Murat Kurum: 11 milyon TL ödedik, 5000 ev de 1 yılda bitecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmirli depremzedelere taşınma ve kira yardımı kapsamında toplam 11 milyon TL ödediklerini, yıkılan binaların yerine ve toplu konut rezerv alanına inşa edilecek 5 bin konutu 1 yıl içinde teslim edeceklerini açıkladı. Detaylar şöyle...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak İzmir depremi ile ilgili son faaliyetlerini ve hedeflerini paylaştı. Bakan Kurum, İzmirli depremzedelere 11 milyon TL taşınma ve kira yardımı yaptıklarını, yıkılan binaların yerine yenileriyle birlikte rezerv yapı alanlarında inşa edilecek 5 bin konutun bir yıl içinde tamamlanarak teslim edileceğini açıkladı.

Kurum: 5000 konutu 1 yılda teslim edeceğiz

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“İzmir’de 8000 personel ve 1182 araç ile hasar tespit, enkaz kaldırma çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yıkılan binaların yerine ve toplu konut rezerv alanına inşa edeceğimiz 5000 konutu 1 yıl içinde tamamlayarak İzmirli kardeşlerimize teslim edeceğiz.

Seferihisar’da tsunamiden etkilenen 33 konut ve 189 iş yerindeki hasar tespit çalışmalarını tamamlayarak iş yerleri sahiplerine toplam 1 milyon 904 bin lira ödeme gerçekleştirdik. İşletmesi zarar gören esnaflarımıza da dükkân başına 2500 lira verilmesi için çalışma başlattık.

“DASK ofisi kuracağız”

İzmir’deki 635 bin sigortalı konut için 100’ü aşkın ekiple DASK hasar tespitini yapıyoruz. Bugün itibariyle 153 vatandaşımıza 6 milyon 300 bin TL ödeme yapıldı. DASK’la ilgili her türlü sorunlarının hızlı çözümü için Bayraklı’da mobil bir ofis kuracağız.

İzmir’de ağır hasarlı 12 binanın yıkımını tamamladık, diğerlerinin yıkımını da süratle tamamlayacağız. Eşya alınabilecek binalara ilişkin, sahadaki uzmanlarımız ile inceleme yapıyor ve ekiplerimizin gözetiminde eşyaların alınmasına izin veriyoruz.

“11 milyon TL ödedik”

Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak amacıyla İzmirli kardeşlerimize taşınma ve kira yardımı kapsamında toplam 11 milyon TL ödedik. Bayraklı’daki 1000 kapasiteli konteyner kentin yanı sıra Bornova’da Ege Üniversitesi kampüsü içinde de 312 konteynerlik kentin yapımına başlıyoruz.”

İşte o mesajlar…

Bakan Kurum’un İzmir depremi ile ilgili son açıklamaları şöyle…

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin