Konut kredisi yapılandırma veya transferi nasıl yapılır?

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır? Konut kredisi transferi nasıl yapılır? Konut kredisi yapılandırma ve trasferi işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar...

Konut kredisi yapılandırma ve konut kredisi transferi işlem detayları! Konut Kredisi yapılandırması nasıl yapılır? Konut kredisi transferinde bazı bankaların düşük faiz oranlarına sahip olması Konut Kredisi almış olan vatandaşları düşündürüyor. Peki bu transfer sürecinde yapmanız gerekenler neler? İşte Konut kredisi yapılandırma ve Konut Kredisi transferleri hakkındaki bütün işlemler…

Bu yıllarda hatrı sayılır oranda dalgalanan kredi faiz oranlarından Konut Kredisi faiz oranlarına da olanlar oldu. Bir dönem 2 seviyelerine kadar artan konut kredisi faiz oranlarıyla kredi kullanımları büyük ölçüde azalırken azalan kredilerden dolayı hızla durgunlaşan krediler konut sektörünün hareketlenmesi için çeşitli tedbirler alan hükümet, kamu bankalarıyla konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekti. Önceden yüksek faiz oranları ile kredi alanlar şimdi de kredi borçlarını bu bankalar aracılığıyla transfer ederek faiz avantajından faydalanmak istiyor.

Daha önce kullanılan kredilerin %0,99 faiz oranıyla Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Vakıf Katılım ya da Ziraat Katılım Bankası’na transferiyle büyük ölçüde avantaj elde edebilmek mümkün.

Konut Kredisi transferi hangi bankalardan yapılabiliyor?

Önceden kullanılan Konut Kredileri Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na transfer olabilir. A bankasından B bankasına konut kredisi aktarması yaparken dikkatli olunması gereken nokta ise iki kredi arasında faiz açısından elde edeceğiniz kar oranı. Karlı olduğunuzu hesaplamanız gerekiyor. Şu anda elinizdeki krediyi transfer edeceğiniz bankada ödeyeceğiniz faiz tutarı bazı durumlarda ödemeniz gereken %1 veya %2 erken kapama cezasını aşıyorsa kredi transferini yapmalısınız. A Bank’tan B Bankası’na kredi transferi yaparken kredi taksitlendirmesinde de değişiklik yapabilir ve kredi taksitlendirme seçeneğinizi daha da aza indirebilirsiniz. Bu da aylık ödemelerde daha az zorlanacağınızı garantiler. Faiz indirimi ile oldukça avantajlı hale gelen 3 kamu bankasına (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) hangi bankalardan transfer yapılmalı?

Bu bankaların listesi şöyle;

Akbank,

Altenatifbank,

Anadolubank,

Denizbank,

QNB,

Finansbank,

Şekerbank,

Tekfen Bank,

ICBC Turkey Bank A.Ş.

ING,

Türk Ekonomi Bankası (TEB),

Ziraat Bankası,

Emlak Bankası,

Garanti Bankası (Garanti BBVA),

Halkbank (Halk Bankası),

İş Bankası,

Vakıflar Bankası (Vakıfbank),

Yapı ve Kredi Bankası

Haberport‘un haberine göre; şu anı göz önünde bulunduracak olursak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a konut kredisi transferi yaparsanız oldukça karlı çıkıyorsunuz. Çünkü bu bankalar diğer bankalardan daha az faiz oranına sahip. Faizsiz bankacılık sloganı ile hareket eden bu iki katılım bankası (Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım) %0,99 kar oranı ile birlikte 180 aya kadar taksit seçeneği ile Konut Kredisi transferi seçeneğini sizlere sunuyor. Kredimi başka bankaya taşımak istiyorum Bu talep ile sık sık karşılaştığımız günlerin içerisindeyiz. Bu anda kredinin çekildiği bankalar kredinin erken kapatılması durumunda belirli bir kesinti yapıyor ve erken ödeme cezası olarak krediyi bir kerede ödemek isteyenlerden ücret alıyor. Erken ödeme cezası yaklaşık olarak %1 veya %2 civarında.

Tüm bu ödeme ve ceza ücretleri dahil olunca tüketicinin krediye toplam maliyeti v verilen faiz oranlarından avantajlı ise refinansman olarak yani konut kredisi transferi yapılabiliyor.

Konut Kredisi transfer ve taşımada gerekli evraklar neler?

Bankalar, taşıma ve transfer kredilerinde de konut kredisinde talep ettikleri fiyatları yeniden istiyorlar. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücretleri gibi konuların da konut kredisinden bir farkı bulunmamakta. İstenen belgeler ise şu şekilde; Krediye konu olan ve satın alınacak olan konutun tapusunun fotokopisi, Kimlik belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb.) Aylık gelir belgesi. Bu belgelere ek olarak sizden son 3 ay içinde alınan ikametgah belgesi veya son 3 ayda adınıza düzenlenmiş olan elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası da istenebilir.

Haberport

Bunları da beğenebilirsin