Konut fiyatları hangi aylarda düşer?

Türkiye’de 2016 yılında toplam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satıldı. Bu konutların 631 bin 686 adedi birinci elden alıcılarla buluştu. Peki konut satın almak için en uygun ay hangisi? Konut fiyatları hangi aylarda düşer?

Konut fiyatları hangi aylarda düştüğünü gözlemlemenin en kolay yolu mevsimsel karşılaştırma yapmaktan geçiyor. Yaz aylarında ve kış aylarında yapılan konut satışları arasında dağlar kadar fark bulunuyor. Öncelikle bunların karşılaştırmasını yapmamız gerekiyor.

Yaz aylarında ev alınır mı?

Yaz ayları düğün sezonunun açılması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu dönemde çok fazla konut satıldığına şahit oluyoruz. Ancak rekabet çok fazla olduğu için fiyatlar da bu dönemde artıyor.

Bu dönemde biraz araştırma yaparsanız konut fiyatları ve ilan sayısının arttığına bizzat şahit olabilirsiniz. Çünkü yaz aylarında ev almak birçok açıdan insanlara cazip gelir. Mesela havalar güzel olduğundan taşınmak kolaydır. Diğer yandan okullar kapalı olduğu için çocukların eğitim hayatları pek etkilenmez. Özellikle aileler yaz aylarında ev almayı tercih ediyor.

Sıfır bir konut projesinden ev almak isterseniz, konut fiyatları üzerinde yaz aylarında araştırma yapmanız daha iyi olacaktır. Bu dönemde projeleri ve diğer ilanları inceleyebilir, mevcut kampanyaları takip edebilirsiniz.

Kış aylarında ev alınır mı?

Kış aylarında ev almak her açıdan avantajlıdır. Konut alıcılarının en çok ön planda tuttuğu fiyat parametresi diğer aylara göre nispeten uygundur. Rekabet daha az olduğu için birbirinden uygun kampanyalara ve fiyat listelerine ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan inşaat firmaları bu dönemde satışları hızlandırmak için birçok avantajı bir arada sunabiliyorlar. Neredeyse her ay yeni bir kampanya ile karşılaşabiliyoruz. Öte yandan devletin de konut satışlarını desteklediğini unutmayalım.

Konut fiyatları son dönemde nasıl?

Son dönemde artan döviz kuru ile birlikte inşaat maliyetleri de artmaya başladı. Ancak devlet KDV ve tapu harcı indirimiyle sektöre yardımcı oldu. Diğer yandan, çeşitli devlet bankaları konut kredisi faiz oranlarını indirdi.

GYODER, KONUTDER ve İNDER üyesi inşaat şirketleri de bu indirim furyasına katıldı. Şirketler nitelikli konut projeleri için yüzde 20 indirime gitti. İndirim dönemi 15 Mayıs – 15 Haziran 2018 tarihleri arasında devam edecek.

Elinizi çabuk tutarsanız konut fiyatları eski haline dönmeden hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet Projeland

Bunları da beğenebilirsin