MIPIM yolcusu Gaziantep, Ortadoğu’nun merkezi olacak

Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi esnasında herkesin bu pazarlara erişmek için birbiri ile rekabet edeceğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, “Her şey hal yoluna girdiğinde Ortadoğu’nun merkezi Gaziantep olacak” dedi… İşte o açıklamalar…

Türkiye’nin en büyük sekizinci şehri olan Gaziantep, sanayi yatırımları ile de göz dolduruyor. Sınırları içinde bir serbest bölge ile beş organize sanayi bölgesi (OSB) bulunan ve bu OSB’lerdeki 950 fabrikada 130 bin kişinin istihdam edildiği Gaziantep, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 2 milyarlık nüfusa 5 saatlik mesafede bulunuyor.

Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi esnasında herkesin bu pazarlara erişmek için birbiri ile rekabet edeceğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, özellikle yabancı yatırımcılar için Gaziantep’in çok önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekti.

Ortadoğu’daki savaş durumuna değinen Şahin, “Bu ilelebet böyle gitmeyecek. Bölgemiz, özellikle Suriye ve Irak meselesi hal yoluna girdiği zaman, bölgenin ve Ortadoğu’nun fuar merkezi olacağız. Afrin yeniden yapılanırken, merkez Gaziantep olacak, Cerablus yeniden yapılanırken merkez Gaziantep olacak. Çünkü bu jeostratejik konum ve riskler yönetildiğinde büyük bir fırsata dönüşüyor” dedi.
Şahin, Gaziantep’te yabancı yatırımcıların ilgisini çekecek kentsel dönüşüm projelerini ve bu yıl ilk kez katılacakları uluslararası gayrimenkul profesyonelleri fuarı MIPIM’de tanıtacakları projeleri İstanbul’da basın mensuplarıyla paylaştı.

MIPIM’e ilk kez katılacak

Şahin, her yıl mart ayında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen, 25 bine yakın gayrimenkul profesyoneli ve dünyadaki bütün büyük oyuncularının ziyaret ettiği MIPIM Fuarı’na bu yıl ilk kez katılma kararı aldıklarını açıkladı.

Bu yıl 13-16 Mart’ta gerçekleştirilecek MIPIM’e katılma sebeplerinin söylem ve eylem birliği oluşturmak olduğunu vurgulayan Şahin, her konuda dünya ile aynı dili konuşamadıkları takdirde rekabeti yönetemeyeceklerini, dolayısıyla hiç bir hedefe ulaşamayacaklarını söyledi.
Şahin, “Gaziantep olarak özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile adımızdan söz ettirmek istiyoruz. Biz şehrimizi sadece kendimiz için değil, dünyadaki herkes için yaşanılır kılma noktasında çalışıyoruz. Bu nedenle dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e katılmak bizim için kaçınılmazdı. Hem dünyadaki trendleri görüp şehrimizi ona göre planlamak, hem de şehrimizi tanıtıp dünyadaki dev oyuncuları davet etmek istiyoruz” dedi.

“Çin, ABD, Avrupa’daki bir şehirle yarışıyoruz”

Gaziantep’teki yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum da yapan Şahin, dünyadaki değişimin ve gelişimin çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, dünyanın küreselleşme, sanayileşme ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarını konuştuğunu belirterek, sürdürülebilir kalkınmanın tek başına ekonomik kalkınma olmadığını anlattı.

Kalkınmanın yerelde başladığına dikkati çeken Şahin, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, Anadolu’daki bütün kalkınma hamlelerinin her bir noktasının analiz edilerek, güçlü ve zayıf tarafların ortaya konması gerektiğini ifade etti. Şahin, “Özellikle yerelleşme, demokratikleşme ve sivilleşme, artık Batı medeniyetinde oturmuş. Bu aşamalar belki yüzyıl önce gerçekleşmiş. Bizler şu anda yerelleşme ve sivilleşme üzerine demokrasimizin çıtasını yükseltmek ve hukuk devleti normlarında istediğimiz noktaya gelmek için çabalarken, yerel yönetim olarak da artık biz yalnızca Türkiye’deki herhangi bir şehirle yarışmıyoruz. Çin’deki bir şehirle yarışıyoruz, Amerika’daki bir şehirle yarışıyoruz, Avrupa’daki bir şehirle yarışıyoruz” dedi.

Dünyanın en rekabetçi 7’nci şehri

Gaziantep’in ihracatını, Türkiye ortalamasının iki katı artırdığını belirten Şahin, “Gaziantep, son 15 yılda her yıl ortalama yüzde 7.1 büyüyen Türkiye’nin en dinamik ve rekabetçi şehri. Gaziantep, Dünya Bankası En Rekabetçi Şehirler Bilgi Bankası Projesi’nde de en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçildi. Şehrimiz, bilimsel ve teknolojik veriler ışığında ‘ekonomik gelişme konusunda başarılı ve ilgi çekici’ olarak değerlendirildi. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinin yeraldığı Gaziantep 6,5 milyar doları aşkın yıllık ihracatı ile tek başına 172 ülkeden daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. Gaziantep, uluslararası uçuşların yapıldığı havaalanı, karayolları, demiryolu bağlantıları ve şehiriçi gelişmiş ulaşım sistemleri ile lojistik bir üs. 2 milyar kişiye ve dünyanın önemli şehirlerine 5 saatlik uçuş mesafesinde. Bu durum, Gaziantep’e rekabet gücü ve cazibe getiriyor” dedi.

Şahin, şehri yüksek teknolojiye geçirmek için hangi alanlarda yatırım yapmaları gerektiğine ilişkin araştırmalar yaptıkları belirterek, makine ve kimya sanayisinin şehir için stratejik sanayiler olduğunu vurguladı. Şahin, buna yönelik olarak Gaziantep’te polimer ve inovasyon merkezi kurma kararı aldıklarını kaydederek, şehrin kendi ayakkabı markasını üretmek için çalıştıklarını ve sanayicileri markalaşma ile tasarım üzerine teşviklere yönlendirdiklerini söyledi.

İstasyon Projesi iddialı geliyor

Gaziantep’in yeniden dirilmekte olan tarihi İpek Yolu güzergahında olduğunu belirten Şahin, “Gaziantep’in geleceğini tasarlarken kendi kültür kodları üzerinden bunu yapmalıydık. Biz de bunun için kollarımızı sıvadık ve Gaziantep’te kentsel dönüşümü başlattık. Tarihe ışık tutan şehrimizin geleceğe de ışık tutmasını ve kentsel dönüşümde de öncü olmasını istiyoruz. Bu nedenle yapacağımız kentsel dönüşüm projeleri ile herkese örnek olmak amacındayız” dedi.

Şahin, bu dönüşümdeki ilk adreslerinin ise dünya markası olmayı amaçladıkları ayakkabı sektörünün kümelendiği İstasyon bölgesi olduğunu söyledi. Mevcut durumda bu tarihi bölgede ayakkabı sanayicilerinin üretim merkezlerinin bulunduğunu belirten Şahin, “O bölgeye ambulans, itfaiye giremiyordu. Artık dönüşüm kaçınılmaz olmuştu. Biz de ayakkabı sanayicilerimizi oradan taşımaya karar verdik. Ancak önce onlar için taşınabilecekleri bir yer belirledik. Ardından da her biri ile ayrı ayrı konuştuk. Ne istedilerse yüzde 20 fazlasını verdik. Bu bize ekstra 20 milyon liraya mal oldu ancak sonunda Gaziantep kazandı. Şimdi o bölgeye İstasyon Projemizi yapacağız. Konutlar ve işyerleri olacak. Tarihi doku korunacak. Ayakkabı sanayicilerimiz de orada mağaza açacak. Şehrimize son derece modern yapılar kazandıracağız. Gerek oturma ve gerekse işyeri ve büro olarak Gaziantep’e yakışır yapılar inşa edeceğiz. Bu bölgedeki tarihi yapıları da gastronomi atölyeleri olarak değerlendireceğiz. Bu alanın turizm fonksiyonlarını da ortaya çıkartacağız. Bu bölge diğer tarihi mekanlara ve şehrin alışveriş merkezine de çok yakın olacak. Bu projemizde çok iddialıyız. İnanıyoruz ki; herkes için bir ‘cazibe merkezi’ oluşturacağız. Başta yabancılar olmak üzere Gaziantep’e gelmek isteyen herkese de kapımız açık olacak” dedi.

6,5 günde şirket kurulabiliyor

Dünya Bankası İş Yapma Raporu’na göre Gaziantep’te ortalama 6,5 günde şirket kurulabildiğine dikkat çeken Şahin, “Şehrimizde yabancı firmaların kolaylıkla üretim ve ticaret yapabilmesini sağlayacak uluslararası düzenlemeler geçerli. Şehrimizde güçlü ticaret altyapısı ve rekabetçi yatırım koşulları mevcut. Bin 300’ü aşkın yabancı şirket şehrimizde faaliyet gösteriyor. Ben herkesi özellikle yabancı yatırımcıları davet ediyorum. Şehrimizin nüfusu iki milyon, ancak Gaziantep’te yerleşik bir firma 2 milyarlık bir pazara 5 saat gibi çok kısa bir zamanda ulaşabiliyor. Eminim ki Gaziantep’e gelen yatırımcılar, gelecekte en kazançlı çıkacak yatırımcılar olacaktır” diye konuştu.
Şahin, geçen yıl Gaziantep Havalimanı’ndan 3 milyon yolcu taşındığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta sonu verdiği müjde ile havalimanının kapasitesinin 5 milyon yolcuya çıkacağını belirterek, “Bu da yabancı yatırımcı için bir cazibe yaratacaktır” dedi.

Gastronomi başkenti

Gaziantep’i tanıyanların, “Sadece yemeklerinden dolayı bile AB’ye hiçbir koşulsuz, direkt girmesi gerekir” dediğini belirten Şahin, “Antik şehirleri, restore edilen tarihi eserleri, tematik müzeleri, gelişmiş hizmet altyapısı ve lezzetli yemekleri ile Gaziantep, 2017 yılında 1,5 milyon turisti ağırlayan destinasyon merkezidir. Üyesi olduğu UNESCO Creative Cities Network ile şehrin gastronomik zenginliği tescillenmiştir” dedi.

Bölgenin sağlık üssü konumundaki Gaziantep’in, her gelir düzeyine hitap eden yaşam alanları, modern eğitim tesisleri, şehir yaşamının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik sosyal imkanları ile güvenli ve huzurlu bir şehir olduğunu belirten Şahin, Gaziantep’in coğrafi konumu sayesinde 2.640 saat/yıllık toplam güneşlenme süresi ile önemli ölçüde güneş enerjisi potansiyeli taşıdığına dikkat çekti.

Gaziantep’teki 3 üniversitede 60 bine yakın öğrencinin öğrenim gördüğünü de kaydeden Şahin, “Üniversite-sanayi işbirliğinin sağlandığı iki Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan veya kendi bünyesinde Ar-Ge merkezi kuran firmalar, devlet tarafından sağlanan özel teşviklerinden yararlanmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Rakamlarla Gaziantep

– Türkiye’nin en büyük 8’inci şehri.
– 1 Serbest Bölge, 5 Organize Sanayi Bölgesi var.
– Dünya Bankası İş Yapma Raporu’na göre Gaziantep’te ortalama 6,5 günde şirket kurulabiliyor.
– Gaziantep’te 1.300’u aşkın yabancı firma faaliyet gösteriyor.
– 2 milyarlık nüfusluk pazara 5 saatlik uçuş mesafesinde.
– Dünyanın en rekabetçi 7’nci şehri.
– Son 15 yılda her yıl ortalama yüzde 7,1 büyüdü.
– Nüfusunun yüzde 73’ü çalışma yaşındadır.
– 6,5 milyar doları aşkın ihracat ile tek başına 172 ülkeden daha fazla ihracat yapıyor.
– Şehirdeki 3 üniversitede 60 bine yakın öğrenci okuyor.
– 2017 yılında 1,5 milyon turist ağırladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iletişim

Web: gantep.bel.tr

Bunları da beğenebilirsin