Piyalepaşa İstanbul temel atma töreni Fotogaleri

Piyalepaşa İstanbul temeli atıldı. Bakan Sarı: “Kentsel dönüşüme 3 yılda 2 milyar liraya yakın kaynak kullandık”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul’da Türkiye’nin özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Piyalepaşa’da temel atma törenine katıldı.

Bakan Sarı yaptığı konuşmada,”Piyalepaşa İstanbul”un temel atma töreninde, bugüne kadar hiçbir hükümetin gündeme getiremediği kentsel dönüşüm projelerini birer birer hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.

Temelini attıkları projenin önemine değinen Bakan Sarı, 84 dönüm üzerinde, 25 blok halinde hayata geçirilecek bu projede, konut, rezidans, ofis, otel, alışveriş sokağı gibi pek çok sosyal donatı alanının bir arada olacağını belirtti.

Projede, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin günümüz modern mimarisiyle buluştuğu yapıları öncelediklerini dile getiren Bakan Sarı, 2018 içinde de anahtar teslim törenini yapacaklarını aktardı.

Okmeydanı’na Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Bakan Sarı, projenin, Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunun altını çizerek, özel sektör ve kamu iş birliğinde yürütülen çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Okmeydanı’nda da kentsel dönüşümün başlayacağını açıklayan Bakan Sarı, “Bugüne kadar kontrolsüz bir gelişme gösteren Okmeydanı’nda 24 harabe halinde bina, on binlerce sağlıksız yapı bulunmaktadır. Bu projeyle bu alanlar yenilenecek, bölgenin afete karşı riskli olan dokusu düzeltilecek, vatandaşımız güvenli yaşam alanlarına kavuşacak. Devlet, belediye ve özel sektör eliyle yapılacak bu çalışmaya ilişkin detayları da yakın zamanda paylaşacağız.” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüme 3 yılda 2 milyar liraya yakın kaynak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“3 yılda, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında kira yardımları da dahil 2 milyar liraya yakın kaynak kullandık. 48 ilimizde 179 riskli alan ilan ettik. Bahsettiğimiz bu alanlar, 1 milyon 200 binin üzerinde insanımızı ilgilendirmektedir. 2015 sonu itibarıyla ise toplam 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirdik. Meclisimizden çıkan yeni yasayla evleri kentsel dönüşüm kapsamında kalan vatandaşlarımıza yeni bir destek daha verdik. Artık kentsel dönüşüme onay vermeleri halinde vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerini almalarını sağlıyoruz. Kentsel dönüşüm projelerimizle vatandaşımızın yaşam alanlarındaki tüm ihtiyaçlarını belirleyip, onları kullanılır hale getirdikten sonra bu mekanları hizmete açıyoruz.”

Bu çalışmaları yaparken sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere, akademisyenlerden konunun uzmanlarına kadar pek çok farklı kesimle bir araya gelerek, onların fikirlerini aldıklarını anlatan Bakan Sarı, kentsel dönüşümün rant değil bir dönüşüm projesi olduğunu aktardı.

Dokunulmazlık dosyaları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, vatandaşların yaralarını çabucak sarmanın derdindeyken, bazı kesimlerin ise bu yaraları derinleştirmek için uğraştığını belirterek, “Tek gayemiz, vatanımızın birlik ve bütünlük içinde ilerlemesine hizmet etmek. Biz bugünlerde bu çabamızın tam anlamıyla mücadelesini veriyoruz. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birliğine ihanet eden yaklaşımları Meclis’ten uzaklaştırmak için bir girişimde bulunduk. AK Partili 316 milletvekilinin imzasıyla dokunulmazlık dosyalarının doğrudan yargıya gönderilmesini talep ettik. Bunun için Anayasa Komisyonumuz, büyük zorluklar içinde toplantısını yapmaya çalıştı. Bu toplantı, aynen Sur’da Silopi’de, Şırnak’ta ve Türkiye genelinde dirlik, birlik ve düzen istemeyenlerce sabote edildi.”

Bu kişilerin, her işlerini şiddetle, kavgayla, silahla çözmenin derdinde olduğunu ifade eden Bakan Sarı, şöyle devam etti:

“Terörist cenazesine gidenlerin, resmi aracıyla silah taşıyanların, devletin verdiği iş makinelerini hendek kazmak için kullananların vatana ihanet ettikleri apaçık ortada. Milletimiz de bunu görüyor. Kirli oyunları bir bir ortaya döküldüğü için de paniklediler. Bunun için konuşmayı değil kavgayı seçip, Meclis’i çalışmaz hale getirme derdindeler. Çünkü talimatı öyle alıyorlar. Bunlar aslında ‘dilsiz uşak’ pozisyonundalar. Birileri üzerlerine bir şey atıyor, bunlar da üzerlerine atılan yükün ağırlığı ile hırçınlaşıyorlar. Birileri, ‘karıştırın ortalığı’ diyor, bunlar da gerçeklerden uzak, vatandaşı mağdur etmeye yönelik ve Türkiye’nin olumlu imajını zedelemeye dönük çirkin hareketlere yöneliyorlar. Hal ve hareketlerinde fikir yok, siyaset hiç yok. Ancak bunlar nafile çabalar. Milletimiz artık bunlara kanmıyor. En nihayetinde, dokunulmazlık dosyaları da tüm engellemelere karşın Meclis’e geliyor.”

Bakan Sarı, 2023 hedefleri doğrultusunda ne olursa olsun yeni anayasayı yapacaklarını ve bundan dolayı bu konudaki tartışmaları dikkatle dinlediklerini aktardı.

Farklı görüşlere, Türkiye’yi geleceğe taşımaya yardımcı olacak fikirlere açık olduklarını vurgulayan Bakan Sarı, toplumu baskılayan değil, milletiyle bütünleşmiş görüşlerin kendileri için öncelikli olduğunu söyledi.

Bakan Fatma Güldemet Sarı, darbe dönemi yasalarını temizlemenin peşinde olduklarını dile getirerek, “14 yıllık süreçte de pek çok yasada değişikliklere, düzenlemelere gittik. Ancak bu yasaların hepsini bağlayan anayasadaki aksaklıklar giderilmedikçe parça parça yasalarda yapılan düzenlemeler yeterli olmuyor. Milletimiz de biliyor, Türkiye Cumhuriyeti’ne mevcut anayasa dar geliyor. Bizler hayatımızı darbe anayasalarıyla geçirdik. Bırakın çocuklarımız bu anayasanın acısını çekmesin. Gelecek nesiller, milletin temsilcilerinin yaptığı anayasa ile yaşamlarını sürdürsünler. Bu nedenle inşallah Türkiye hak ettiği anayasaya bu dönemde kavuşacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasayı kimsenin telkin ya da tavsiyesiyle yapmadıklarını dile getiren Bakan Sarı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gücü aldığımız yer millettir. Bize güvendiğiniz sürece sırtımız yere gelmez. Kimse unutmasın, AK Parti, kökleri olan bir dava partisidir. Millete hizmet için yola çıkmış, millete hizmet için, tüm zorluklara göğüs germiş, millete hizmet için her bir üyesi, tek tek, canla başla çalışmaya devam etmektedir. Tüm kadrolarıyla, gençlik kollarından kadın kollarına, il ve ilçe teşkilatlarımızdan merkez yönetimimize kadar herkes bu bilinçle hareket etmektedir. O nedenle partimize ilişkin yapılacak değerlendirmeler, 14 yıllık dik duruş, hız kaybetmeden sürdürülen icraatlar ve kardeşlik ruhuyla örülen güven duygusu göz önünde tutularak yapılmalıdır.”

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin