Konut, ekonomiyi büyütmeye devam edecek

TÜİK, 2017 Ağustos ayına ait konut satış rakamlarını açıkladı: Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.7 oranında artış kaydedildi. Sektör temsilcilerinin Ağustos ayı konut satış verilerine ilişkin görüşleri şöyle…

Yücel Park

İşte konut sektörünün temsilcisi müteahhitlerin TÜİK verilerine dair yorumları…

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:
“Devlet desteğinin devam etmesi önemli”

“Ağustos ayında konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7’lik artışla 120 bin 198 adede yükselmiş olması, sektördeki canlılığın devam ettiğinin göstergesi. Birbirini izleyen aylarda gelen artış rakamları bizlere moral vermeye devam ediyor. Bu artış trendinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini, 2017’nin sektör açısından başarıyla tamamlanacağını söyleyebiliriz. Konutun güvenli bir yatırım aracı olmasının yanında, devletin sektöre verdiği desteğin de bu sonuçların ortayla çıkmasındaki etkisi çok büyük. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %11,4 artması, sektöre yabancı ilgisinin de sürdüğünü gösteriyor. Bu desteğin devam etmesi halinde yerli ve yabancı yatırımcı açısından, bir yatırım aracı olarak konutun cazibesinin ve ekonomideki büyümeye katkısının önümüzdeki süreçte de artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.”

TÜİK AĞUSTOS AYI VERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala:
“Sektör ekonomiyi büyütmeye devam edecek”

“TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayına yönelik verilere göre, yatırımcı ilgisi ve güveni devam ediyor. Sektör açısından en temel konuyu bu güvenin sürdürülebilirliği oluşturuyor. Verilere göre geçen yılın aynı ayına göre satışlarda yüzde 4,7’lik artış var ve toplam satışlar da 120 bini aşmış durumda. Konut satışlarındaki artışın önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngörüyoruz. Yerli ve yabancı açısından düşünürsek sektörümüz kazanç ve güven açısından hala çok cazip. Gerek ilk konut satışları gerekse yabancıya satış oranlarındaki artıştan da bunun görebiliyoruz. Mevcut istikrarın devamıyla sektörün ekonomiye olan katkısının hız kesmeyeceğini, bu katkının önümüzdeki süreçte daha da artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:
“Konut hala en kazançlı yatırım aracı”

“TÜİK tarafından Ağustos ayı konut satışlarına yönelik açıklanan rakamlar, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Ağustos ayındaki konut satış rakamlarının artması sektörümüzün ekonomideki lokomotif sektör olma niteliğini koruduğunun da bir göstergesi. Aylık oranlara bakılmaksızın 2017 tamamının sektör ve yatırımcı için parlak bir yıl olarak tamamlanacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2017’nin tamamındaki yükseliş hem yatırımcılarımız hem de gayrimenkul sektörünün aktörleri olan bizler açısından geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bir durum. Hem ilk satış hem de ikinci satış oranlarına baktığımızda gayrimenkulün, Türkiye’de hala en önemli ve en kazançlı yatırım aracı olarak tahtını koruduğunu söyleyebiliriz. Böyle de yeni artış oranlarıyla yükselerek devam edeceğini öngörüyoruz.”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:
“Yatırımcı güveni devam ediyor”

“TÜİK tarafından açıklanan 2017 Ağustos ayı konut satış rakamları, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ağustos ayında 120 bin 198’e ulaştı. Bu durum konutun bir yatırım aracı olarak hala en önemli tercih sebebi olduğunu gösteriyor. Yılın geride kalan aylarındaki rakamları göz önüne aldığımızda sektörün yılbaşından bu yana sürekli bir büyüme içinde olduğunu görüyoruz. Yerli ve yabancı yatırımcının sektöre olan güveni artarak sürüyor. Bu bizler için olduğu kadar ülke ekonomisindeki istikrarın da bir göstergesi olarak önemli. Devletin sektör için sağladığı önemli desteğin devamı halinde sektörün hızlı büyümesini devam ettireceğinden eminiz.”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır:
“2017’yi büyümeyle tamamlayacağız”

“TÜİK’in açıkladığı veriler, yıl boyunca konut satışlarındaki artışın devamının gösterir nitelikte. Sektörün büyümesinde ve konut satışlarındaki artışta devlet desteğinin de çok önemli bir katkısı oldu. Bir yandan sektör büyürken beraberinde ekonomiyi de büyüttü. Bu veriler, bu sürecin devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 4,7’lik artış konutun hala en güvenilir yatırım aracı olduğunu ortaya koyuyor. Oranlarda zaman zaman dalgalanma yaşansa da bu artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Sektör olarak potansiyelimiz büyük, yatırımcının sektöre güveni ve inancı da büyük. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu potansiyeli daha yüksek oranlarla ortaya koyabileceğimize inanıyorum. Yılın tamamını baz aldığımızda; 2017’yi başarılı bir yıl olarak, toplamda güzel bir büyüme oranıyla tamamlayacağımızdan eminiz.”

Abdullah Bayram- Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Mevsimsel durgunluk aşıldı, üretime devam zamanı”

“Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 696 konut satışı ve yüzde 15,6 ile en yüksek payı aldı. Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar canlanmaya başladığını gösteriyor.. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi ekim-kasım-aralık aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle ertelenen beklemeye geçen taleplerin daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edecektir.”

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer:
“Sektördeki canlılık devam ediyor”

“Türkiye genelinde konut satışlarında Ağustos ayındaki bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış, sektöre olan ilginin devamı niteliğinde. Sektör olarak yıl boyunca yakaladığımız oranlara baktığımızda, sektörün Türkiye ekonomisine katkısının artarak devam ettiğini görüyoruz. Konut satışlarının Ağustos’ta 120 binin üzerine çıkması bizler için sevindirici bir durum. Aylara göre dalgalanmaların yaşanması normal, ancak yılın tamamını göz önüne alarak değerlendirme yapmamız gerekiyor. İlk satış oranlarının Ağustos’ta 56 bini aşması ve toplam satışlar içinde yüzde 47’lik bir orana ulaşması, sektördeki canlılığın devam edeceğini gösteriyor. Yabancıya satıştaki yüzde 11,4’lük artışla da yabancı ilgisinin devam edeceğini görüyoruz.”

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir
“Konut sektörü ekonomideki rolünü artırıyor”

“TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı konut satış rakamlarıyla, satışlarda temmuz ayında başlayan yükseliş grafiğinin giderek arttığını görüyoruz. Bu da ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğinin en büyük göstergesini oluşturuyor.

Sektörün ilk 8 ayına bakacak olursak, hükümetimizin verdiği desteklerle birlikte sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz. Özellikle yabancıya vatandaşlık hakkı getirilmesiyle de yabancı yatırımcıya konut satışlarında bir artış trendi yakaladık.Sektörümüzün artan yatırımlarıyla birlikte, ulusal ve uluslararası arenada yapılan etkinlik ve fuarların da katkısıyla Türkiye gayrimenkul ve inşaattaki üstün gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya başladı. Bunun neticesini de açıklanan rakamlarda gayet net bir şekilde okuyabiliyoruz. Buna istinaden yabancı yatırımcı satışlarında yaşanan yüzde 11,4’lük artış hızının artarak süreceğini söyleyebiliriz.

Sektörümüz, her dönemde üreten ve istihdam sağlayan rolüyle de ekonomideki rolünü artırıyor Demir İnşaat olarak, yatırımlarımızı ara vermeden sürdürürken, yatırımcılarımızın gözünde daha çok yükseliyor potansiyel yatırımcılarımızın da dikkatini çekiyoruz. Satışlardaki artış, bizim satış rakamlarımıza da yansıyor. İmzamızı taşıyan projelerimizin satışlarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Biz de yatırımcılarımızın taleplerinden aldığımız güçle, yeni yatırımlarımızı projelendirmeyi sürdürüyoruz. İçerisinde bulunduğumuz yoğun lansman döneminde de yeni yatırım projelerimizi hedef kitlemizle buluşturmayı sürdüreceğiz.”

Sefa Öztürk / Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi:
Ekonominin lokomotifi desteklenmeli

“Son olarak açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Eylül ayında okulların başlamasıyla birlikte insanlar yazlık bölgelerden büyük şehirlere geri döndü. Böylece inşaat sektörü için de sezon açılmış oldu. Ekim ve kasım aylarında da konut satışlarının artan bir grafik göstereceğini düşünüyorum. En güvenilir ve en çok prim getirisine sahip gayrimenkul, her zaman olduğu gibi en iyi yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Talep de, yatırımlar da hız kesmiyor. Bizde çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.”

Adem Soytekin / Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:
“Yüzde 4,7 oranındaki artış gayrimenkule olan talebin göstergesi”

Birçok sektöre doğrudan ve dolaylı olarak mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelinde konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olduğunu gösteriyor. Eylül ayından itibaren konut satışlarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve sektörün devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi halinde gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektöründe birçok yatırıma imza atılmaya devam ediyor, biz de ülkemiz ve ekonomimiz için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam ediyoruz. Toplumun tüm kesimi, tüm iş kolları da bu mantıkla üzerine düşeni yapmalı, çalışmaya aralıksız devam etmeli diye düşünüyorum. Ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. Firmamız, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerdeki yatırımlarına 2017 yılında da ara vermeden devam edecek.

Haydar Yamaç / Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
Konut talebi ve yatırımlar hız kesmiyor

“Ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörünün 2017 yılı içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelindeki konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olmuş. Eylül ayı itibariyle konut satışlarının sene sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Son olarak açıklanan 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 16,3 artış gösterdi. Yapıların toplam yüzölçümlerine göre 24,4 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip. İstanbul’u, 13,5 milyon m2 ile Ankara, 7,2 milyon m2 ile İzmir illerinin izlediğini görüyoruz. İstanbul’da konut sektörünün canlılığını koruduğunu, inşaat sektöründe yatırımların hız kesmediğini ve konut talebinin artarak devam ettiğini istatistiksel veriler de gözler önüne seriyor. İnşaat sektörümüze her zaman olduğu gibi güvenimiz tam, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Özgür Doğan / MİNT Genel Müdürü
“Konut satışı verileri ekonomideki bahar havasının göstergesi”

“Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artış gösterip 120 bin 198 oldu. İnşaat sektörü Türk ekonomisinin güneşi olmaya devam ediyor. Kararlılık ve atılan adımlarla geleceğe dair umutlarımız her geçen gün yeşeriyor. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte hem ekonomide hem de konut satışında yukarı yönlü ivmenin daha da hız kazanacağını söyleyebiliriz. MİNT olarak Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenimiz tam. Böyle bir ortamda yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta MİNT E-5 ve MİNT Şişli projelerimiz için ön talep toplamaya başladık. İnşaat sektörünün gelişimi ve buna bağlı olarak konut satışlarının artması her zaman önceliklerimizden olan ekonominin büyümesi demektir. Güçlü ekonomi de güçlü Türkiye anlamına gelir.”

Bunları da beğenebilirsin