Kentsel dönüşüm ile şehirler markalaşacak

Marka Şehirler Zirvesi’ne İstanbul damgasını vurdu. İstanbul’un marka olarak doğmuş bir şehir olduğu vurgulanan zirvede, kentsel dönüşümle birlikte yeni marka şehirlerin yaratılacağı belirtildi.

Marka şehirlerin Türkiye ekonomisine katkısını artırmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Marka Şehirler Zirvesi’ne İstanbul damgasını vurdu. Şehirlerin markalaşmasında imzası bulunan firmaların katıldığı zirvede, şehirlerin Türkiye’de marka potansiyeli olan şehirler ve yapılması gerekenler konuşuldu. İstanbul’un Türkiye’nin en önemli marka şehri olduğu sonucuna varılan zirvede, Anadolu şehirlerinin taşıdığı potansiyele dikkat çekildi. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecinin yeni marka şehirler yaratacağı ifade edildi.

Eventuum tarafından düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul’un marka doğmuş bir şehir olduğunu belirterek, şunları söyledi:

İstanbul doğal merkez

“İstanbul, yüzyıllardır bulunduğu jeopolitik konum itibariyle doğal bir marka şehirdir. İstanbul doğal olarak uluslararası bir kültür merkezi, bir finans merkezidir. Marka olmanın temelinde güven yer alıyor. Ticaret yapacaksa kazanç, konut alacaksa müktesap hak, yaşayacaksa güvenlik, tatil için gelecekse kaliteli hizmet… Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde marka şehirden söz etmek mümkün olur.”

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, markalaşma sürecinde kentsel dönüşüm politikalarının da son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Ceylan, “İnşaat sektörünün önemli rol oynadığı bu çalışmalar tamamladığında İstanbul’un çehresi değişecek” dedi.

Ülkelerin algısı yönetilmeli

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul’u markalaştırmak için ciddi çaba harcanması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Kamu nezdinde adı ‘Prestij Bakanlığı’ ya da ‘İmaj Bakanlığı’ olabilecek bir yapı kurulmalı. Tüm kurumların bağlı olabileceği böyle bir bakanlık oluşturmalı. Nasıl şirketlerin algısını yöneten profesyoneller varsa ülkelerin de olmalı. İş adamları olarak bizler, böyle bir oluşuma destek vermeye hazırız. İstanbul, tarih boyunca marka bir şehir oldu. İstanbul’un yanı sıra diğer bölgelerimizde de marka olacak şehirlerimiz var. Bu yeni bakanlık, bu şehirleri olmaları gereken yerlere taşıyabilir.” İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın da İstanbul’un dünyada geldiği noktada inşaat sektörünün önemine dikkat çekti.

Vatan

Bunları da beğenebilirsin