Kanal İstanbul için ilk kazma ne zaman vurulacak? Belli oldu!

Kanal İstanbul için ilk kazmanın vurulacağı tarih belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul için faaliyete 'bu yaz' başlanacağını söylemişti. İşte bu yaz içinde Kanal İstanbul için ilk kazma vurulacak o tarih...

Kanal İstanbul için ilk kazma ne zaman vurulacak? Kanal İstanbul’a ilk kazma ne zaman vurulacak? Kanal İstanbul projesinin inşaat faaliyeti ne zaman başlıyor? İşte Kanal İstanbul için toprağa ilk kazmanın vurulacağı o tarih…

Kanal İstanbul için o tarih netleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada “Bu önemli projenin, etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyor, yaz aylarında da temelini atıyoruz. Epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanalistanbul’un, şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” demişti.

Kanal İstanbul nasıl olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Nisan 2011’de “çılgın proje” olarak açıkladığı Kanal İstanbul 45 kilometre uzunluğa, 21 metre derinliğe, 275 metre taban genişliğine, en dar yerinde 360 metre su yüzeyi genişliğine sahip olacak. Kanal’ın iki yakasına ise toplam 500 bin kişilik bir şehir kurulacak.

Kanal İstanbul nerede?

Kanal İstanbul projesi kapsamında, Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Doğusunu takip eden Kanal Koridorunun yaklaşık 6.149 m’lik kısmı İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 3.189 m’lik kısmı İstanbul ili, Avcılar ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 6.061 m’lik kısmı İstanbul ili, Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde ve kalan yaklaşık 27.383 m’lik kısmı ise İstanbul ili, Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Kanal İstanbul için ilk kazma ne zaman vurulacak?

Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın vurulacağı tarih belli oldu. Habertürk muhabiri Esra Nehir‘in aktardığına göre Kanal İstanbul’un temeli 26 Haziran’da atılacak. 6 köprüden ilkinin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

Haberturk.com

Bunları da beğenebilirsin