Konut zam rekorunu kırdı: Konutta enflasyon zirve yaptı!

Konut fiyatları, Ocak ayında yüzde 2.34 artışla yüzde 10.18’lik yıllık enflasyonla (Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı) zirve yaptı. Konutta yıllık fiyat artışı 2017 yılı boyunca yüzde 6.54 ile 9.40 arasında değişiyordu. Üstelik Kasım’daki artışın ardından Aralık’ta düşüşe geçmişti. imarpanosu.com, konutta yıllık enflasyon oranlarını TÜİK verilerinden derledi… İşte o tablo ve fiyatlardaki artış-azalış dönemleri…

Emre KULCANAY yazıyor…

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in Ocak 2018 Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre; ülke genelinde tüm harcama grupları için aylık enflasyon (Bir önceki aya göre değişim oranı) yüzde 1.02 ve yıllık enflasyon (Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı), yüzde 10.35 olarak açıklandı.

Konutta yıllık enflasyon yüzde 10.18

Ülke genelinde düşen enflasyon, konutta yükseldi… Ağustos’tan bu yana yükselişe geçen ülke geneli yıllık enflasyon, bu ay ilk defa düşüş gösterdi.

Konut fiyatlarına baktığımızda ise Ocak 2018’de yüzde 2.34’lük artış görülüyor. TÜİK rakamlarına göre konut fiyatları yıllık yüzde 10.18 enflasyon zammı görmüş. Ev eşyası ise yüzde 2.44’lük aylık artışla yıllık yüzde 13.49 enflasyon oranına sahip olmuş.

KONUTTA ENFLASYON OCAK’TA 2.34 ARTTI! TÜİK VERİLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Peki konut fiyatları önceki aylarda ne kadar arttı?

Türkiye’nin imar ve kentsel dönüşüm platformu imarpanosu.com’un TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre;

Konutta enflasyon, geçtiğimiz yılın Ocak ayında yüzde 6.54 olarak ölçüldü. Şubat – Eylül arasında 7.42-7.76 bandında olan yıllık fiyat artışı, Eylül ayında ilk kez 8.13’e yükseldi.

Konut, yıllık enflasyona yaklaştı

Konut fiyatlarında yıllık artış, Ekim’de 9.40’a Kasım’da 9.81’e çıktı. Aralık 2017’de 9.62’ye gerileyen yıllık fiyat artış oranı, Ocak 2018’de 10.18 olarak ölçüldü.  Ocak ayı yıllık fiyat artış oranı ile konut fiyatları ülke geneli yıllık enflasyon oranı yüzde 10.35’e yaklaşmış oldu.

Konutta enflasyonun seyir defteri

Konutta aylık ve yıllık fiyat artışı ile ülke geneli yıllık enflasyon dengesi; imarpanosu.com’un derlediği bilgilere göre şöyle gerçekleşti.

Aylara göre konut enflasyon oranları

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin