Maçka Taşkışla teleferik hattı ne zaman açılacak?

Maçka Taşkışla teleferiği ne zaman açılacak? Taşkışla Maçka teleferiği ne zaman açılacak? Maçka teleferik hattı ne zaman tekrar açılacak? Taşkışla teleferik hattı ne zaman açılacak? Maçka Taşkışla teleferik hattı neden kapalı? İşte Maçka Taşkışla teleferik hattının yeniden açılacağı tarih…

Emre Kulcanay – imarpanosu.com -ÖZEL HABER-

Maçka Taşkışla teleferik hattı ne zaman açılacak? Maçka Taşkışla arasında hizmet veren teleferik hattı neden kapalı? Taşkışla Maçka teleferiği ne zaman tekrar açılacak?

mackataskislateleferiginezamanacilacakkk

Maçka Taşkışla teleferik hattı, 1 Mart 2015 Pazar günü bakım ve iyileştirme çalışmaları nedeniyle hizmete kapatıldı. İstanbul Boğazı, Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş Vodafone Arena Stadı, Gökkafes ve Maçka Demokrasi Parkı manzaralı Maçka Taşkışla teleferik hattının 1 Mayıs 2015 Cuma günü tekrar hizmete açılması planlanıyor…

mackataskislateleferiginezamanacilacakkkk

Maçka Taşkışla teleferiğinin Taşkışla durağının girişinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından asılı afişte, “TF1 Maçka – Taşkışla teleferik hattı, yapılacak iyileştirme çalışmaları sebebiyle 01 Mart 201501 Mayıs 2015 tarihleri arasında işletmeye kapalı olacaktır. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz” deniliyor.

mackataskislateleferiginezamanacilacakk

Maçka Taşkışla Teleferik hattı ilk ne zaman açıldı?

Taksim Taşkışla ile Maçka arasında hizmet vermekte olan Demokrasi Parkı ve Beyoğlu Evlendirme Dairesi üzerinde kurulu teleferik, 11 Nisan 1993 tarihinde hizmete girdi.

Teleferik, hem bu iki nokta arasındaki karayolu ve yaya ulaşımının zorluğunu ortadan kaldırarak zaman tasarrufu sağlıyor, hem de bulunduğu bölgenin eşsiz manzarası ile ayrı bir İstanbul keyfi sunuyor.

İstasyonlar

Teleferiğin, Maçka ve Taşkışla’da olmak üzere iki istasyonu bulunuyor…

İstasyon Yapıları

Her biri 6 şar kişilik tek yönde 2 kabinli ara direksiz ve iki istasyonlu havai hat taşıma sistemidir. Her hatta biri taşıyıcı, biri çekici olmak üzere iki halat vardır. Maçka ve Taşkışla arasında demokrasi parkı üzerinde iki istasyon arasında 333.5 metre uzunluğunda bir hat üzerinde bir yönde toplam 12 kişilik taşıma kapasitesi vardır. Enerji kesilmesi durumunda seferi tamamlama amaçlı bir jeneratör beslemesiyle takviyelidir. Hidrolik kaldırmalı iki fren tahrik makarasının iki yanağı üzerine tesir ederler.

Frenleme anında önce bir fren devreye girer, ikinci fren hız düşürülmesinde bir arıza olduğunda ve istasyonlardaki duruş anında devreye girer. Kabinlerin istasyonlara giriş hızları istasyon pabuçlarının girişi doğrultusunda bir mesafe detektörü tarafından kontrol ve kumanda edilmektedir. Her istasyonun iki yanında kabin seyir bitiminde hidrolik durdurucu vasıtasıyla kabin durdurulur. Bu duruş iki mesafe dedektörü ile emniyetli şekilde yapılır.

mackataskislateleferiginezamanacilacakkkkk

Sayılarla Maçka Taşkışla Teleferik Hattı

Hat Uzunluğu : 347 metre
İstasyon Sayısı : 2
Vagon Sayısı : 4
Sefer Süresi : 3,5 Dakika
İşletme Saatleri : 08:00/19:00
Günlük Yolcu Sayısı : 1.000 Yolcu / Gün
Günlük Sefer Sayısı : 90
Sefer Sıklığı : pik saatte 5 dakika

Bunları da beğenebilirsin