Kıdem tasarısı tamam

Kamuoyuna açıklanmayan kıdem tazminatı çalışması tamamlandı. Çalışma Bakanı Soylu, “İyi ve iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Bundan sonra sosyal diyalog penceremizi açacağız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenlemenin tamamlandığını açıkladı. Soylu, yeni kurulacak hükümetin kamuoyuyla paylaşacağı düzenlemenin, çalışma hayatı içerisinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı kıdem tazminatı çalışması olduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) “Belgeli Hatıralar” başlıklı serginin açılışına katıldı. Vatandaşların yüzde 98’inin sosyal güvenlik şemsiyesi altında olduğunu belirten Soylu, çalışmaların dünyadaki birçok ülkeye örnek olacak nitelikte yürütüldüğünü anlattı.

Net olarak görülecek

Sosyal güvenlik sisteminde bundan sonraki süreçte ikinci faz reformlara geçileceğini bildiren Soylu, kayıt dışı istihdam oranının yüzde 15’lere kadar indirilmesinin temel amaçlardan biri olduğunu vurguladı. Soylu, kıdem tazminatındaki düzenleme hakkında şunları söyledi: “Şu anda elimizde kamuoyuna sunmadığımız ama çalışma hayatı içerisinde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en kapsamlı kıdem tazminatı çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. Gerek çalışanlarımızın, gerek işverenlerimizin çok net bir şekilde kendi var olan durumlarını net ve iyi görebileceği bir çalışmayı tamamlamış durumdayız.”

Farklı ülkeler incelendi

Kıdem tazminatı konusunda farklı ülke örneklerinin incelediğini ve bu konudaki tecrübelerden yararlanıldığını ifade eden Soylu, şöyle konuştu: “İyi ve iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Türkiye’de çalışanların yüzde 86’sının kıdem tazminatını alamadığını düşündüğümüzde aslında sessiz milyonların önemli ölçekte sahip çıkıldığı kıdem tazminatı çalışmasını biz teknik açıdan tamamlamış durumdayız. Bundan sonra sosyal diyalog penceremizi açacağız. Hem sendikalarımızla hem işveren temsilcilerimizle hem sanayi ve ticaret odalarımızla hem çalışanlarımızla hepsiyle bu diyaloğu ortaya koyacağız. Çok önemli araştırmalar yaptık. Toplum, çalışanlar, kıdem tazminatını alamayanlar ne talep ediyor, bütün bunları ortaya koyan çalışmaları ve araştırmaları hazırladık. İnşallah bu da 65’inci Hükümetle birlikte kamuoyuyla paylaşacak.”

Emekliye makul promosyon

Bakan Süleyman Soylu, emekli aylıklarına banka promosyonu verilmesiyle ilgili çalışmanın da tamamlandığını bildirdi. Emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunda çok iyi bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Soylu, şöyle devam etti. “Basın ve yayın organlarında ortaya çıkan rakamlar, afaki rakamlardır. Bunların hiçbir ölçüsü ve değeri söz konusu değildir. Dikkat ederseniz bu bir promosyon. Bu konuda makul bir ölçeği emeklilerimizle buluşturmak için biz çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah yeni hükümet bu konudaki adımı atacak. Şu anda tüm çalışmalarımız hazır.”

13 milyon işçiyi ilgilendiriyor

– Tazminat düzenlemesi 12 milyon 663 bin işçiyi yakından ilgilendiriyor.
– Mevcut durumda 100 kişiden 86’sı kıdem tazminatını alamıyor.
– Kurulacak kıdem tazminatı fonu bu güvenceyi gerçekleştirecek.
– Yeni sisteme girmek isteyen işçi fona geçecek, tercih hakkı olacak
– İşçi sendikaları tazminatın 30 gün üzerinden hesaplanmasını kırmızı çizgi olarak görüyor.

Asgari kesinti

Bakan Soylu, taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli personel olarak istihdamı için gerekli çalışmaların yüzde 99.9’unun tamamlandığını belirterek, bu çalışmanın da önümüzdeki dönemde paylaşılacağını kaydetti. Soylu, asgari ücrette gelir vergisi kesintisi yapılmaması yönünde Ağustos ayında bir toplantı yapılacağını bildirdi.

Vatan

Bunları da beğenebilirsin