Lefkoşe Caddesi’nde gayrimenkul yatırımları hız kesmiyor

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Lefkoşe Caddesi ve çevresini mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, bölgenin markalı konut, ofis, otel ve AVM yatırımlarıyla hızlı bir gelişim içinde olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre bölgede markalı konutların ortalama birim metrekare satış fiyatları 2.500-3.500 TL, ofislerin metrekare satış fiyatları ise özelliklerine bağlı olarak 4.000-7.000 TL arasında değişiyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Lefkoşe Caddesi’nin İzmir Yolu’na bağlanmasının bölgede markalı konut ve ticari birimlerde canlanmaya yol açtığını belirterek, bölgenin boş arazilere sahip olması nedeniyle yatırım açısından avantajlı olduğunu kaydediyor. Şehirli, bölgede halihazırda yeni yapılmış markalı konut, otel ve ofis projelerinin bulunduğunu ifade ederek, bu özelliği ile Lefkoşe Caddesi ve çevresinin kozmopolit bir gelişim sergilediğini dile getiriyor.

Konutların metrekare satış ortalaması 2.500-3.500 TL

Lefkoşe Caddesi çevresinde çok sayıda markalı konut projesi bulunduğunu belirten Şehirli, konutların tipolojik dağılımına bakıldığında genellikle 3+1 ve 1+1 konutların tercih edildiğini söylüyor. Şehirli, İzmir Yolu’na yakın konumda home ofis amaçlı kullanılabilecek küçük alanlı dairelerin, Uludağ’a yamaçlanan kısımda ise büyük kullanımlı dairelerin daha çok talep edildiği ifade ediyor.

Arap yatırımcıların bölgede markalı konut segmentine gösterdikleri ilginin de artış kaydettiğini dile getiren Şehirli, Lefkoşe Caddesi çevresindeki projelerdeki fiyatların değişkenlik gösterdiğini, birim metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu Prestij Park Evleri ve yapımı devam eden Bursa Marka projesinde 4.000-6.500 TL/m²’ye ulaştığını belirtiyor. Şehirli, bölge genelinde markalı konut metrekare birim fiyatlarının ise 2.500-3.500 TL arasında değiştiğini söylüyor.

Ofislerde metrekare satış değeri 4.000-7.000 TL

Lefkoşe Caddesi çevresinde asansörlü, güvenlikli ve otoparklı ofislerde satış fiyatlarının konum, manzara, bina yaşı ve malzeme kalitesine bağlı olarak 4.000 – 7.000 TL/m² seviyelerinde olduğu belirten Şehirli, bölgede otel sektörünün de ciddi bir gelişim içinde olduğunu ifade ediyor.

Bölgenin deniz ve hava ulaşımına yakınlığının yanı sıra Tüyap ve Buttim gibi merkezlere kolay ulaşılabilirliği nedeniyle otel yatırımcılarına cazip geldiğini kaydeden Şehirli, konaklama sektöründe halihazırda Gold Majesty, Crown Plaza ve Sheraton Bursa otellerinin yer aldığını belirtiyor. Şehirli, doluluk oranı %60-70 aralığında olan üç otelin 450-500 oda kapasiteli olduğunu ve oda fiyatlarının 350-500 TL aralığında seyrettiğini dile getiriyor. Lefkoşe Caddesi ve çevresinde AVM sektörünün de hızlı bir gelişim içinde bulunduğunu söyleyen Şehirli, mevcut iki AVM’nin 79 bin m2 kiralanabilir alana sahip olduğunu, bununla birlikte 2018 yılına kadar açılması planlanan iki AVM ile yaklaşık 105 bin m2 daha kiralanabilir alanın eklenmesinin planlandığını belirtiyor.

Nilüfer Çayı ıslah projesiyle birlikte dere etrafından yapılan rekreasyon ve park alanlarının bölgenin yaşanabilirlik açısından cazibesini artıracağını söyleyen Şehirli, ancak bölgede çok sayıda proje olmasından dolayı satışta yaşanacak rekabetin bölge açısından tehdit oluşturduğunu da sözlerine ekliyor.

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme, 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması” ödülüne layık görülmüştü. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” ve “Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması”; 2014 ve 2015 senesinde ise arka arkaya tekrar tekrar “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” olarak seçmiştir.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır

Bunları da beğenebilirsin