Pana Yapı’nın Fikirtepe’den sonraki durağı Bağdat Caddesi

Fikirtepe’de 5 adada birden proje yapan Pana Yapı, Fikirtepe’de yaptığı 731 konutluk Brooklyn Park’ı kasımda teslim etmeyi planlıyor. Pana Yapı, böylece bölgede ilk teslimi yapan firma olmak istiyor.

Dünya Gazetesi‘nde Leyla İlhan‘ın haberine göre; Fikirtepe’de 5 adada 4 bin konutluk proje yapmasıyla dikkat çeken Pana Yapı, Fikirtepe’de ilk teslimi gerçekleştiren firma olma yolunda ilerliyor. Firma kasım ayında 731 konutluk Pana Brooklyn Park’ı teslim etmeyi planlıyor.

Gayrimenkul sektöründe 5-6 yıldır faaliyet gösterdiklerini söyleyen Pana Yapı İnşaat Grup Başkanı Mahir Şaşmaz, Fikirtepe projelerine başlayana kadar fabrika ve kendi yönetim binaları gibi inşaatlar yaptıklarını belirterek, “Yatırım projesi anlamında ilk projemiz Fikirtepe. Fikirtepe’de 5 adada çalışıyoruz. Bunlardan bir adanın ruhsatı alındı. Hedefimiz bu adada Brooklyn Park adıyla yapılan projeyi bu yılın kasım ayında teslim ederek bölgede ilk teslimi yapan olmak istiyoruz. Toplam 24 katlı projenin 20’inci katını geçtik” dedi. Metrekare satış fiyatları 7 bin TL ile 8 bin TL arasında olan projenin yüzde 80’inin satıldığını söyleyen Şaşmaz, “Bölgede yerleşimin başlamasıyla metrekare fiyatları 12 bin TL’yi bulacaktır” dedi.

Life adıyla yapılacak projenin yakın bir zamanda ruhsatını alacaklarını ifade eden Şaşmaz, hedeflerinin etap etap 3 yıl içinde bu projelerinin tamamını hayata geçirmek olduğunu kaydetti. Şaşmaz, Life projelerinin metrobüse 100 metre mesafede ve yeni açılacak Avrasya Tüneline de yakın olacağını söyledi. Şaşmaz, Fikirtepe’ye inanmaları ve Fikirtepe’deki hak sahiplerinin kendilerine rahatça ulaşmalarının da başarılarında etkili olduğunu dile getirdi. Fikirtepe için aylık 1.5 milyon kira ödemesi yaptıklarına dikkat çeken Mahir Şaşmaz, “Halihazırda şantiyelerimizde 1000 kişi çalışıyor” dedi.

Caddede inşaat tapusu alınmış devam eden 5 tane projemiz var..

Pana Yapı, Fikirtepe’ye Selimoğlu ile ortak başladı, ancak sonrasında Selimoğlu’nun hisselerini satın alarak yüzde 83 gibi bir çoğunlukla büyük ortak konumuna geçti. Ayrıca Bağdat Caddesi’nde proje yaptıklarını aktaran Şaşmaz, “Caddede inşaat tapusu alınmış devam eden 5 tane projemiz var. Hedefimiz de orda yılda az 10 tane proje gerçekleştirmek” diye konuştu. Anadolu’dan gelen bazı firmaların kendilerini göstermek amacıyla arsa sahipleriyle yüzde 80’lere varan anlaşma oranlarıyla Bağdat Caddesi’nde iş aldığını anlatan Mahir Şaşmaz, “Buradaki toprak sahibi projede ithal malzeme istiyor. Dolayısıyla maliyet hesabı yapılmadan yapılan anlaşmalar nedeniyle birçok firma battı. Biz firma olarak yüzde 65’in üzerine hiç çıkmadık” dedi. Bu konuda bir mimari ve iş geliştirme ofisi kurduklarını aktaran Şaşmaz, bu grubun arsa sahipleri ile görüşüp projeler geliştirdiğini söyledi. Mahir Şaşmaz, Çeşme’de yeni başlayan bir villa projeleri olduğunu anlattı.

2020 yılına kadar 3 milyar TL ciro beklediklerini açıkladı

Mahir Şaşmaz, 118 villa ve rezidanslardan oluşan projeyi iki etap halinde yapacaklarını ve 2018 yılına kadar tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. Şaşmaz, bu projelerden 2020 yılına kadar 3 milyar TL ciro beklediklerini açıkladı. Şirket bünyesinde aralarında mimar ve mühendisin olduğu 60 kişilik beyaz yakalı çalışanları olduğunu anlatan Mahir Şaşmaz, bu kadroyla 50 yıllık şirketleri geçtiklerini söyledi.

Yurtiçindeki projelerinin dışında yurtdışında da projeler yapacaklarını ifade eden Şaşmaz, Afrika ve Ortadoğu’da görüşme içinde oldukları ülkeler olduklarını söyledi. Mahir Şaşmaz, bu ülkelerde enerji, hastane ve konut gibi taahhüt işi yapacaklarını belirtti. Pana isminin bu ülkelere girmelerinde etkili olduğunu ifade eden Şaşmaz, “Afrika’da 50 yıllık bir pazar var. İngiltere ve Berlin’den teklifler geliyor” dedi.

Avrupa pazarında kentsel dönüşüm çalışmaları başladığını, mültecilerin gelişiyle de ihtiyacın arttığını ifade eden Şaşmaz, bu pazarları analiz ettiklerini kaydetti. İran’da fuara katıldıklarını bölgeden ciddi talep aldıklarını ifade eden Şaşmaz, ancak şu anda sadece pazarı takip ettiklerini belirtti.

Dünya Gazetesi

Bunları da beğenebilirsin