Lejant nedir?

Lejant nedir kısaca bilgi ile tanımı nasıldır? Lejant ne demektir? Lejant kelimesinin anlamı nedir? Lejant kelimesi hangi dilden Türkçe’ye geçmiştir? İmar planı lejantında değişiklik ne demektir? İşte cevaplar…

Lejant nedir? Lejant ne demek? Lejant kelimesinin sözlükteki karşılığı nedir? Plan lejantı ne demektir? Harita lejantı ne demektir? Lejant nedir kısaca bilgi ile tanımı nasıl yapılır?..

Lejant, haritada kullanılan özel işaretlerin ne anlama geldiğini gösteren bir bölümdür. Her haritanın kullanım amacına göre farklı işaretler kullanılır. Haritalardan yeteri kadar faydalanabilmek için “lejant” harita işaretlerini çok iyi bilmek gerekir.

Lejant, genellikle haritanın sağ alt köşesinde konumlandırılan bu bölümde kullanılan özel işaretlerin; renklerin, simgelerin, terimlerin anlamı; kuzey işareti ve ölçek gibi ayrıntılar verilir.

Bu semboller her haritanın kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Haritalarda mutlaka bulunması gereken bölümü ifade eden lejant kelimesi, Türkçe’ye Fransızca’dan gelir.

Kısaca bilgi ile haritaların sağ alt köşelerinde bulunan haritadaki işaretlerin ne anlama geldiklerini gösteren tabloya “Lejant” denilmektedir.

İmar planı lejantı nedir?

İmar planlarında konut yoğunluğunu, belediye hizmet alanı, eğitim-öğretim alanı, dere yaklaşma sınırı, yüksek gerilim hattı, dini tesis alanı vs. gibi konumlandırmaları sembollerle gösteren bilgi tablosudur.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin