Kibar Enerji, Gazprom’un doğal gaz kısıtlamasına ilişkin açıklama yaptı

Kibar Enerji A.Ş., Gazprom Export’un tedarik ettiği doğal gazda kesinti yapması nedeniyle bir açıklama yayımladı. Şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Mevcut durumda BOTAŞ’ın hakimiyetinin devam ettiği Türkiye doğal gaz piyasasında, son yıllarda doğal gaz ithalat fiyatının, BOTAŞ toptan satış tarifesinden yüksek olması nedeniyle özel sektör oyuncuları ciddi bir yükün altına girip zarar etmişlerdir.

Bu konu özel sektör oyuncularına doğal gaz tedarik eden Gazprom Export şirketiyle müzakere edilmiş ve 2015 Nisan ayında Gazprom Export ile ithalat fiyatında indirim yapılması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Üzerinde anlaşılan fiyat indirimi koşulları şu anda da devam etmektedir.

Gazprom Export Aralık ayında anlaşmaya varılan fiyat üzerinde revizyon yapma talebinde bulunmuştur. İthalat kontratı kapsamında tedarikçi firma böyle bir talepte bulunabilir fakat fiyat revizyonu kararı karşılıklı yapılan müzakereler sonucu alınmalıdır. Bunun aksine devam eden süreçte Gazprom Export, Şirketimizden kontrat fiyatında acil bir artış talebinde bulunmuş ve fiyat revizyonu konusunda uygulamaya gideceğini bildirmiştir.

Bu uygulamayı kabul etmememiz sonucunda, kamuoyuna da yansıdığı gibi Gazprom Export, Şirketimize tedarik ettiği doğal gaz miktarında 24 Şubat 2016 tarihinden itibaren kesinti yapmaktadır. İthalat kontratımız kapsamında, Gazprom Export’un tek taraflı olarak geçerli bir nedene dayandırmadan yapamayacağı bu doğal gaz kesintisi, bugüne kadar kamuoyunda güvenilir imajına sahip olan Rus gazının itibarını zedelemektedir.

Kibar Enerji A.Ş. olarak Gazprom Export ile imzalamış olduğumuz ithalat kontratımız kapsamındaki yükümlülüklerimizi hem basiretli bir tacir olarak yaptığımız ticaretin gereklerini yerine getirmek, hem de ülkemiz doğal gaz arz güvenliğine katkıda bulunmak adına bugüne kadar eksiksiz olarak yerine getirdiğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Bunları da beğenebilirsin