Özelleştirmeye enerji dopingi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), “Çamlıca 1” hidroelektrik santrali (HES), Almus Barajı ve hidroelektrik santrali, Köklüce Barajını ve hidroelektrik santrali ile Menzelet Barajı ve hidroelektrik santralını özelleştirecek.

Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin özelleştirmesi de bu dönemde ön planda olacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) gelen bilgilere göre, ÖİB, bu ve gelecek ay 3 grup halinde 5 hidroelektrik santrali ve TP Petrol Dağıtım AŞ özelleştirmelerinde adımlar atacak.

Buna göre, ÖİB, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait “Çamlıca 1” santralı ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için bu ayın 19’una kadar 10 milyon lira geçici teminat tutarı ile son teklifleri alacak.Kayseri’de bulunan ve EÜAŞ tarafından işletilen santral 84 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin 150’nci Kayseri’nin ise ikinci büyük enerji santrali konumunda bulunuyor. Santral elektrik üretimi ile yaklaşık 100 bin kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini karşılayabiliyor.Tokat’ta bulunan ve 27 MW kurulu gücündeki Almus Barajı ve HES ile 90 MW kurulu gücünde Köklüce Barajı ve hidroelektrik santrali için de gelecek ayın 5’ine kadar 15 milyon lira geçici teminat tutarı ile son teklifler alınacak. Söz konusu özelleştirmeler kapsamında Kahramanmaraş’taki 124 MW güç kapasiteli Menzelet Barajı, 54 MW güç kapasiteli Kılavuzlu hidroelektrik santrali de özelleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenler, 30 Eylül’e kadar 15 milyon lira geçici teminat bedelini yatıracak. TP Petrol’ün özelleştirmesi de ön planda olacak. Şirketteki yüzde 100 kamu hissesinin özelleştirilmesine yönelik son aşamaya gelinirken, taliplilerin son tekliflerini 10 milyon lira geçici teminat bedeli ile 30 Eylül’e kadar iletmeleri gerekiyor.

Hürriyet

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin