O binalar yıkılıyor

Başta uyuşturucu satıcıları olmak üzere suç örgütlerinin kullandığı metruk binalar yıkılıyor. İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Türkiye genelindeki 60 binden fazla metruk binanın 20 bine yakını yıkıldı. Kalanlar için ise hukuki süreç devam ediyor.

Terk edilip ıssız bırakılan metruk binaların çoğu, başta uyuşturucu satıcıları olmak üzere suç örgütlerinin sığınağı haline geliyor. İçişleri Bakanlığı devreye girdi. 60 binden fazla metruk bina yıkılacak.

Cnn Türk‘ün haberine göre; İçişleri Bakanlığı, Mart ayında 81 ilin valisine, “Metruk Binalar Genelgesi” göndermiş, genelgede insanların can-mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan, kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların belirlenmesi istenmişti. Metruk binaların başta uyuşturucu satıcıları olmak üzere, suç örgütlerinin mesken tuttuğu alanlar haline geldiğinin belirtildiği genelgede, binaların mevzuata uygun şekilde yıkılması talimatı verildi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yapılan araştırma sonucunda Türkiye genelinde 60 bin 503 metruk bina bulunduğu belirlendi. Bu binalardan 19 bin 686’sı yıkıldı. Suç örgütlerin kullandığı metruk binaların yıkımında ilk sırayı 3 bin 859 bina ile Ankara aldı. Ankara’yı bin 298 bina ile Aksaray, bin 225 bina ile Kayseri, bin 99 bina ile Erzincan, 759 bina ile İstanbul ve 550 bina ile de Bursa takip etti. Geriye kalan 40 bin 817 metruk bina için ise hukuki süreç devam ediyor.

Cnn Türk

Bunları da beğenebilirsin