Limak İnşaat, Kuveyt’e limandan sonra yol yapacak

100 bin kilometrelik alanda kurulacak Kuveyt’teki Güney Al Mutlaa kenti Türk müteahhitlerin yeni oyun alanı oldu. Limak İnşaat, şehrin altyapı yatırımlarından 200-300 milyon dolarlık iş aldı.

Yurtiçinin yanı sıra yurtdışında birçok dev projeyi hayata geçiren Limak İnşaat, Kuveyt’te uluslararası havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinin ardından önemli bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. Şirket, Kuveyt Güney Al Mutlaa kentinin altyapı projelerinden pay alacak. Limak İnşaat’ın, otoyol ve altyapı projelerinden 200-300 milyon dolarlık iş aldığı belirtiliyor. Kuveyt’in barınmadan sorumlu devlet kurumunun planlama yetkilisi Naser Khraibut ise Dubai’deki bir konferansta Limak İnşaat’ın İtalyan Salini ile birlikte iki hafta içinde 1 milyar dolarlık sözleşme imzalayacağını öne sürdü. Y

YENİ BİR ŞEHİR KURULACAK
Güney Al Mutlaa şehri, ülkenin merkezinde 100 bin kilometrekarelik alanda hayata geçirilecek ve tamamlandığında 400 bin kişi yaşayacak. Kişi başına gelirde dünyanın en iyi ülkelerden biri olmasına rağmen Kuveyt’te özellikle genç kuşağa devlet destekli konut yaratılmasında sorunlar yaşanıyor. Ülkede ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar adını listeye yazdırdıktan sonra yıllarca beklemek durumunda kalıyor. Söz konusu projenin finansmanının ülke kaynaklarından karşılanması planlanıyor.

ÜLKEDE İKİNCİ YATIRIMI
Engineering News Record dergisinin yaptığı sıralamalarda dünyanın en büyük uluslararası inşaat şirketleri arasında yer alan Limak İnşaat, geçtiğimiz aylarda Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini kazanmıştı. Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Limak İnşaat’ın verdiği 1.312 milyar dinarlık (4.34 milyar dolar) teklifi onayladı. Limak’ın imza atacağı proje, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliği taşıyor. İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona çıkarılabilecek. Bütçesi devlet tarafından karşılanacak olan projede ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek.

Sabah

Bunları da beğenebilirsin