Murat Kurum: Tatilde doğayı koruyun

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajında "Vatandaşlarımızın yapacakları tüm seyahatlerin doğayla bağ kuracakları, doğayı koruyacakları bir seyahat olmasını temenni ediyorum" dedi. İşte o açıklama...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önemli projelerine yer veren Bakan Kurum, “Doğa canlı ve cansız bütün varlıkların yaşam kaynağıdır. Yaşam kaynağımızı korumak için, dünyanın ve insanların geleceği için, yaşanabilir bir dünya için çevre ile ilgili hassasiyeti her zaman canlı tutmak zorundayız” dedi.

Bakan Kurum Dünya Çevre Günü mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak “Sıfır Atık Projesi”nden iklim değişikliğine, millet bahçelerimizden kentsel dönüşüme, konut projelerimizden alt yapı, kentsel dönüşüm ve çevre çalışmalarımıza kadar tüm politikalarımızı ve projelerimizi çevreye ve doğaya saygılı olma ön koşulu ile yürütüyoruz.

’18 bin 750 binada Sıfır Atık sistemine geçtik’

Bu doğrultuda çevre konusunda duyarlılık oluşturacağına inandığımız en büyük projemiz “Sıfır Atık Projesi”dir. Sıfır Atık Projesi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yarınlara temiz bir dünya bırakmak, kaynakları daha verimli kullanarak israfı önlemek, atık miktarını azaltmak ve mevcut atıkları dönüştürmek amacıyla yürüttüğümüz projemizdir.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez binamız başta olmak üzere 18.750 kurum/kuruluş binasında sıfır atık sistemine geçtik.

Tüm valilik ve belediyelerimizde sıfır atık sistemine geçilmesine ilişkin çalışmalar başlattık. Projenin yaygınlaştırılması için 500 bin kişinin eğitim almasını sağladık. “Sıfır Atık Projesi”mizi 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde doğal, tarihi ve kültürel değerler açısından ulusal ve uluslararası öneme sahip alanlar bulunuyor. Ancak bu alanlar kentleşme, turizm, tarım ve sanayi gibi sektörlerin kirlilik tehdidi ve baskısı altındadır.

Ekolojik açıdan oldukça hassas olan bu alanları özel çevre koruma bölgesi ilan ederek, biyolojik çeşitliliğin muhafazasını, nesli tehdit ve tehlike altında olan türlerin ve nadir ekosistemlerin korunmasını hedefliyoruz.

‘Salda Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi’

Bu kapsamda en son olarak Salda Gölü ve Karaburun-Ildır Körfezi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Özel Çevre Koruma Bölgeleri olarak tespit ve ilan edildi.

Belek, Patara, Göksu, Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgelerimizin kumsal alanında deniz kaplumbağaları türlerinin, Tuz Gölü ÖÇK Bölgemizde flamingo popülasyonunun artmasına yönelik yürütülen koruma ve izleme çalışmaları sonucunda bu hayvanların sayısında önemli artışlar sağlandı.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke. Ulaşım, balıkçılık ve turizm gibi pek çok faaliyetin yapıldığı denizlerimiz en önemli kaynaklarımızdan biridir.

Bugün itibariyle denizlerimizin temiz olduğunun bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayımız 459’a çıktı. Ülkemiz mavi bayrak sıralamasında dünyada 3. sıradadır. 2023 yılına geldiğimizde de dünyada birinci olmayı hedefliyoruz.

Mavi vatan olarak nitelendirdiğimiz denizlerimizi, deniz canlılarımızı korumamız ve gelecek nesillere eskisinden daha iyi koşullarda bırakmamız gerekiyor.

‘Tatilde doğayla bağ kurun’

Bu noktada vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum. Haziran ayı ile tatil mevsimi de başlamış bulunuyor.

Vatandaşlarımızın, yurt dışından gelen misafirlerimizin toprakla, havayla, suyla ve doğada yaşayan tüm canlılarla dost olacakları, onları koruyacakları bir tatil geçirmelerini diliyorum. Yapacakları tüm seyahatlerin doğayla bağ kuracakları, doğayı koruyacakları bir seyahat olmasını temenni ediyorum.

Doğada bizden önce de var olan hayat, bizden sonra da devam etsin istiyoruz. Çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya, mavisi ve yeşiliyle daha çevreci, sağlıklı ve temiz bir dünya bırakmak zorundayız. Onların çevre ve doğa konusunda duyarlılık sahibi birer birey olarak büyümesini önemsiyoruz.

Bu nedenle yürüttüğümüz bütün çalışmalarımızın merkezinde çocuklarımız bulunuyor. Onların bu konuda edinecekleri en ufak bir alışkanlığın dünya çapında bir kelebek etkisi yapacağına, ağacın yeşilini, denizin ve gökyüzünün mavisini koruyacaklarına olan inancımız tamdır.

Bu vesileyle çocuklarımız başta olmak üzere çalışmalarımızda bize destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum. Bugünün çevre konusundaki duyarlılığını artıracak çalışmalar için güzel bir vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

ÇŞB

Bunları da beğenebilirsin