Mahmut Okka: Konut satışları düştü çünkü…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Haziran ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, haziran ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

Yücel Park

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 bin 970 adetlik konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, inşaat sektörünün nabzını tutan ve her ay düzenli olarak açıklanan TÜİK’in haziran ayı konut satış istatistikleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. TÜİK’in açıkladığı son verilerde, düşen konut satışlarının yılsonuna kadar artacağının altını çizen Okka, “Satış rakamlarındaki bu azalma sektörün bir geçiş döneminde olduğunu gösteriyor. Bu yıl Ramazan ayı ve yaz tatilinin başlangıcı aynı döneme denk geldi. Bu da satış rakamlarını olumsuz etkiledi. Yazın gelmesi ve Ramazan ayı dolayısıyla düşen satış rakamları, yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte eski seyrine dönecektir” dedi.

“Yılsonuna kadar satış rakamları artacak”

Yılsonuna kadar satış rakamlarının artacağını belirten Okka, “Bireysel emeklilik sigorta şirketlerinin (BES) yatırım fonlarına gayrimenkulü eklemesi, markalı konut üreticilerinde ciddi bir heyecana yol açtı. Önümüzdeki mevsimsel satış duraklamasının geçmesi ve BES’in yatırım fonlarına gayrimenkulü eklemesi konut satış rakamlarını önümüzdeki süreçte olumlu yönde etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Okkalar İnşaat

Okkalar İnşaat,1976 yılında İbrahim Okka tarafından Konya’da kuruldu. İnşaat sektöründe 40 yıllık deneyimi bulunan şirket, bugüne kadar 1 milyon metrekarenin üzerinde konut projesi, iş merkezi ve ticari bina inşa etti. Yatırımlarına Konya’da başlayan şirket, İstanbul’da da şehrin merkezinde yüksek yaşam standartları ve doğa ile uyum sağlayan projeleri hayata geçiriyor.

Bunları da beğenebilirsin