İstanbul’da yeni metro ve tüneller nerede yapılacak?

İstanbul’un bütçesinde aslan payı ulaştırmaya ayrıldı… Peki İBB bütçesine göre ulaşıma kaç TL yatırım yapılacak? İstanbul’da yeni metro hatları nereye yapılacak? İstanbul’un yeni tünelleri nerede yapılacak? İşte detaylar…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin 2016 bütçesini Belediye Meclisi’ne sundu. Kadir Topbaş, bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkat çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını söyledi. 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını bildiren Topbaş, Çevre yatırımlarına 5 milyar 818 milyon lira ayırdıklarını, Kültür-Sanat, Sağlık ve Sosyal Yardımlar ile diğer alanlardaki yatırımların da artarak devam edeceğini ifade etti.

2 METRO HATTININ YAPIMINA BAŞLANIYOR

Topbaş, “İstanbul’da gelecek yılsonunda günlük 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Sizlere güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek; Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladıklarını ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçeceklerini söyledi.

10 METRO HATTINA EŞ ZAMANLI START…

2019 yılı sonunda İstanbul’un 483 kilometre raylı sisteme kavuşacağını vurgulayan Topbaş, 2016 yılında raylı sistemlerde tarihi bir hamle yaparak 10 metro hattının yapımını başlatmayı hedeflediklerini açıkladı. 2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 Katlı Tüp Geçiş projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkat çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını hatırlattı.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Belediye olarak 49 kilometre metro inşaatımız devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapımına başladığı 72 kilometrelik metro hatlarıyla birlikte İstanbul’da toplam 121 kilometre raylı sistem inşaatı hızla sürüyor. İhalesi yeni tamamlanan 27 kilometrelik hat ile ihale hazırlıklarını sürdürdüğümüz 102 kilometrelik hattı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ihale hazırlıklarını sürdürdüğü 88 kilometrelik hatlar da 190 kilometreyi buluyor. Bütün bu hatların toplam uzunluğu 483 kilometre. Bütün bu hatlar tamamlandığında İstanbul daha çok yeraltından seyahet edilen modern bir şehir haline gelecek. Şu anda bile 10 bin civarında insan metrolar ve atıksu tünelleri için yeraltında çalışıyor.”

Bu 10 hat arasında bulunan Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’na 2016’da başlayacaklarını, hattın yanında bisiklet yolunun da yer alacağını dile getiren Topbaş, “Böylece bu güzergahta otobüslerden arınmış çok farklı bir doku ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

2016 YILINDA YAPIMINA BAŞLANACAK HATLAR

1. GÖZTEPE-ATAŞEHİR-ÜMRANİYE
2. ÇEKMEKÖY-SULTANBEYLİ
3. ÇEKMEKÖY-TAŞDELEN-YENİDOĞAN
4. KAYNARCA-TUZLA
5. PENDİK-KAYNARCA
6. BAĞCILAR-HALKALI
7. BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR
8. MAHMUTBEY-BAHÇEŞEHİR
9. YENİKAPI-SEFAKÖY (Devamı Beylikdüzü-Ulaştırma Bak.)
10. EMİNÖNÜ-ALİBEYKÖY (Tramvay)

5 YENİ KARAYOLU TÜNELİ DAHA…

İstanbul’da 3 tünel yolu devreye aldıklarını ve bu bölgelerde trafikte rahatlamalar olduğunu aktaran Topbaş, bu yatırımların devamını getirmek ve karayollarının rahatlaması adına 5 yeni tünel projesine daha start vereceklerini müjdeledi.

1. DOLMABAHÇE-LEVAZIM
2. LEVAZIM-BALTALİMANI
3. BALTALİMANI-AYAZAĞA
4. AYAZAĞA-ÇAYIRBAŞI
5. SARIYER-ZEKERİYAKÖY

İBB

Bunları da beğenebilirsin