RE360, MIPIM ile sektörü ikinci kez buluşturuyor

4 - 5 Aralık 2018 tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan RE360’ta kamudan özele, yatırımcıdan hizmet üretenine kadar tüm ilgili kurum ve kuruluşlar bir araya gelecek. Bu büyük buluşmada göze çarpan en sıcak gelişme; Aralık 2018’deki RE360’a, MIPIM’in stratejik ortak olarak katılması. Detaylar şöyle...

Geçtiğimiz yıl Türk gayrimenkul sektörü tüm bileşenleriyle farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına RE360’ta bir araya geldi. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Gayrimenkulün Büyük Buluşması – RE360”a destek veren kuruluşlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut ve TOKİ’nin yanı sıra Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi, AYD, ÇEDBİK, GYODER, GISP, İSTANBULSMD, İMİB, İNDER, KONUTDER, TDUB, TürkSMD, TYD, ULI, YASAD gibi kuruluşlar yer aldı.

RE360 ne zaman?

4 – 5 Aralık 2018 tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan RE360’ta kamudan özele, yatırımcıdan hizmet üretenine kadar tüm ilgili kurum ve kuruluşlar bir araya gelecek. Bu büyük buluşmada göze çarpan en sıcak gelişme; Aralık 2018’deki RE360’a, MIPIM’in stratejik ortak olarak katılması. Son iki yıldır İstanbul’da düzenlenmesi için büyük uğraş verilen MIPIM’in bu adımla Türkiye ayağı için hazırlıklara başlayacağı öngörülüyor

ALGININ GÜÇLENMESİ ULUSLARARASI ETKİNLİKLERDEN GEÇİYOR

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, MIPIM’in, RE360 için bu yılki hedefinin Avrupa ve Ortadoğu’dan yüzde 10 uluslararası katılımcı getirmek olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “2 sene gecikmeli de olsa MIPIM Türkiye’nin geleceğini müjdelemek istiyoruz. RE360’ın ilkinde de oldukça büyük bir başarı kaydettik. Yatırımcı-geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, banka-fon şirketi, danışman, bilişim teknolojicisi ve kamu kuruluşlarından oluşan 221 gayrimenkul sektör lideri, 209 tedarikçi, 93 kamu temsilcisi, 29 akademi ve dernek, 43 finansal kuruluşu toplam 671 katılımcıyla bir araya geldi. RE360 özelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da olmasını istedik. Aslında tüm sektördeki ortak paydaşları bir araya getirerek biraz daha kurumsallaşma ve markalaşma üzerine gitmek istedik. 4-5 Aralık’ta gerçekleştireceğimiz RE360 konferansında da MIPIM Türkiye’nin tohumlarını atmış olacağız.”

RE360’TA MIPIM’İN STRATEJİK ORTAKLIĞI ÇOK ÖNEMLİ

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise “RE360”ın temellerinin, sektörde herkesi ve her şeyi kapsayacak bir buluşmanın beklentisi ile atıldığını belirterek, büyük bir ilgi ve heyecan dalgası yaratan bu organizasyon hakkında şöyle konuştu: “Bundan bir sene önce herkes ve her şey diyerek yola çıktık. Sektöre dair her şeyi kapsayacak, sektörde konuşmak, tanışmak, işbirliği yapmak için herkesi bir araya getiren bir buluşma organize ettik. Yaptığımız sohbetlerde sektör oyuncularının 360 derece bir anlayışla bir araya gelmek istediklerini biliyorduk. Bu ortak platformu kurgulamak ve bu büyük buluşmayı gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz.
Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak ilmek ilmek işlediğimiz bu buluşma, sektörün gündemindeki konuları ele alıyor. 4 – 5 Aralık’ta gerçekleştireceğimiz büyük buluşmada şu an için belirlenen isimler arasında, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Portland Genel Müdürü İbrahim İbrahim, JLL Global Araştırma Direktörü Jeremy Kelly ve DP Architects Direktörü, Singapur Mimarlar Enstitüsü Üyesi, Singapur Şehir Plancıları Enstitüsü Üyesi Chan Hui Min yer alıyor. Aynı zamanda Relx Group Teknoloji Forumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Reed Exhibitions Avrupa Bölge Başkanı, yurtdışındaki gururlarımızdan biri başarılı bir Türk iş insanı Kumsal Bayazıt konuşmacılarımız arasında yer alıyor. Şu ana kadar belli olan 2018 sponsorlarımız; başta stratejik partnerimiz MIPIM olmak üzere Aremas, Tekfen, Proplan, Akademetre oldu.

2018 destekçi kuruluşlarımız; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi, AYD, ÇEDBİK, GISP, GKL, GYODER, İNDER, İSTANBULSMD, TürkSMD, ULI, YASAD yer alıyor.

2 gün süren bu büyük buluşmada sektörün meselelerini ele aldığı, kritik gelişmelerin yorumlandığı ve yeni döneme dair değerlendirmelerde bulunulacak oturumlar üzerine çalıştığımızı söylemek isterim. Bizi heyecanlandıran bu Konferans’ta; gayrimenkul sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek sinerji yaratmak en büyük hedefimiz. Geçen sene ulaştığımız bu hedefimizi bu sene de gerçekleştireceğiz. Ofis, konut, sağlık yatırımları, ulaşım ve turizm yatırımlarının yanı sıra bu sektöre ürün ve hizmet veren firmaların ve kamu katılımı ile vizyon geliştirici, sektörü yakınlaştırıcı ve daha sonra uluslararası boyuta taşıyacağımız bir konferans gerçekleştiriyoruz. Gayrimenkulün güncel ve can alıcı konuları, güçlü marka yaratmak, sektör oyuncularına pazarlama stratejilerini oluştururken ilham alacakları örnekler sunan vizyon oturumları, dünyadaki hızlı değişim, bu değişimin yaşama etkilerinin ele alındığı ‘Trendler’ oturumu, işinin merkezine ‘insanı anlamayı koyan’ sektör oyuncularına farklı bakış kazandıracak araştırma sunumları ile zengin bir içerik, 360 derece bakış ile gayrimenkule dair her şey ve herkesi RE360’ta bir araya gelecek.

RE360 Buluşması’nda bu yıl JLL Şehir Araştırmaları Merkezinin kurucusu, 30 yılı aşkın tecrübeye sahip bir küresel uzman, JLL Global Araştırma Direktörü Jeremy Kelly, şehirlerin aşırı rekabetinin, gayrimenkul sektörüne sunduğu fırsatları anlatacak. Aralarında Heathrow ve Dubai Havaalanlarının da yer aldığı büyük projelerin ve markaların Danışmanı Portland Yönetici Direktörü İbrahim İbrahim ise, müşterinin değişen dünyasını RE360 sahnesine taşıyacak. Gayrimenkul sektörünü de doğrudan etkileyen ekonomideki güncel gelişmeler, dünyada yaşanan değişimler ve doğru rota için neler yapılması gerektiği ise Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından katılımcılara aktarılacak. Tüm bu zengin oturumların yanı sıra, geçtiğimiz yıl da büyük yankı uyandıran, sektör yöneticilerine; bilgilenme, yorumlama ve karar vermede yardımcı olabilmesi amacıyla hayata geçecek, günümüz tüketicisinin tercih ve eğilimlerini odağa alan RE360’a özel bir araştırma sunulacak. Kamu ve özel sektör bir araya gelecek Yeni gelişmeler, yeni mevzuat ele alınacak.

Mimar, DP Architects Direktörü, Singapur Mimarlar Enstitüsü Üyesi, Singapur Şehir Plancıları Enstitüsü Üyesi Chan Hui Min, Hem Şehir hem Ülke Hem Uzakdoğulu hem Batılı Singapur’un hikâyesini paylaşacak.

