Mobilya sektörü hammaddede iyileştirme bekliyor

Şubat 2017 tarihinden itibaren TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Sektör Meclisi Başkanlığı görevini yürüten OMSİAD Başkanı Ercan ATA, Ağustos ayı meclis toplantısını TOBB Orman Ürünleri Meclisi ile birlikte TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirdi. Geniş katılımlı toplantıda sektörün hammadde fiyatları ve hammadde maliyetlerinde fiyat indirimleri için görüş ve önerileri değerlendirdi.

Yücel Park

Özellikle 30168 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 17 Temmuz 2017 tarihli ve 2017/10648 sayılı Kararnamenin Eki Karar ile “oduna dayalı orman ürünleri satışları üzerindeki Ağaçlandırma ve Orman Köylerini Kalkındırma Fon Paylarının Sıfırlanması” ile maliyetlerin düşmesinden rahatlayacak orman ürünleri sektörünün, cari açık vermeden büyüyen ender sektörlerden mobilya sektöründe de rahatlatıcı bir etki yapacağı düşünülmektedir.

Aynı zamanda OMSİAD Başkanlığı, MOSFED Başkan Yardımcılığı, MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malzemeleri ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanlığı görevlerini de yerine getiren Ercan ATA; Sektörün, Şubat 2017’den itibaren Eylül sonuna kadar devam edecek olan ve nihai tüketici satışlarında %18’den %8 ‘e düşürülen KDV oranı ile mobilya satışlarının canlandığını, orman ürünleri satışlarının üzerindeki fonların kaldırılması ile de sektör temsilcilerinin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için daha da umutlandığını belirtti.

” 2 milyar 250 milyon dolarlık satışı katlayabiliriz”

Ancak Başkan ATA, tüm sanayicilerin ortak görüşü olarak sunduğu ve yeniden düzenlenmesi planlanan KDV mevzuatında Türkiye Ekonomisinde büyüme ve sürdürülebilirliği sağlayacak en etkili değişikliğin de KDV’ nin üretim süreçlerinde uygulanmaması, sadece nihai tüketici satışları ile sınırlı kalması olacağıdır dedi. ATA, devletin üzerinde önemli bir yük olan KDV geri ödemelerinin de bu yolla çözüme kavuşacağına inandığını belirtti.

Ercan ATA, “devletin bu yıl içerisinde nihai tüketiciye satışta %10 KDV oran indirimi ve kredi kartı ile taksitlendirme düzenlemeleri ile mobilya sektöründeki satışlar canlanmış ve en son olarak da sektörün hammadde fiyatları üzerinde indirime sebep olacak orman ürünlerinin satışı üzerindeki fon paylarının sıfırlanması; 2016 yılı ihracat rakamımız ile dünya mobilya sektöründe bizi 12nci sıraya taşıyan 2 milyar 250 milyon dolar satışımızın 2017 yılı sonunda katlanarak büyümesine sebep olacaktır” dedi.

Bunları da beğenebilirsin