Kapıcılar, dertlerin kralı!

Kapıcıların örgütlendiği Konut İş Sendikası Başkanı Alican Kayhan, tebligat ile 15 günde kapı önüne konduklarını belirterek, “Bir anda sadece işimizi değil, evimizi de kaybediyoruz. Kemal Sunal’ın filmindeki Kapıcılar Kralı değil dertlerin kralıyız!” dedi... İşte o açıklama...

Apartman kültürünün, kalorifer kullanımının yaygınlaştığı 1960’lı yıllardan itibaren başlayan ve “Kapıcılık” olarak tabir edilen apartman hizmetleri kısa zaman içerisinde toplumsal yaşamda önemli bir yer tutmuştu.

Özellikle İstanbul ve Ankara’nın orta ve üst gelir grubunun yaşadığı semtlerde neredeyse kapıcısı olmayan bina kalmamıştı. Bodrum katlarında “kapıcı katı” diye tabir edilen yerlerde aileleriyle kalan kapıcıların yaşantısı pek çok filme konu olmuştu.

Bunlar arasında hiç kuşkusuz en unutulmazı Kemal Sunal’ın “Kapıcılar Kralı”ydı. Bunun yanında Türkiye tarihinin en uzun süreli dizisi Bizimkiler’de Ercan Yazgan’ın hayat verdiği “Kapıcı Cafer” karakteri de dizinin vazgeçilmeziydi.

Her iki filmde de kapıcılar uyanık, işini bilen bir şekilde parayı bulan kişiler olarak anlatılıyordu. Adını Feriha Koydum dizisinde ise Hazal Kaya, babasının mesleğini okul arkadaşlarından ve sevdiğinden gizlemeye çalışan bir kapıcı kızını canlandırıyordu.

Kılıçdaroğlu’na kapıcıların sorunlarına dair rapor iletildi

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem‘in haberine göre; uzun süredir haklarında haber yapılmayan kapıcılar geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na parti yetkililerince hazırlanıp sunulan rapor ile bir kez daha gündeme geldi. Kılıçdaroğlu seçimden önce kapıcılar ile bir araya gelmişti. Seçim sonrasında hazırlanan raporda kapıcıların sorunlarına değiniliyor.

Her seçimden önce ilk hatırlanan, seçimden sonra ilk unutulan!

Peki bir dönem Anadolu’dan yeni gelmiş insanlar açısından gözde bir meslek olan kapıcılığın günümüzdeki durumu ne? CHP’ye hangi sorunlarını anlattılar.

Bu sorunun cevabını almak için Mecidiyeköy’deki Kapıcılar Sendikası olarak da bilinen Konut İş Sendikası’nda bir grup kapıcı ile buluştuk.

Küçük alanlarda yaşamını sürdürmeye alışkın olan kapıcıların sendikası bile küçük, tek gözlü bir oda.

Sendika başkanı Alican Kayhan, Sivas’tan geldikten sonra 1979’da Beşiktaş’ta bir binada başladığı kapıcılığı uzun yıllar boyunca sürdürdükten sonra sorunlara çözüm bulmak için örgütlenmeye girişmiş.

Kapıcıların bulundukları binaların aynı zamanda bekçisi, hafızası ve bir nevi psikoloğu, mahallenin de muhtarı gibi olduğunu söyleyen Kayhan siyasilerle olan ilişkilerini şöyle anlatıyor.

KAPICILARIN İSYANI İÇİN HABERE TIKLAYIN!

Independent Türkçe

Hangi sendikanın kaç üyesi var?

İnşaatta kaç sendikalı işçi var? İşte resmi rakamlar!

Bunları da beğenebilirsin