Sektöre uluslararası bir bakış açısı kazandıracak olan MIPIM’in tepe yöneticisi Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt küresel fırsatlara dikkat çekecek.

Avi Alkaş’ın moderatörlüğünde Patronlar 2018’i değerlendirecek ve 2019 için hedeflerini açıklayacak. Sektörün bugünü ve yarınına dair samimi öngörüler ve planlar paylaşılacak.
RE360 sahnesinde katılımcılar ayrıca, sektörün önemli markalarının başarı ve başarısızlık öyküleri, uluslararası yatırımcıları çekmek için yapılması gerekenler ve gayrimenkul sektöründe yaşanan dijital dönüşümleri, PropTech uzmanından öğrenme fırsatı bulacaklar.
Alkaş olarak bu yıl, gayrimenkul sektörüne büyük bir kazanım yaratacağına inandığımız RE360’ta MIPIM’in stratejik ortaklığı ise oldukça önemli.

Bu ortaklıkla MIPIM, RE360’a hem uluslararası katılımcı hem de içerik anlamında destek olacak. Ve pek tabi ki MIPIM Türkiye’nin gerçekleşmesinin de önü bir adım daha açılmış olacak.”

RE360 2017 nasıl geçti?

– Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğunda Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen “RE360”a 600’ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu. 5-6 Aralık 2017 tarihlerinde iki gün boyunca Türkiye’de gayrimenkul sektörünün odaklandığı “RE360”, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde gerçekleştirildi. “RE360”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra aralarında Emlak Konut ve TOKİ’nin de bulunduğu kamu kuruluşları tarafından desteklenirken, 360 derecelik bakış açısıyla hazırlanmış buluşma, özel sektör kuruluşları, ulusal ve uluslararası mesleki toplum kuruluşlarının da tam desteğini aldı.
– ”RE360”ı Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GISP), Gayrimenkulde Kadın Liderler (GKL), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER),İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSTANBULSMD), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Türk Serbest Mimarlar Derneği (TÜRKSMD), Turkish Stones, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD)’nin de aralarında olduğu mesleki toplum kuruluşları desteklerken uluslararası kuruluşlar da yakın bir zamanda uluslararası bir platforma taşınacak “RE360”a kayıtsız kalmadı. “RE360”ın ve Türkiye’nin geleceğine inanarak destek veren kuruluşlar arasında gayrimenkulde dünyanın en önemli ve en büyük fuarlarından biri olarak nitelendirilen MIPIM’in yanı sıra Urban Land Institute (ULI) de yer aldı.

– Tüketicinin gayrimenkule bakış açısındaki değişimi gözler önüne serecek bir araştırma, 500’ün üzerinde katılımcıyla yapılan interaktif oylama, verimlilik ile sürdürülebilir bir geleceğe odaklanmış etkinlikler ve her biri kendi alanında Türkiye’nin en önemli isimleri olarak tanınan 35 konuşmacının yer aldığı 16 oturum gibi zengin bir içerikle kurgulanan “RE360”’ta sadece Türkiye’nin alanındaki en iyi isimleri değil, uluslararası isimler de ufuk açan, sorun çözen, işbirliğine ve yatırıma odaklanan değerlendirmeleriyle sahneye çıktılar. Konuşmacılar arasında Maria Sisternas Tussel, Greg Clark ve Peter Frankopan gibi kendi alanlarında uluslararası uzman olarak kabul gören isimlerin yanı sıra Ahmet Çalık, Ahmet Akbalık, Avi Alkaş, Erden Timur, Fettah Tamince, Murat Özyeğin, Süleyman Çetinsaya ve Oya Narin gibi özel sektöre yön veren isimler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan İsmail Tüzgen, Ayşegül Öngel gibi üst düzey karar vericiler de yer aldı.

Bunları da beğenebilirsin