Konutta 1 milyon yeni ev heyecanı

Türkiye’de geçen yıl 1 milyon 165 bin 381 kişi ev sahibi oldu. Yeni projeler ve uygun ödemeli kampanyalar için düğmeye basan inşaat şirketleri 2015 yılında 500 bini yeni konut olmak üzere en az 1 milyonun üzerinde konut satışı planlıyor.

Ev sahibi olmak ya da konuta yatırım yapmak isteyenler ise kalite ve güvenin yanında uygun fiyat ve kolay ödeme planı talep ediyor.

Ülke genelinde konut satışı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0.7 arttı ve 1 milyon 165 bin 381 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 2014’ün ilk yarısında seçim ve siyasi gerilimlerin etkisi ev sahibi olma hayalinin ertelenmesine yol açtı. Yılın son aylarında ise hem ev sahibi olmak isteyenler hem de yatırımcılar harekete geçti.

Peşinatı düşüren, faizi sıfırlayan kampanyalar heyecan yarattı ve satışlar tekrar artışa geçti. Geçen yılın özellikle son çeyreğinde hareketli bir dönem geçiren inşaat firmaları 2015 yılında mutlu. 2015 yılında ağırlıklı gündem maddesinin kentsel dönüşüm olacağını belirten sektör temsicileri 1 milyonun üzerinde kişiyi ev sahibi yapmayı planlıyor. Satışların yaklaşık 500 bininin yeni konut projelerinde olması bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin