenin aynı döneminin gerisinde kaldı.

www.3DKonut.com

Bunları da beğenebilirsin