İstanbul’un ilk artizan oteli Ajwa Hotel Sultanahmet açıldı

Adını hurmanın en lezzetli ve değerli türünden, şıklığını incelikli tasarımlarından alan; zarif mimarisi, tarihi atmosferi ve üstün kalitedeki hizmet anlayışıyla bölge turizmine eski ruhunu hızla geri kazandıracak olan Ajwa Hotel Sultanahmet kapılarını açtı.

12 Group altında yer alan Gülab Mimarlık Ofisi tarafından farklı bir kimlikle artizan/zanaat oteline dönüşen Ajwa Hotel Sultanahmet, 6798 metrekare üzerinde 61 oda olarak dizayn edildi.

Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan ve her yıl milyonlarca turist çeken Sultanahmet, beş yıldızlı bir artizan/zanaat (sanatkar tarafından yapılan ya da özel bir ustalık gerektiren) otele kavuştu.

Lüks segment otellerinin en iyileri arasında yer alması hedeflenen Ajwa Hotel Sultanahmet’te önceki gün Basınla Tanışma Kahvaltısı düzenlendi. Basın toplantısına katılan gazeteci ve yazarlara otel hakkında bilgi veren 12 Group Şirketler Grubunun Turizm ve Eğitim Yatırımlarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Selim Geçit, “Türk turizminin yaşadığı zor günlerin ardından yeniden cazibe merkezi olacağına inanıyoruz. Otelimizin yapımı aşamasında, kalite her adımda birinci kriter oldu” dedi.

SELİM GEÇİT: AJWA HOTEL SULTANAHMET’İN TURİZME YENİ BİR SOLUK GETİRECEĞİNE İNANIYORUZ

Selim Geçit, Ajwa Hotel Sultanahmet’in bölgede bu konudaki açığı kapatan bir adres olmasının hedeflendiğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Azerbaycan uyruklu Türk iş adamı Abu Bakr, Aziyade Otel’i satın alarak Ajwa Hotel Sultanahmet’i hayata geçirdi. 12 Group altında yer alan Gülab Mimarlık Ofisi’nin tasarımıyla bu yapı farklı bir kimlikle artizan/zanaat oteline dönüştürüldü. Otelimiz 6798 metrekare üzerinde 61 oda olarak dizayn edildi. Bizim hamamımız Osmanlı döneminde kullanılan mermer kurnalardan, el yapımı çinilerden esinlenerek yapıldı ve her alanda en yeni teknoloji kullanıldı. Eskinin orijinalliğinden ve yeninin teknolojisinden yararlanarak çok güzel bir hamam yaptık. Buhar odamız tamamen mermerden yapıldı. Çok güzel bir yüzme havuzumuz, fitness merkezimiz ve iki tane toplantı salonumuz var. Ekmek dahil her şeyi biz üretiyoruz.Biz kendimizi hiçbir otelle kıyaslamıyoruz. Buradaki her bölüm, hizmette en iyiyi, en estetik biçimde sunma iddiasındadır.

Ülke olarak turizmle ilgili olumsuz günler geçirdiğimiz bir dönemde olabiliriz ama biz geleceğe umutla bakıyoruz. Moralimizi bozmadan her milimetrekaresine büyük özen gösterilmiş bu büyük turizm yatırımı için en kaliteli hizmeti verme konusunda çalışmalarımızı şevkle sürdürüyoruz.

Dünyanın baş döndürücü bir hızla değişmesi birçok yeni zorluğun yanı sıra daha önce var olmayan yeni ihtiyaçları da doğuruyor. Biz Ajwa Otelleri olarak bu hızlı değişimi bir avantaj olarak değerlendirmeyi amaçladık. Ajwa Hotel Sultanahmet’te öncelikle klasik otelcilik değil ev sahibi – misafir ilişkisi esastır. Misafirimiz burada kendini evindeki kadar rahat hissetsin istiyoruz. Bizim otelimizde Türk kültüründeki misafirperverliğin öne çıktığı serviste, müşteriye karşı dürüst olmak konfor sunmak kadar önem taşıyor.”

ŞEF RAMİN NURİYEV: AZERBAYCAN KAHVALTISINDA MASADA BOŞ YER KALMAZ

Azerbaycan geleneğine özgü çeşitlerin yer aldığı kahvaltı sırasında Ajwa Hotel Sultanahmet Şefi Ramin Nuriyev de Azerbaycan mutfağı hakkında bilgiler verdi. Özellikle reçel çeşitlerinin Azerbaycan kahvaltılarında çok önemli yer tuttuğunu belirten Şef Ramin Nuriyev, Azerbaycan kahvaltıları ve yemeklerinin çok zengin çeşit içerdiğini belirterek “Bizim masalarda boş bir alan kalmaz ve mutlaka çeşitli tatlılar, reçeller yer alır” dedi.

