Polat Dış Ticaret’ten Macar firmalara işbirliği daveti

Polat Dış Ticaret, Macaristan’da gerçekleştirdiği “Piyalepaşa İstanbul Roadshow”unda farklı sektörlerden 50’ye yakın Macar firması ile hem Piyalepaşa İstanbul hem de diğer farklı projeler için b2b görüşmeleri yaptı. Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz, Macaristan’ın önde gelen firmalarını Türk firmalarla işbirliğine davet etti.

Polat Dış Ticaret ve ALX Hungary’nın MNKH ile 26-27 Ekim tarihleri arasında Macaristan’da ortak düzenlediği “Piyalepaşa İstanbul Roadshow” etkinliği, Budapeşte’deki Hotel Aquincum’da yapıldı. Türkiye’den şirket olarak yalnızca Eximbank’ın iştirak ettiği toplantıya farklı sektörlerden 50’ye yakın Macar firması katıldı. Firmalar, hem Piyalepaşa İstanbul hem de diğer farklı projeler için b2b görüşmeleri gerçekleştirdi. Polat Dış Ticaret, Piyalepaşa İstanbul Roadshow’u ile firmalarla b2b (tek tek) görüşmeler yaparak, onları daha iyi tanıyıp, bu sayede firmalara daha uygun iş fırsatları ve proje partnerleri sunmayı hedefliyor. Etkinlikte, Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı (MNKH) CEO’su Oláh Zsanett, Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz, Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel ve Eximbank Ülke Direktörü Arda Tugay birer konuşma yaptı.

5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor

Polat Dış Ticaret Genel Müdürü Galip Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Macaristan’ın köklü bir ortak tarihe sahip olduğunu belirterek, “İki ülke ilişkileri ortak geçmişlerinin birikimiyle de karşılıklı çıkarlar temelinde gelişmekte ve derinleşmektedir.

İkili ekonomik ve ticari ilişkilerimiz özellikle iki ülke arasında Gümrük Birliğinin kurulduğu 2004 yılı sonrasında, önceki döneme göre hızla artmıştır. 2015 yılında 2,9 milyar dolara ulaşmıştır. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılmasına ilişkin hedefin kısa sürede yakalanacağına inanıyorum” dedi.

Bu rakamın iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi potansiyelini tam anlamıyla yansıtmadığının altını çizen Yılmaz, “Bu nedenle iki ülke arasındaki iş ve yatırım olanaklarının artması, ortak firmaların faaliyetlerinin gelişmesi için başarı öyküleri ve Türk-Macar dostluğu hakkında bilinmeyen kültürel değerlerin olabildiğince geniş çerçevede duyurulması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle bir ilk olan Piyalepaşa İstanbul Roadshow etkinliğimizi çok önemsiyoruz. Amacımız sizleri yakından tanıyarak, uygun partnerler ve iş fırsatları sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çıktığımız bu yolda bu tür etkinlikleri sürdürmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Eximbank Ülke Direktörü Arda Tugay ise ALX Hungary ile aynı çatı altında olduklarını, olası işbirliklerinde Eximbank’ın sonuna dek ALX’in arkasında olduğunu vurguladı.

Piyalepaşa İstanbul Projesi 2018’de bitiyor

Roadshow’da Türkiye’nin özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi Piyalepaşa İstanbul hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Piyalepaşa İstanbul’un 82 dönüm arazi üzerinde hayata geçirildiği ve konut, rezidans, ofis, otel ve Alışveriş Sokağı’ndan (AVS) oluşan bir karma kullanım projesi olduğu vurgulandı. Projenin en farklılaştırıcı özelliklerinden 550 metre uzunluğunda ve 17 metre genişliğindeki Alışveriş Sokağı ile İstanbulluları şehre ve sokağa geri çağıracak ‘yaşayan’ bir mahalle dokusu üzerine inşa edildiği anlatıldı. Satışlar hakkında da genel bilgilerin paylaşıldığı toplantıda proje ile ilgilenen yatırımcılar için örnek dairelerin hazır olduğu ve projede yaşamın 2018’de başlayacağı bilgisi verildi

Bunları da beğenebilirsin