Kürşat Ufuk: Gasp ile mağdur edildim

Pana Holding patronu Raci Şaşmaz'ın şikayetiyle gözaltına alınan Pana Yapı eski CEO'su Kürşat Ufuk, emniyetteki ifadesinde önemli açıklamalar yaptı. Tehdit ve baskıyla hisselerini devretmek zorunda kaldığını açıklayan Ufuk, 1960 aileyi mağdur eden şirketlerde hiç bir zaman finanstan sorumlu olmadığını söyledi...

Pana Holding Yönetim Kurulu Başkanı Raci Şaşmaz’ın şikayeti üzerine dün gözaltına alınan Pana Yapı eski CEO’su Kürşat Ufuk, emniyetteki ifadesinde önemli açıklamalar yaptı.

İşte Kürşat Ufuk’un ifadesi ve çarpıcı açıklamalar…

Soruldu : Özgeçmişinizi anlatır mısınız?

Cevap: 2005 yılından beri muhtelif şirketlerde kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesiyim. Kurucu ortak olarak da bir çok şirket de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış bulunmaktayım. Pana Yapı ve Selimoğlu şirketlerinde hiçbir zaman finanstan sorumlu olmadım. Her zaman Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. CEO ünvanını 2010 yılında 7 ortağın olduğu Pana Holding A.Ş.’nin kuruluş aşamasında aldım ve o firmada kulandım.

Üniversite mezunuyum ve Kamu Yönetimi alanında Yüksek Lisansım var. 10 yıl boyunca kamuda ve Türkiye’nin saygın bir kuruluşu olan T.B.M.M. de çalıştım. Bu arada kurucu ortağı olduğum Nova Orman ürünleri A.Ş. den hisselerimi satarak Pana Yapı A.Ş.’nin kurulmasını sağlayarak kurucu ortak olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım.

Suç duyurusunda belirtilen sözlü ayak üstü bilgilendirme ithamları gayri ciddi nitelik taşımaktadır. Her hafta icra komitesi yapılmakta olup ve saatler almaktadır. Ayrıca ana işi inşaat olan, ciro ve gelirinin %90’nını inşaattan elde eden bir şirketin hele hele Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Grup Başkanı amcasının oğlu yani kuzeni olan Ahmet Mahir Şaşmaz ‘ın olduğu bir şirkette hiç bir şeyden haberim yok vs. söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Tayyar Raci Şaşmaz hiçbir zaman imza ve yetkilerini kimseye devretmemiştir. Tüm şirketlerin Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Ayrıca bahsi geçen Pana Yapı Çelik Makine A.Ş. ‘nin son 4 yıldır cirosu yoktur. Bahsi geçen ve yıllık 450.000.000 TL cirosu olan şirketler bu firma ile sadece ortaklık bağı vardır.

Soruldu: Kadıköy ilçesi Merdivenköy Mahallesi 3408 Ada 3 Parsel B Blok Kat 13 sayılı 196 nolu bağımsz bölümü 30.11.2016 tarihinde hissenin tamamını ipotekli olarak satın aldığı , Malik borç olarak 2000.000 TL olarak tespit edilmiştir. Bu konu ile bildiklerinizi anlatınız.

Cevap: Bu işlem şirkete finansman sağlamak amacıyla yönetim kurulu onayı ile yapılmış olup Finanstan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydınlı tarafından organize edilmiştir. Sadece bu ev değil, bu şekilde 6 ev için Şeker Finans’tan kredi kullanılmıştır. Kullanılan krediler aynı gün şirket hesaplarına geçmiştir.

Bu işlemden kimsenin maddi menfaat vb. beklentisi olmadığı gibi bu işlem ile Tayyar Raci Şaşmaz avukatı Faruk Çetinkaya’nın evi finanstan sorumlu yönetim kurulu üyesi Murat AYDINLI tarafından alınmıştır. Bu krediyi kullananlar arasında şu an benden şikayetçi olan Tayyar Raci ŞAŞMAZ ve Sadettin NAMOĞLU da vardır.

‘Hisselerim gasp edildikten sonra kredi taksitleri de ödenmedi!’

Şirket hisselerimin zorla gasp edilmesinden sonra yeni ortaklar Murat AYDINLI , Tayyar Raci ŞAŞMAZ ve Ahmet Mahir ŞAŞMAZ kredileri kapatılmadığı gibi şirketten ayrılan 3 kişinin taksitlerini de ödemeyerek firma adına kredi kullanan bu şahısların kredi itibarını bozmak için taksitlerde 4 aydır ödenmemektedir.