Basına sunulan bol çeşitli, ağızlara layık leziz Azerbaycan kahvaltısı, yakında açılacak olan Ajwa Hotel Sultanahmet’in üst katında muhteşem bir tarihi yarımada manzarasına sahip Zəfəran Restoran’ın menüsünde yer alacak.

DUVARLARINDA SANAT ESERİ TABLOLAR, ODALARDA İPEK HALILAR…

Tasarımının, sadece Osmanlı ya da Selçuklu’yu değil, bölgenin geçmişindeki pek çok farklı dönemi yansıttığı Ajwa Hotel Sultanahmet’in her bölümünde sanatçı dokunuşu ve el işleri göze çarpıyor.

Topkapı restoratörleri tarafından yapılmış kalem işleri, ahşap ve sedef süslemeler, her biri ayrı bir dönemi yansıtan Azerbaycanlı sanatçıların değerli tabloları ve İznik çinilerindeki el işçilikleri, oteldeki sanat zevkini yansıtan unsurlardan sadece birkaçı…

Hem tarihten hem de geleneklerden beslenen tasarımla; aynı zamanda modern yaşamın son teknolojisini ve lüks anlayışını da harmanlayan bir felsefeyle kurulan Ajwa Hotel Sultanahmet, detayların sembolik ifadelerin ötesinde ciddi bir fark yaratabildiğini gösterme hedefini taşıyor.

Odalarında Azerbaycan’dan özel olarak getirilmiş el dokuması ipek halılar, Osmanlı sedirleri, klasik motiflerle süslü aydınlatmalar, tavan işlemeleri ve Çinili Köşk’ten ilham alan el yapımı çinilerin bulunduğu Ajwa Hotel Sultanahmet, üst kalite parfüm ve ipek şalların satılacağı bir hediyelik eşya dükkanı, sanat galerisi ve antika dükkanı ile tamamlanacak.

İŞ DÜNYASI İÇİN DE SEÇENEKLER VAR

İki toplantı odasıyla iş dünyasına alternatif sunan Ajwa Hotel Sultanahmet, misafirlerini müzik yerine su sesi, kuş sesi gibi doğa efektleriyle huzurlu bir ortamda ağırlarken; Osmanlı tarzını teknolojiyle birleştiren hamam, buhar odası ve masaj odalarında SPA hizmeti ve yüzme havuzuyla dinlendirici bir tatil yeri olarak dikkat çekiyor.

AJWA HOTEL KAPADOKYA DA YAKINDA AÇILACAK

Ajwa Hotel, Sultanahmet’ten sonra yakında Türkiye’de ikinci olarak Kapadokya’da hizmete girecek. Yine Gülab Mimarlık ekibinin projesiyle 1400’lü yıllarda inşa edilmiş geleneksel bir kervansarayın restore edilerek tasarlandığı Ajwa Hotel Kapadokya, Ürgüp’te 52 oda ve 6 villa ile hizmet verecek.

Artizan, sözlük anlamı olarak sanatkar tarafından yapılan ya da özel bir ustalık, zanaat gerektiren faaliyetleri ifade etmektedir.

Otel restorasyonu üç yıldan fazla bir zamanda tamamlandı ve tüm ayrıntıları üzerinde defalarca çalışıldı.
Her biri farklı detaylara sahip 61 odadan hamam ve SPA’ya, otelin hemen her alanında Sultanahmet’in tarihinden kopyalanmış gerçek detaylar mevcut.

Büyüklükleri 30 ile 45 metrekare arasında değişen odalar, Sultanahmet ortalamasının oldukça üzerinde bir genişliğe sahip.

Otelde kalacak misafirler, rezervasyonlarında tercih edecekleri seçeneklere göre hizmetler alabiliyor. Örneğin, otel misafiri uçaktan alınmayı seçerse uçağın kapısında karşılanıyor. Kayıt işlemleri; lüks transfer araçlarında tamamlanırken otele ulaşan konuklara özel hurma çeşitlerini içeren ikramlar sunuluyor.

