Mega projeler farkımız

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 3. Havalimanı ve İstanbul Finans Merkezi gibi projeler ile Türkiye’nin Avrupa ve bölgeden sıyrıldığını belirterek, “Londra ve Paris ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli ” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye’nin, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ve Üçüncü Havalimanı gibi yapımı devam eden ve yapımı tamamlanan projelere bakıldığında yatırım açısından Avrupa ve bölge ülkeleri arasından sıyrıldığını söyledi. Turan, MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin fuara üçüncü defa katıldığını söyledi. Turan “Türkiye için bakıldığında bizim de markamız İstanbul. Yine sevindirici bir şey; Yeni, gelişmekte olan, yatırım olanakları sunan Ordu, Bursa, Balıkesir, Antalya gibi belediyelerimiz de yatırım olanaklarını tanıtacak yeni stantlar açtılar. Bunların gelişerek devam etmesini istiyoruz” diye konuştu. Turan “Türkiye yatırımcılar için güvenli mi?” sorusu üzerine “Londra, Paris, Berlin ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli bir şehir. Terör sadece Türkiye’ye mahsus değil dünya şu anda bununla mücadele ediyor. Yatırımcılarımıza Türkiye’nin olanaklarını tanıtacak bir organizasyonda bulunmaktan mutluyuz” diye konuştu.

60 BİN KONUT ÜRETECEĞİZ

Turan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesine de (İFM) değinerek “Nisan ayı itibarıyla İFM farklı bir evreye geçiyor. Proje için yaklaşık 2 milyar dolar yatırım planlanıyor” dedi. Turan ayrıca sadece TOKİ olarak bu yıl 60 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini de söyledi.

İFM 2020’YE KADAR BİTECEK

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, İFM’nin altyapılarının büyük oranda tamamlandığını belirterek, merkezde inşaatların bu yıl itibarıyla başladığını, 2018 sonunda kısmen biteceğini, 2020 yılına kadar da etaplar halinde bitirilmesinin planlandığını söyledi. Emlak Konut olarak Türkiye’de en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olduklarını anımsatan Kurum, geçen yıl yüzde 20 oranında yabancıya satış gerçekleştirdiklerini aktardı. Kurum “Bu yıl da baktığınızda ocak-şubat aylarında yüzde 10-15 seviyelerinde yabancıya satış var” diye konuştu. Genel Müdür Kurum, emlak Konut’un bu yıl 15-20 bin konut yapmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

Star

Bunları da beğenebilirsin