Av Faruk tarafından öne sürülen iddianamede Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın bu işlemden daha sonra haberi olmuş diyerek ne yapmaya çalıştığını anlayamadık zira bu kredi kullanarak finansman sağlayanlardan biri de Yönetim Kurulu Üyesi olarak ben ve diğer ilgililer bu evlerin satılıp satılmadığını bilemez yapılan işlemden sonra bana gelen mail üzerine bu evlerin aslında satış vadi ile başkalarına satıldığını anladıktan sonra bu kredi kapatılıp evlerin gerçek sahibine verilmesi için caba sarf ettik hatta bu evlerde hala gerçek sahipleri oturmakta veya kiraya verilmiştir.

Kredi kullanılan evlere ait bu listeyi hazırlayan Sadettin NAMOĞLU olması nedeni ile bu işlemlerde evleri seçilen insanların özellikle seçildiğini düşündüm, kendisi ile konuştuğumda Av. Faruk ÇETİNKAYA ile 20 yıldır iş ve arkadaşlık olarak beraber olduğunu bu konuyu kendisi halledeceğini bir sorun olmadığını söyledi. Faruk ÇETİNKAYA ile ilgili olarak birkaç defa arandığımda bu işin arkasında Yönetim Kurulu Başkanı olan Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın olduğunu düşünerek kendisine onu ile görüşmesine ilettim.

‘Selimoğlu hisselerim hile ile devredildi’

İfademe ek olarak Selimoğlu Proje İnşaat Ticaret Anonim Şirketi’nin şahsıma ait olan hisseleri 26.09.2017 tarihinde , şüphelilerin hileli hareketleri neticesinde, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ a devredilmiştir.

Şahsım Pana Yapı ve Selimoğlu İnşaat’ın hissedarlığını 26.09.2017 tarihine kadar sürdürmüş olup, her iki şirket ve dolaylı bağlı şirket hisselerini, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın suçu sonucunda zorla bila bedel olarak devretmek mecburiyetinde kaldım. Süreç içerisinde mezkur iki şirket ve bağlı ortaklıkları ülke çapında, alanında önde gelen şirketler olmuştur. Ortağı olduğum şirketlerin 2016 yılı cirosu 450,000,000 TL olmuştur. Akabinde şüphelilerden Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından şahsıma çok ciddi baskılar yapılmaya başlanmıştır. İlk olarak 2016 yılının Eylül ayında şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ ile şirketlerin durumunun istişaresi için bir araya gelsem de şüpheli mezkur şirketlerin hisselerinin kendisine bedelsiz olarak devredilmesi saikiyle şahsıma baskı yapmaya başlamıştır. Bu toplantının ardından diğer şüpheli Ahmet Mahir ŞAŞMAZ tarafından telefonla aranıp hisselerimi devredip devretmediğim sorulmuş akabinde Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın Av Faruk ÇETİNKAYA aracılığıyla hisselerimin aslında şahsıma ait olmayıp emanetçi olduğum iddia edilmiştir. Söz konusu baskılara itibar etmememin ardından baskının dozajı artarak tehdit, şantaj ve yağma girişimi başlamıştır.

Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ Pana Yapı’nın merkez ofisini önceden kendisinin hazırlattığı ve kendi mülkiyetindeki ve taşınmazın en üst katına taşıtarak şahsıma ve diğer yönetim kurulu üyesi Murat AYDINLI’yı burada çalışmaya zorlamış mezkur muhitteki çalışma ortamında asla yalnız bırakılmadan tarafıma adeta izinleri dışında adım attırılmadan her adımı takip edilmiştir.

‘Tehdit mektubu dosyadadır’

Yaklaşık bir sene boyunca bu durum devam etmiştir. Zaman zaman bu şartlar altında çalışırken sair bedelli firma için denilerek çek ve senetlerde zorla imzalatılmıştır. Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın baskılarıyla mezkur yere taşınmamın ve burada adeta şirket işleri için tecrit edilmemin yanında şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ yukarıda açıklanan baskılardan sonuç alamayacağını anlayarak şahsıma hitaben bir mektup kaleme almıştır. 29.08.2017 tarihinde şahsım tarafından tebellüğ edilen mektuba şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından bana tehdit amaçlı da mektup gönderildi bu mektubu da siz görevlilere ibraz etmiş olduğum dosya içerisinde mevcuttur. Soruşturma dosyasına eklenmesini istiyorum.

6,017,750 TL ve 3,000,000 TL bedelli Selimoğlu İnşaat ve Pana Yapı’nın şahsımın namına yazılı devre konu pay senetlerinin ve her türlü banka hesap şifreleri şirketin mülkiyetinde bulunan sayısız çek ve senetleri şirketler hakkında bilgi ve belgelerin yer aldığı kasa, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın azmettirmesi ile Cemalettin ÇOBAN tarafından ele geçirilmiştir.