Arzu eden misafirler, asma katta bulunan mini pastanenin menüsünde günlük geleneksel tatlılar, kekler ve böreklerle kahvaltıdan akşamüstü çayına, farklı lezzetleri tercih edebiliyor.

Otelde Türk hamamı ve özel masaj uygulamaları, büyük iç mekân havuzu, en modern cihazlarla donatılmış fitness salonu ve VIP servis imkânları sunuluyor.

Ajwa Hotel, bünyesinde bulundurduğu çamaşırhane ve ekmek fırını bölümlerinde de diğer bütün bölümlerde olduğu gibi en yüksek kalitede hizmet veriyor.

Oda seçenekleri ile ilgili bilgiler:

Deluxe Oda
Ajwa Hotel Sultanahmet ceviz ağacından yapılmış mobilyaları, ipek Tebriz halıları, iki ayrı yataklı veya queen yataklı 47 adet deluxe odaya sahip. Banyolarında Mimar Sinan’ın camilerinden esinlenen çinileri, yekpare Marmara mermerleri, kurnalı çeşmeleri ve yine mermerden lavaboları ile geçmişin rafine zevklerini bugüne taşıyor. En kaliteli kumaştan duvar kağıtları turkuaz, oksit sarısı ve çivit mavisi Rumi desenlerle süslü tavan işleri ile uyum içinde. Odalardaki ledler moda göre en uygun aydınlatmayı sağlarken, ergonomik ve teknik detaylar da düşünülmüş.

Sultan Suit
125 metrekare alana sahip ‘Sultan Süit’ üç ayrı bölümden ve bir banyodan oluşuyor. Bordo tonlarının hakim olduğu ilk bölüm yemek alanı olarak değerlendirilmiş. Görkemli ağaç işçiliğinin kullanıldığı, yeşil tonlarının hakim olduğu yatak odası ve kahve tonlarının ağırlık kazandığı yaşam alanı tüm detaylarıyla her türlü konforu sunuyor. Banyo ise ahşap dolaplarındaki işlemeleri, masalları andıran holün sonunda ise turkuaz karoları, ikiz mermer lavabosu, bakır kurnalarıyla, Jakuzi, sauna, buhar odası ve duş bölümünden oluşuyor. Sultan Süit genelindeki kemerli pencerelerin ardından panoramik İstanbul ve deniz manzarası sunuyor.

Aile Odası
Ajwa Hotel Sultanahmet’in 46.5 metrekare alana sahip 7 adet aile odası, iki ayrı oda içerisinde deluxe oda kalitesiyle hizmet veriyor. Kadife devetüyü rengi rahat kanepeleri, ceviz ağacından mobilyaları, Binbir Gece Masalları’nı andıran ve Selçuklu desenleriyle işlenmiş yatak başları ile geçmişi bugünün konforuyla buluşturuyor.

Corner Suite
Ajwa Hotel Sultanahmet’in 35 metrekare alana sahip 6 adet corner suiti mor, lila, leylak ve su yeşili tonlarında dekora sahip. Osmanlı oturma kültürünün bir yansıması olan rahat sedirler, rahle formundaki sedef işlemeli koltuklar, Selçuklu motifleriyle bezenmiş ceviz mobilyalar kullanılmış. İstanbul’un kıymetli tarihi eserlerinden ilham alınarak tasarlanan banyolarda ise nadide çini örnekleri ve saraylarda kullanılan mermerler, teknolojik konforla buluşturulmuş.

12 Group ve Gülab Mimarlık
12 Group Şirketler Grubu ilk kez 2008 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açılmıştır. Ardından şirketin İngiltere ve Türkiye ayakları faaliyete geçmiştir. Grubun ilk şirketi olan “Gülab Mimarlık ve İnşaat” dizayn, mimarlık ve inşaat üzerine işler yaparak 2012 yılında Azerbaycan’da, 2013’te ise Türkiye’de sektöre giriş yapmıştır. “Gülab Mimarlık ve İnşaat” genellikle mimarlık, inşaat ve restorasyon projeleri geliştirmektedir. 2016 senesinde “12 Group Şirketler Grubu” İstanbul’un Sultanahmet bölgesinde “Ajwa Hotel Sultanahmet”i inşa ederek turizm sektörüne geçiş yapmıştır. Otel 2016 yılının Kasım ayında açılarak 5 yıldız almıştır. “Ajwa Hotel Sultanahmet”in inşaatı ve restorasyonu “Gülab Mimarlık ve İnşaat Şirketi” tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bunları da beğenebilirsin