Nuhoğlu İnşaat hakkında vahim iddialar!

Nuhoğlu İnşaat'ın Yenitepe İzmir projesini durdurarak 900 işçiyi bildirimsiz ve tazminatsız işten çıkardığı hatta firmanın konkordato ilan ettiği iddia edildi. İşte sosyal medyada çıkan o iddialar...

Nuhoğlu İnşaat hakkında vahim iddialar sosyal medya platformu Twitter üzerinden yükselmeye başladı… İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde kentsel dönüşüm özel pilot bölge Fikirtepe’de Yenitepe Kadıköy projesini hayata geçiren Nuhoğlu İnşaat’ın Ankara’dan sonra İzmir’de Çevre Şehircilik Bakanlığı İller Bankası güvencesiyle inşa ettiği Yenitepe İzmir projesinin durdurulduğu, proje inşaatında çalışan 900 işçinin bildirimsiz ve tazminatsız işten çıkarıldığı iddia edildi.

Nuhoğlu, Yenitepe İzmir’i durdurdu, 900 işçiyi işten çıkardı

Cumhuriyet Gazetesi‘nin Sendika.org‘dan alıntıladığı haberine göre; Nuhoğlu İnşaat, İzmir Karabağlar’daki Yenitepe Projesi’ni ekonomik kriz gerekçesiyle durdurdu, 900 işçisini işten çıkardı.

Nuhoğlu İnşaat , İzmir ’in Karabağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yürüttüğü Yenitepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ekonomik kriz ve inşaat maliyetlerinin artması gerekçesiyle durdurdu.

İşten çıkarılan işçilerin büyük çoğunluğunun en az 3-4 bin lira arasında ücret ve tazminatının ödenmediği, bazılarının ise 5-6 yıllık tazminat alacağının olduğu belirtildi.

İki çocuk ve bir işçiye mezar olmuştu

Karabağlar halkının ve meslek odalarının itirazlarına karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle başlatılan ve hızla sonuçlanması için 7 gün 24 saat çalışma izni alan proje, ilk günlerinden itibaren işçilerin haklarının gasp edilmesi ve yaşanan ölümlerle gündeme gelmişti.

Şantiye yakınlarındaki evlerde oturan 7 yaşındaki Yusuf Tencirlioğlu ile 5 yaşındaki kardeşi Ali Tencirlioğlu, 15 Ocak 2018 günü üstü açık bırakılan su dolu çukura düşerek ve boğularak yaşamını yitirmişti.

19 Temmuz 2018’de ise 61 yaşındaki Mehmet Çelik, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması sonucu başına beton parçasının düşmesiyle hayatını kaybetmişti.

Nuhoğlu İnşaat, sosyal medyanın da gündeminde

Nuhoğlu İnşaat’ın ‘konkordato ilan ettiği’ yönündeki iddialar ise sosyal medyada dillendirilmeye başlandı. İşte o tweetlerden birkaçı:

 

Bunları da beğenebilirsin