Konutta nakit indirimi ve müteahhit vadesi, banka kredisini geriletti

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Nisan ayı konut satış istatistiklerini böyle yorumladı: Vatandaş, nakit satışla yüzde 35'lere varan avantajlı fiyatlardan ev sahibi oldu. Firma vadeleri de kredili satışları yüzde 20'lere geriletti"...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Nisan 2019 Konut Satış İstatistikleri’ni yorumlayan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Döviz artışından kaynaklanan karların bir kısmı realize eden tasarruf sahipleri, Türk Lirası cinsinden fiyat artışı olmayan gayrimenkul alımına yöneldi. Nakit satıştan kaynaklanan indirim oranını da kullanan vatandaşlar, yüzde 20-35 seviyelerine varan avantajlı fiyatlardan gayrimenkul sahibi oldu” dedi. TÜİK verilerine göre Nisan’da kredili (ipotekli) satışların gerilemesini de değerlendiren Durbakayım, “Bu satışlara ek olarak yüksek konut kredisine alternatif olarak kendi bünyesinde vade yapan firmaların satışları, ipotekli satış oranının yüzde 20’lere gerilemesine neden oldu” diye konuştu.

“Yabancıya satış cari açığın kapatılmasına katkı sağlayacaktır”

Yabancı ülke vatandaşlarına 250 bin dolarlık gayrimenkul satışı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi ve yabancıya konut satışındaki artışa dikkat çeken Durbakayım şunları söyledi:

“Yabancılara vatandaşlık hakkı tanıyan 250 bin dolarlık gayrimenkul satış kriteri de nakit satışlardaki artışın bir diğer etkeni olarak öne çıktı. Beklentimiz bu yılın sonuna kadar yabancı satış miktarının 50 bin adedin üzerine çıkması ve Cumhuriyet tarihinin en iyi satış rekorunu kırması yönünde. Yabancılara satış, aynı zamanda ülkemize en az 9-10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayarak cari açığın kapatılması yönünde de katkı sağlayacaktır.”

On markalı konuttan biri yabancıya

Konut sektöründe son durum ne? Nisan verileri açıklandı!

Bunları da beğenebilirsin