Şüphelilerden bilhassa Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın baskıları sonuç vererek tehdit ve korkutma altında 26.09.2017 tarihinde düzenlenen iki hisse devir sözleşmesi sayesinde Pana Yapı’daki hisselerimi şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ’a ve Selimoğlu İnşaat’taki hisselerimi de Pana Yapı’ya devretmek zorunda bırakılmış olduğumdan yağma suçunun bütün unsurları gerçekleşmiştir. Şirketlerin yapacağı usulsüzlüklere göz yumabilmesi adına, dünyaca önde gelen bir bağımsız denetim firması tarafından takip edilen bu iş şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın yakını Cem TEKİN’in şirketine verilmiştir.

2017 yılı yeminli mali müşavirlik ve bağımsız denetim işleri dünyanın sayılı bağımsız denetim firmalarından biri olan Grant Thornton Eren bağımsız denetim ve yeminli mali müşavirlik A.Ş tarafından yapılmakta iken şahsımın şirketten uzaklaştırılmasını müteakip, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ve Maruf DİNDAR tarafından bu işlemler hemşerileri olan Cem TEKİN’e ait PSS Denetim ve Mali Müşavirlik LTD. ŞTİ adlı firmaya devredilmiştir. Şirketin mali müşavirliğinin Grant Thornton gibi uluslararası bir firmadan alınarak 2013 yılında 10,000 TL sermaye ile kurulmuş olan ve daha önce inşaat firmalarının müşavirliğini yapmamış inşaat mevzuatını bilmeyen ve bu konulara çok uzak bir firmaya devredilmiş olması da şüphelilerin nasıl planlı bir girişimin içerisinde olduğunu göstermektedir.

Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın söz konusu şirketleri yağma suçu ile şahsımdan bila bedelle alınmasını mezkur şirketlerdeki değerli aktifleri yüzde yüz sermayedarı olduğu şirketlere aktararak şirketlerle ilişiğini kesmesini ve bu sayede şirketlerdeki tüm değerlerin kendi mal varlığına aktarılması 26.09.2017 tarihli mezkur devirden bir yılı aşkın bir süreden beri planladığı suç duyurusunda bulundu. Pana Yapı Çelik A.Ş., Pana Konut A.Ş ve Selimoğlu Yapı A.Ş şirketlerinde 06.11.2017 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul ile şüpheliler Tayyar Raci ŞAŞMAZ , Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ve Murat AYDINLI ortaklık ve yönetim kurullarından ayrılmış ve akabinde şirketlerin kıymetli yatırımları, projeleri ve gayrimenkulleri gasp edilmeye başlanmıştır.

‘Kanser hastası çaycı Genel Müdür yapıldı’

Bu 3 şirkette de Muhammet Muhit KAYAOĞLU ”Namı diğer Çaycı” isminde kanser hastası olan ve %80 iş görmezlik raporu olup malulen emekli olan ve ilk okul mezunu, özetle gayrimenkul alanında atılım yapmış ve projeleri devam eden bir şirketin faaliyetlerine dair hiçbir geçmişi olmayan bir şahıs atanmıştır. Böylece mezkur şirketlerin amiyane tabirle içlerinin boşaltılması da kolaylaşmış ve Denge Yatırım Holding A.Ş’nin %48 oranında ve 54,462,750,00 tl değerinde hisseleri için gereken kaynak Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından sağlanmıştır.

‘1960 aile mağdur edildi’

İçleri boşaltılan değerli gayrimenkulleri ve bağlı şirketleri devredilen bu şirketler tarafından yapımı devam eden tüm inşaatlar durmuş arsa sahipleri konut satın alanlar ve alacaklıların oluşturduğu 1.960 aile mağdur edilmiş ve edilmektedir.

Şirketin yeni yönetimi şirketlerin mali durumunu bozmaya yönelik girişimlerde bulunmuştur. Şahsıma ait şirket hisselerinin devrine kadar çek ödemelerinde herhangi bir aksama yaşanmaz iken devirden sonra ki dönemde bir anda şirket ödeme güçlüğüne düşürülmüştür. Şirketteki hisselerimin devrine kaddar olan süreç içerisinde 05.09.2017 tarihinde şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ şirket merkezini zorla taşıtmış olduğu kendi mülkiyetindeki ofise gitmiş ve o dönem şirketin CEO su olarak görev yapan kişinin ve şirketin faaliyetlerine devam edebilmesi noktasında önem arz eden yaklaşık 20 kişilik uzman personelin de işine son vermiştir. Böylece devredilen şirketlerin işlemez ve borca batık duruma getirilme işlemleri hız kazanmıştır. Yönetim kurulu bu dönemdemden sonra Tayyar Raci ŞAŞMAZ, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ve Murat AYDINLI olarak 26.09.2017 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı ile değiştirilmiştir.

‘Spekülasyonları suç duyurusu yaptım’

Şahsıma devre konu şirket hisselerine dair herhangi bir ödemenin yapılmayacağının ifade edilmesinin ardından 17 Ekim 2017 tarihinde Denge Holding A.Ş isimli halka açık şirketin %48 oranında hissesi 54,462,750,00 tl karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminden sonra yapılan spekülasyonlar neticesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda Denge Holding A.Ş’nin hisseleri 9 günde 3 kat değer kazanmış olup ayrıca SPKya ve MASAK’a suç duyurusunda bulundum. Bu satın alma şahsımın hissedar olduğu ve Tayyar Raci ŞAŞMAZ’a tehdit sonucu hisseleri devredilen şirketlerden sağlanmıştır.

Anılan spekülasyonları Av İbrahim Kürşat DOĞAN , Mustafa Uğur BAYRAKTAR, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ,Cem TEKİN , Maruf DİNDAR ve Tayyar Raci ŞAŞMAZ birlikte planlamıştır. Nitekim Tayyar Raci ŞAŞMAZ’ın yakınında bulunan Fatih VARİLCİ, Cemalettin ÇOBAN , Ahmet Mahir ŞAŞMAZ, Sevim KOÇ ve yakınları DENGE HOLDİNG A.Ş’ye ait hisseleri düşük fiyatlardan ve satın alma haberi duyulmadan önce satın almışlardır.

Denge Holding A.Ş firması araştırıldığında Recep Ali KEYDAL tarafından kurulmuş bir şirket olduğu kendine bağlı iştirakları olan Toma Finance LTD (KKTC merkezli) Bor Banka D.D (Bosna Hersek merkezli) ve Privredna Banka D.D (Bosna Hersek merkezli) firmaları üzerinden banka kurmadan bankacılık işlemleri yaptığı parayı da borsa üzerinden TÜRKİYE’ye soktuğu anlaşılmıştır.

Özetle bu holding şirketi ve bağlı iştirakleri halk tabiri ile tefecilik yapmakta ve bankacılık izinleri almadan piyasaya yüksek faiz ile para sürmektedir. Bu paragrafta yer alan vakıalara ilişkin 12.03.2018 tarihinde mali suçlar araştırma kuruluna (MASAK) ve sermaye piyasası kurumuna (SPK) tarafımca ayrıca bildirim yapılmıştır.

‘Borsada manipülasyon yapıyorlar’

20 kasım 2017 tarihinde Enütaş A.Ş ile Pana Holding A.Ş birleştirilerek Pana Proje ve Gayrimenkul Geliştirme A.Ş’ye çevrilmiş bu firmanın %51’lik hissesi 66,500,000,00 tl bedel karşılığında Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından Denge Holding A.Ş’nin iştiraki olan Toma Finans LTD. ŞTİ’ye devredilmiştir. 5,000,000 tl sermayesinde olan Pana Holding A.Ş ve dolayısıyla Tayyar Raci Şaşmaz tarafından, Selimoğlu’nun gayrimenkulleri adeta gasp edilerek, 137.110.000,00 TL’ye değerleme yapılarak hem Selimoğlu A.Ş.’nin ve diğer şirketlerin içi boşaltılmış hem de bu şirket yukarıda anılan borsa spekülasyonu için kullanılmıştır. Borsada faaliyet yürüten Artı Yatırım Holdingi 20.000.000 TL yatırımcı olan Tayyar Raci Şaşmaz isimli şahıs 100.000 TL sermayesi olan Mas Mümessilik ve İlaç A.Ş.’ yi şirketi 40.000.000 TL değerleyip borsada manipülasyona devam etmektedir.

Ben Tayyar Raci Şaşmaz hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. 2018/53718 soruşturma numarası ile soruşturma yürütülmektedir. Olayla ilgili tüm delil ve evraklarım bu soruşturma dosyasında mevcuttur. Aynı zamanda dosyaya eklenmesini istediğim belgeleri siz görevlilere ibraz ediyorum ve görülmekte olan soruşturma dosyasına eklenmesini istiyorum. Hakkımda isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum. Benim bu olayla ilgili bildiklerim ve söyleyeceklerim bunlardan ibarettir.”

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin