Konut satışlarında hedef için faizsiz model şart

Geçtiğimiz yıl 1 milyon 341 bin konut el değiştirirken, bu yıl Ekim ayı rakamları, yılsonunda sektörün 1 milyon 500 bin konut satışına ulaşacağını gösteriyor. Kentsel dönüşüm projeleriyle de pozitif yönde ivme yakalan sektörün konut satışını 2 milyon seviyesine çıkarması için; orta ve alt gelir grubunda bulunan bireyleri konut alabilecek seviyeye getirmek ya da konut alabilmelerini sağlayacak yöntemler oluşturmak gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1 milyon 341 bin konut satıldı. Nakit parası olanlar istediği evi rahatlıkla alabilirken, belirli bütçeye ulaşamayanlar hayalindeki konuta ulaşmak için kredi çekmek durumunda kaldı. Bugün, Türkiye’de orta ve dar gelir sınıfını oluşturan yüzde 60-70’lik kesim, ev sahibi olmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla bu grubu da konut alabilecek seviyeye getirmek ve rakamları 2 milyon bandına çekmek için tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modelinin tabana yayılması gerekiyor.

“Sektörün gelişmesi 100 bin kişinin ev sahibi olmasının yolunu açacak”

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi…

Bu farkındalıkla konut sektörünün bu yılsonunda 1 milyon 500 bin satış rakamına ulaşacağını öngördüklerini söyleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, “Rakamlara bakarak geçen yılın altında kalmadığımızı gözlemlemek konut sektörü açısından oldukça iyi. Şuan kullanılan finansman modelleriyle aslında istenilen rakamlar tam olarak yakalanamıyor. Konut satışlarının 2 milyon seviyelerine çıkması için tasarrufa dayalı faizsiz modellerin yaygınlaşması gerekir. İşte biz Birevim olarak, birkaç yıl içinde tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sektörünün giderek daha da büyüyeceğini inanıyoruz. Bu büyümeyle doğru orantılı olarak sektörde faaliyet gösteren firmaların sayısı da artacak. Dolayısıyla sektörün daha büyük kitlelere ulaşılması neticesinde bu yöntemlerle ayda 100 bin kişinin ev sahibi olabileceğini düşünüyoruz” dedi. Öncelikle sektörün Birevim ve Birevim’in geliştirdiği yöntemlerle önemli derecede yol kat ettiğinin altını çizen Çiftçi, “Fikri hakları Birevime ait olan yöntemlerin sektörde daha önce uygulanan ve tüketiciye ek maliyet getiren kira yardımı uygulamalarını kalkmasıyla birlikte, şeffaflık ilkesinin daha uygulanır olması neticesinde sektör her anlamda büyümüştür. Birevim’in sektöre dahil olmasıyla birlikte müşteri memnuniyetinde ciddi anlamda artış görüldü. Birevim sektörel dengeyi göz önünde bulundurarak yıkıcı rekabetten uzak durarak yapıcı, pozitif bir rekabet izleyerek bu sektörden hizmet alan tasarruf sahiplerinin memnuniyet olarak geri dönmüştür.”

Çiftçi: Sektörün konut satışlarında önemli rol oynayacağını düşünüyorum

Öte yandan sektörün sunduğu hizmetin, gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri mali açıdan desteklediğini belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, “Tasarrufa dayalı faizsiz finansman modelleri özellikle dar ve orta gelir grubuna hitap etmektedir ve bu sektörün konut satışlarında önemli rol oynayacağını düşünüyorum. Birevim’in bu sektörün önemli bir oyuncusu olduğunu, ülkemizde tasarruf kültürünün oluşması ve insanların ihtiyaçlarını tasarrufa dayalı faizsiz bir modelle normalden çok daha kısa sürede karşılaması için büyük bir gayretle çalıştığını söylemeliyim. Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modelini uygulayan firmaların içinde bulunduğu sektörün, ilerleyen dönemlerde büyümesiyle birlikte konut satışlarının her ay kısa vadede 10 binleri uzun vadede ise 100 binleri bulacağını öngörüyoruz. Sektörün gelişip özellikle alt ve orta gelir grubunda bulunanların temel ihtiyaçları olan ev ve araba alımında milyonlarca insana çözüm olması kaçınılmaz bir durum. Tasarrufa dayalı modellerin güçlü şekilde uygulandığı Almanya’da günümüzde her üç konuttan birinin tasarrufa dayalı modellerle satıldığını düşünürsek sektörün geleceğine dair ipucu verdiğini görürüz” diye açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin