Remzi Özdemir: Konut, yatırım aracı değildir! VİDEO

Ekonomist Remzi Özdemir, imarpanosu Youtube kanalına verdiği özel röportajda çok önemli açıklamalarda bulundu. Remzi Özdemir, "Konut yatırım aracı değildir. Ömür boyu kredi taksidi ödeyeceğinize hayatınızı yaşayın" dedi. İşte o video...

Ekonomist Remzi Özdemir, imarpanosu Youtube kanalına yaptığı özel açıklamada, “Banka kredisiyle konut yatırımına karşıyım. Babanız size ne bıraktı, çocuğunuzun mamasından ve hayatından kısıp ev yatırımı yapacağınıza ona ve kendinize hayatı yaşatın. Çocuğunuz kendisi çalışıp alsın evini. Oturum harici konut yatırım aracı değildir” dedi.

Dolar10 TL’yi test ediyor. MerkezBankası faiz indirdi. imarpanosu.com kurucu editörü Emre Kulcanay, Yeniçağ Gazetesi yazarı, ‘Doları bilen adam’, Ekonomist Remzi Özdemir ile Merkez Bankası’nın faiz indirimini, indirimin konut kredisi faiz oranlarına yansıyıp yansımadığını, Dolar/TL kurundaki hareketliliği, Dolar’ın ne zaman 15 TL olacağını sordu. Remzi Özdemir, bombayı soruyla patlattı: “Peki Dolar bozdurup ev alma dönemi mi?”

REMZİ ÖZDEMİR’İN AÇIKLAMASINI YOUTUBE ÜZERİNDE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Ekonomist Remzi Özdemir’in bomba açıklamalar özetle şöyle:

“BANKA KREDİSİYLE KONUT YATIRIMINA KARŞIYIM!”

“Türk insanı için iki şey vazgeçilmez: Birincisi gayrimenkul, ikincisi altın… Konut almaya karşı değilim, insanların oturabileceği bir daireyi alması gerektiğine inanıyorum. Yani kiradan ziyade git evini al fakat bunu kendi gücüne göre alman lazım. Yani kalkıp da tamamen banka kredisi ile almasına şiddetle karşıyım.
Şimdi şöyle bir soru geliyor bana:

Dolar yükseldi, elimde dolarım var… Doları satıp konut alayım mı?…”

“KONUT, YATIRIM ARACI DEĞİLDİR!”

“Konut bir yatırım aracı değildir. Konuta yatırım yapmak istiyorsan borsadaki yatırım ortaklıklarının hissesini alacaksın. Türkiye’dekine güvenmiyorsan, gideceksin yurtdışındakini alacaksın. Gayrimenkulden para kazanmak istiyorum dersen…”

BABAN SANA NE BIRAKTI?!.. BIRAK ÇOCUĞUN HAYATINI, ÇOCUKLUĞUNU YAŞASIN!

“İyi de baban sana ne bıraktı ki? Bırak çocuğuna önce hayatını yaşat! Türkiye’de insanlar yaşamıyor, Banka kredisiyle 10 yıllık borçla ev almak demek 10 yılını ipotek altına almak demek. Dünyada bu böyle değil ama…

“ALTIN YATIRIMINA DA KARŞIYIM”

Ben aynı zamanda altın yatırımına da karşıyım. Altını da alırsın 10 yıl beklersin, 10 yılda bir, iki yıl önceki gibi sert bir çıkış yapar pandemi ya da savaş nedeniyle, bu arada kazanmış olursun. 10 yılda onu kazanacağına çok daha alternatif yatırım araçları var.

“İKTİDARLAR ENFLASYONDAN BESLENİYOR”

“Türkiye’de iktidarlar enflasyondan besleniyor. Bakın, samimi değiller. Son 20 yıldır Türkiye’de hep enflasyon var. Enflasyon olduğu sürece bizde faizler hep yüksek olacaktır. Şu anda neden kriz yaşıyoruz? Merkez Bankası, faiz oranlarını enflasyon oranının altına çektiği için. Enflasyon 19.75 ama bizim faizimiz 16… Kimse aptal değil: Parasını bu enflasyonda götürüp de bankaya yüzde 16’ya yatırmaz.

Bakın bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum. Kamu bankaları faizi düşürdü 16’ya ama senin gösterge faizin 16… Yani burada da insanların düşünmesi lazım Merkez Bankası’nın ya daha çok faiz düşürmesi lazım ki, daha büyük faiz indirimi olsun, iyi de bankalar acaba yüzde 16’dan para bulabilecek mi yüzde 20 enflasyonun olduğu yerde. Onun için konut piyasası net değil. Ben onu net görmüyorum. Dediğim gibi ev almak isteyen oturmak istediği evi alsın ama krediyi ben şiddetle ama şiddetle tavsiye etmiyorum.

Yani bir de şöyle bir şey var, “Borçlanmadan da mal sahibi olunmuyor”… Kardeşim senin tasarruf bilincin yoksa olunmaz tabii… Ev mi alacaksın? Önce para biriktireceksin. Belirli bir miktar para biriktirmen lazım. Bunu neyle değerlendireceksin? Dövizle değerlendirebilirsin, bankaların yatırım fonunu alabilirsin, paranı sen yönetemezsin ama onlar profesyonelce yönetiyor. Buralarda değerlendireceksin. Yoksa çeyrek altın alıp bir kenara atmakla olmaz! Ya da gideceksin gram altın alacaksın bankadan. Belirli hedefler koyacaksın. Yapamıyorsan bir uzmanından destek alacaksın. Borçlanmadan olmuyor!.. Borçlanırsan da 500 bin liralık evi 1 milyona alırsın, 800 bin de faiz ödersin, sana gelir 1,800’e… Sonuç olarak 15 yıllık ömründen çalınmış olur.”

DOLAR 15 TL OLUR MU?

“Dolar’ın hiçbir zaman 15 TL olma ihtimali yok. Ben dolara daha önce de söylemiştim, adil değer biçilmiş ve adil değer 15 lira. Nitekim yabancılar bile son 9.800’lük harekete “Ya bu kadarı da fazla” dediler. Her malın bir değeri vardır. Türkiye’de Türk Lirası’nın değeri elbette var, TL bu kadarını hak ediyor mu? Hak etmiyor. Ama Türkiye’de siyasi krizler, gelişmeler fiyatı etkileyebilir. Ancak ben hiçbir zaman bu doların –bunu net bir şekilde söyleyebilirim- çok büyük kriz çıkmadan 10 TL’nin üstü teknik ve mantık olarak mümkün değil. Bu seviyelerde gider gelir, şu anda dolar bana göre Türk Lirası karşısında olduğundan daha fazla değerli. Onun için kimse 15 TL hayallerine girmesin.

Ha, 15 TL olur uzun vadede… 1-2 puan daha yukarıya gider ama şimdi alayım 3 ay sonra 15’e satayım yok böyle bir dünya. Böyle olsa dünyadan Türkiye’ye milyarlık dolar yağar.”

Sevgili izleyiciler, sayın Remzi Özdemir ile özel röportajımızı beğendiyseniz bunu ‘Like’ tuşuna basarak belli edin, arkadaşlarınızla paylaşın, kanalımıza abone olmayı da unutmayın…

EK: BU BİR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR, KONUT-FAİZ-DOLAR ÜