Kuzu Grup İran’a 20 bin konut yaptı

Nükleer anlaşma sonrası İran’daki fırsatlara dair demeçler birbiri ardına gelirken Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından Kuzu Grup, 57 bin konutluk dev şehir projesinin 20 binini teslim etti…

İran’a 12 yıldır uygulanan ekonomik ambargonun sona ermesiyle İran’ın kapısının dünya ülkelerine açılacak olması, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinde iş yapan inşaatçılar başta olmak üzere iş dünyasının gözlerinin bu ülkeye çevrilmesine neden olurken Kuzu Grup sessiz sedasız ülkede dev bir projeye imza attı.

2011 yılında İran pazarını keşfeden Kuzu Grup, 57 bin konutluk dev konut projesine imza attı. Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından Kuzu Grup, İran’a ambargoya rağmen girme riskini almanın ve bu riskin de altından kalkmanın keyfi ile ambargo sonrası İran pazarında daha büyük işler yapmak için de fırsat kolluyor. İran ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, ekonomik ambargonun yavaş yavaş kalkmasıyla 400 milyar dolarlık pazar hacmine sahip İran’ın kapılarının dünya ülkelerine açılacağını belirterek, bunun ticaret, enerji, finans ve inşaat gibi konularda iş yapan firmalar için yeni iş imkanları ve fırsatlar yaratacağını, bu pazardan da en fazla Türkiye’nin yararlanacağını söyledi.

Türkiye’nin İran ile ilişkilerde öne çıkacağını ifade eden Kuzu, “Ambargolara rağmen yaklaşık 14 milyar dolarlık ticaret ilişkimizin olduğu İran’a coğrafi açıdan da yakın olmamız, ülkemizin İran’daki normalleşme sürecinden kârlı çıkacağına işaret ediyor” dedi. İnşaat sektörü açısından İran’da önemli bir altyapı iş hacmi olduğunu da ifade eden Özen Kuzu, “Yine toplu konutlarla kentlerin yüzünün yenilenmesi sürecinde, alanında deneyimli Türk firmaları aktif olarak rol alabilecektir” yorumunu yaptı.

Tek kontratlı en büyük proje

Kuzu Grup olarak yıllar önce girdikleri bu pazarda 57 bin konutluk bir projeye imza attıklarını hatırlatan Özen Kuzu, Mesken Meher projesinin Tahran eyaletinin Parandan şehrindeki 20 bin konutluk ilk etabı teslim ettiklerini söyledi. Kuzu, şimdi de Perdis şehrinde 37 bin konutluk ikinci etabı inşa ettiklerini, inşaatın yüzde 75 seviyesine ulaştığını açıkladı. Özen Kuzu, “Bu proje, dünyada ‘tek kontratla yapılan en büyük konut projesi’ olarak öne çıkıyor. Grubumuzun bu başarısı uluslararası müteahhitlik alanında Çin’den sonra ikinci olan Türkiye’nin bulunduğu konumu da pekiştiriyor” dedi. Tahran’da toplamda 5 milyon 750 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan, 57 bin konutluk Mesken Meher projesinin bittiğinde küçük ölçekli bir kent olacağını söyleyen Kuzu, “İran İskan Bakanlığı tarafından ihale edilen ve yapımına Ocak 2011’de başladığımız Projenin büyüklüğü 2 milyar 12 milyon 500 bin dolar. Tahran’ın yeni konut ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan proje, en son teknolojilerle depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin