‘Porto Peramos, Yunanistan’daki eviniz’

Porto Peramos projesinin tatil ve uzun süreli yaşamak için Yunanistan'a giden Türkler için hayata geçirildiğini belirten Mim Europe Construction CEO'su Emre Ergül, TÜİK verilerini yorumladı, Euro'daki artış ile Porto Peramos'un ikinci bir şans haline geldiğini söyledi... İşte o röportaj...

Emre KULCANAY yazıyor…

Porto Peramos, Yunanistan’ın Kavala şehrindeki Nea Peramos koyunda hayata geçiriliyor. Mart ayında 113 bin Euro ve 135 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkan proje özelinde Türk halkının Yunanistan ilgisini konuştuğumuz Mim Europe Construction CEO’su Emre Ergül, imarpanosu.com’a çok önemli açıklamalarda bulundu.

PORTO PERAMOS İÇİN TIKLAYIN!

İlk olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini değerlendirelim: 2017’de 921 bin 262 Türk, Yunanistan’a gitmiş. Avrupa Birliği’nde en çok ziyaret edilen ülke olmuş. Vizesiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimliği ile girilebilen Gürcistan’ı saymazsak, Türkler’in yurtdışında en çok ziyaret ettiği ülke olmuş… Ne diyorsunuz? 

Mim Construction EU CEO’su Emre Ergül…

– Bu soruya üç noktadan bakmak lazım:

1- Atina: Son dönemde ‘golden visa’ adı altında oturum için ev bakanlar gidiyor. Ama inanın bana oturum karşılığı ev alanların sayısı gerçekten çok az. Nedeni de Atina’daki evlerin eski ve dökülüyor olması…

2- Adalar: Ayvalık, Çeşme, Bodrum, Datça, Kaş’tan Üsküdar-Beşiktaş motoru gibi karşıya geçen feribotların yazın artması, gece hayatına yön veren birçok Türk işletmecinin Yunan adalarında mekanlar açması…

3- Kuzey Yunanistan: Otomobille Bodrum ve Çeşme’den daha kısa olması, restoranlarda kazıklanma korkusu olmadan eğlenceli vakit geçirme arzusu, beach’lerde taciz etmeyen garson varlığı ve en önemlisi tüm Yunanistan geneline göre Kuzey Yunanistan’ın ucuz olması…. Bu sosyolojik gerçekleri üst üste koyunca gidişteki artışı anlıyorsunuz.

Yine TÜİK’in konaklama / geceleme verilerine bakarsak, en son ölçüm yapılan 2012 sayılarına göre; kiralık evlerde geçirilen gece sayısı 4 bin 983… Otellere göre çok düşük bir sayı… İlgi var ama kalacak yer yok gibi…

– Gördüğümüz kadarıyla Yunanistan’a giden Türkler, ‘klasik turist’… Otelde 631 bin 54 gece toplam konaklama görünüyor. Türk turistlerin sadece 587’si motel, 6 bin 140’ı pansiyonu tercih etmiş. Tatil köyüne giden sayısı ise 0… Alternatif olarak düşünülen kamp ve karavanda geceleme sayısı da 1227. Avrupa’da binlerce Türk öğrenci hostellerde kalır. Yunanistan’da hostelde geceleme sayısı 0…

Yani dediğim gibi Yunanistan’a giden Türkler hostel, kamp – karavan, tatil köyü gibi alternatif turizm peşinde olmayan, klasik otelci Türkler.

“Porto Peramos doğru karar”

Biz zaten Porto Peramos’un ilk adımını atarken bunu şifaen biliyorduk. Size teşekkür ederim Emre Bey, rakamlar Yunanistan’ı ziyaret eden Türkler’in aslında orada ne kadar eve ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Yine bu rakamlarda dikkat çeken bir şey var; kiralık evlerde geçirilen gece sayısı 4 bin 983. 2012’de AirBNB’nin (internet üzerinden ev kiralama sistemi) faal olmadığını düşünürsek; bu rakamın çok çok küçük bir bölümü Atina’yı gösteriyor. Demek ki, Türkler, sınıra yakın yerlerde ev kiralamayı tercih etmişler. Bu da Porto Peramos’la ilgili aldığımız kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu gösteriyor.

Porto Peramos’ta fiyatlar nasıl? Türk yatırımcı nasıl ev sahibi olabilir Yunanistan’da?

– Bizde iki tip daire var: 2+1 bahçe katları ve üzerindeki 2+1 loftlar… Bahçelerin fiyatı 113 bin Euro’dan başlıyor. Loftlarınki ise 135 bin Euro’dan. Türkiye’de ilk kez bir olaya imza atıyoruz.

Türkiye’deki bir gayrimenkulünüzü ipotek ederseniz, Türkiye’nin önde gelen bankaları ile yine Türkiye’deki kriterler üzerinden konut kredisi alabiliyorsunuz. Yani bu fiyatın yüzde 20’sini ödüyorsunuz, kalan miktar 10 yıla bölünüyor.

Porto Peramos; Euro, Türkiye’de değerlendikçe “Keşke Euro ile konut yatırımı yapsaydım” diyenlere yeni bir şans tanıyor. Proje hem Euro yatırımı hem de Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’da tapu sahibi olma şansı tanıyor.

Euro 6 TL olursa ne olacak? Özellikle de Porto Peramos yatırımcısı için…

– Emre bey ne diyeyim size?… Euro 4.8 iken Porto Peramos’tan ev alsanız, yatırımcı olarak Euro’nun 6 TL olması ile ilgili siz ne düşünürdünüz?..”

PORTO PERAMOS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN!

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin