Küçük dairede 550 milyar dolar tasarruf mümkün!

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, “Demografik yapıdaki değişimi esas alarak küçük metrekarelerde üretim yapılması ve enerji verimliliğinin dünya standartlarında uygulanmasıyla 2040 yılına kadar ilave yapılacak 20 milyon adet konutla birlikte 550 milyar dolarlık tasarruf sağlayabiliriz” dedi.

Demografik yapıya uygun olmayan, ihtiyacı aşan metrekarelerde üretim yapılması nedeniyle 2 milyonu aşan konut stoğu oluşarak son üç yılda 50 milyar dolarlık kaynak israf edildiğini vurgulayan MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, “Demografik yapıdaki değişimi esas alarak küçük metrekarelerde üretim yapılması ve enerji verimliliğinin dünya standartlarında uygulanmasıyla 2040 yılına kadar ilave yapılacak 20 milyon adet konutla birlikte 550 milyar dolarlık tasarruf sağlayabiliriz” dedi.

Konut sektöründe talebe uygun üretim yapılamaması Türkiye’de son 3 yılda ortalama yıllık 15 milyar dolar kayba yol açtı. Ağırlıklı olarak plansız üretimden kaynaklı konut stokunun oluştuğunu ancak yıllık 1 milyon adet civarında konut ihtiyacı dikkate alındığında bunun korkulacak bir durum olmadığını belirten MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, “Demografik gelişimin doğal sonucu olarak 2030 yılına kadar 9 milyon 2040 yılına kadar ise 20 milyon konut ihtiyacı olacak” dedi.

20 milyon ilave konut ihtiyacı doğacak

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu…

Altıoğlu, “Ülke olarak genç nüfusumuz her geçen gün artıyor. Evlenmeler ve boşanmalarla 1 hanede yaşayan insan sayısında giderek bir azalma söz konusu. Bu verilerden de yola çıkarak diyebiliriz ki, 2030 yılına kadar 9 milyon konuta ihtiyacımız olacak. 7 milyon adet depreme dayanıksız konutu da yenilememiz gerekliliği dikkate alındığında 15 milyon adet yeni konut yapımı gerekecektir. Nüfus artış hızımız dikkate alındığında, 2040 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyona ulaşması tahmin ediliyor. Böylece 2040 yılına kadar ilave 20 milyonluk konut ihtiyacı doğması bekleniyor. Mevcutta ise elimizde sadece 2 milyona yakın stok bulunuyor. Yani bakıldığında sektörde bir balon ya da doygunluk söz konusu değil, aksine daha yolun çok başındayız. 2040 yılına kadar üretilecek olan 20 milyon konutun 10 milyon adedinin kentsel dönüşüm alanlarında olacağını düşünüyoruz. İstanbul bunun %20’sini üretecektir, yani 2 milyon adet. Bizim inşaat yaptığımız Haliç-boğaz arasında 200 bin konut üretileceğini hesaplıyoruz. MİNT olarak bunun 20 bin adedini üreteceğiz. Bölgede ortalama konut fiyatının 150 bin dolar olduğu düşünüldüğünde Mint 2040 yılına kadar 3 milyar USD değerinde konut üretecektir” şeklinde konuştu.

İhtiyacımız 60 ila 70 metrekare

Sefer Altıoğlu sözlerine şöyle devam etti, “Türkiye’nin 2040 yılına kadar ilave 20 milyonluk konut ihtiyacını karşılayabilmemiz için sektör temsilcileri olarak çok stratejik davranmalıyız ve bugünün değil 2040’ın ihtiyaçlarına göre şimdiden doğru planlamalar yaparak harekete geçmeliyiz. Bugünkü anlayışla ihtiyaç üstü 110 metrekare net ortalama büyüklükte konut üretilirse bu süreçte 400 milyar dolarlık israf yapılacağını hesaplıyoruz. Başka bir deyişle ihtiyaca ve demografik yapıdaki gelişmelere uygun 60 ila 70 metrekare arası net konut üretilmesi halinde 2040 yılına kadar 400 milyar dolarlık israf önlenecektir.”

150 milyar dolarlık enerji tasarrufu

Altıoğlu sözlerine şöyle devam etti, “2040 yılına kadar ülke genelinde ulaşılacak 44 milyon adet konutun modern standartlarda enerji verimliliği esasına göre dizayn edilmesi halinde yıllık ortalama 7 milyar dolar olmak üzere toplamda 150 milyar doları aşan enerji tasarrufu sağlanacak.”

Altıoğlu, “Şehirlerimiz her geçen gün genişleyerek büyümeye devam ediyor ve çalışma alanlarımız şehrin merkezinde kalırken evlerimiz ise şehrin dışında kalıyor. Şehir dışındaki evler mesafeden dolayı çok fazla tercih edilmiyor. Ülkemizde insanlar işlerine gidip gelirken günde ortalama 3 saat trafikte kalıyor. Yani hayatımızın büyük bir çoğunluğunu trafikte sadece evimize ulaşmak için harcıyoruz. Toplu taşıma araçlarına yakın otomobil sahibi olmayı gerektirmeyen, ihtiyaca uygun büyüklükte enerji tasarrufunu odağına alan konutların hem zaman hem de aile ekonomisi açısından en çok tercih edilen konutlar olacağını düşünüyoruz” dedi.

MİNT Metro ne zaman teslim?

MİNT olarak şehrin merkezinde küçük metrekareli evler ürettiklerine değinen Altıoğlu “2017 yılında MİNT Kağıthane ve MİNT Çağlayan’ın satışlarını kısa sürede tamamladık ve iki projemiz için de inanılmaz bir kiralama talebi aldık. Aynı şekilde teslimlerini 2018 yıllında yapacağımız MİNT Şişli ve MİNT E-5 projelerimizin aynı şekilde satışlarının büyük bir çoğunluğu tamamlandı ve sözleşme tarihinden önce teslim etmek için çalışmalarımız devam ediyor. 2019’un ilk yarısında MİNT’in ilk ticari projesi olan MİNT Metro’yu teslim etmeye hazırlanıyoruz. Tüm MİNT projelerinde olduğu gibi MİNT Metro’da iş hayatının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilecek. Bu zamana kadar hayata geçirdiğimiz projelerimizi her zaman geleceğin ihtiyacına cevap verecek şekilde inşa ettik. Gerek enerji tasarrufu gerek tüm ince detaylar planlandı ve satış konusunda bir sorun yaşamadık. Tüm projelerimiz uluslararası alanda geçerliliği olan sertifikalara sahip, şehrin merkezinde metro ve metrobüs gibi toplu taşıma alanlarına yürüme mesafesinde konumlandırdık” dedi.

MİNT

2014 yılında şehir merkezinde gayrimenkul geliştirme, yapım ve satışını yapmak amacıyla faaliyete geçmiştir. Hun Perakende Enerji ve İnşaat A.Ş. markası olan MİNT’in hakim hissedarı Sefer Altıoğlu’dur. Her açıdan fark yaratan, yenilikçi, uluslararası standartlarda kentsel dönüşüm odaklı konut projeleri geliştiren MİNT, başta arsa sahipleri ve yatırımcılar olmak üzere; tüm hak sahiplerinin yasal haklarına ilişkin farkındalıklarını arttırmak ve bu sayede muhtemel mağduriyetlerini gidermek misyonuyla hareket ediyor. Projelerinde; güneş, rüzgar ve benzeri temiz enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına da öncülük eden firma, kentsel dönüşümde sadece ürettiği projeyi değil, çevresini de içine alan bir planlama ile çevresel dönüşüm gerçekleştirmeye özen gösteriyor.

Bunları da beğenebilirsin