Konut hesabı nedir? Nasıl açılır?

 

Türkiye’de pek çok vatandaş ev sahibi olma hayali kuruyor. Vatandaşların bu hayallerine geçtiğimiz yıllarda devlet desteği geldi. Konut hesabı adı verilen uygulama sayesinde vatandaşlar, yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hesap açabiliyorlar.

Konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanıyor.

Konut hesabı açma

Türkiye’de son dönemde inşaat firmaları tarafından son derece cazip konut fırsatları sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar özel hesap açma yolunu tercih ediyor. Peki konut hesabı nasıl açılır? Hesap açılırken nelere dikkat ediliyor?

Yeni evinizi Projeland'den bulun

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına girenler hariç olmak üzere devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartlar karşılanmalı.

Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanlarıyla Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor.

Konut hesabı açma
Konut hesabı açma

Kimler konut hesabı açabilir?

Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına hesap açılamadığını belirtmek gerekiyor.

Bu hesap ortak hesap olarak açılamıyor ve 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabiliyor. Diğer yandan bu hesap sadece TL cinsiden açılabiliyor.

Kimler konut hesabı açabilir?
Kimler konut hesabı açabilir?

Devlet katkısı ne zaman alınır?

Düzenli ödemelerini asgari 3 yıl boyunca para yatırma ve çekme limitlerine uygun olarak tamamlayan vatandaşlar, konut edinimi tarihinden itibaren altı ay içerisinde banka şubesine giderek konut tapusu ile başvurabiliyor.

Banka ay içerisinde yapılan başvuruları takip eden ayın ilk on işgünü içerisinde isteği Bakanlığa iletiyor ve Bakanlığın uygun bulmasının ardından hak edilen Devlet Katkısı tutarı ilgili hesaba aktarılıyor.

Projeland'i incelemek için tıklayın

Katılımcıya sadece tek konut hesabı için Devlet katkısı ödenir. Birden fazla konut hesabı açılması durumunda hesaplar birleştirilemiyor ve katılımcının Devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba Devlet katkısı ödeniyor. İlk konut hesabı için yapılan Devlet katkısı ödemesi azami tutara ulaşmamış dahi olsa diğer konut hesaplarına herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Devlet katkısı ne zaman alınır?
Devlet katkısı ne zaman alınır?

Hangi bankalardan konut hesabı açılabilir?

Hesap açabilmek için çalıştığınız bankadan bilgi alabilirsiniz. Hemen hemen bütün bankalarda hesap açılabiliyor.

Hangi bankalardan hesap açılır?
Hangi bankalardan hesap açılır?

Devlet katkısı nasıl hesaplanır?

Devlet katkısı konut edinim tarihindeki birim esas alınarak hesaplanıyor. Ayrıca, düzenleme ödeme süreleri de göz önünde bulunduruluyor. Ziraat Bankası’ndan aldığımız verilere göre;

  • 36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15’idir. Ancak, ödenecek tutar 16.313,21 Türk Lirasını geçemez.
  • 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 18’idir. Ancak, ödenecek tutar 17.568,08 Türk Lirasını geçemez.
  • 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’idir. Ancak, ödenecek tutar 20.000 Türk Lirasını geçemez.
Devlet katkısı nasıl hesaplanır?
Devlet katkısı nasıl hesaplanır?

KAYNAK: Hürriyet Projeland

Bunları da beğenebilirsin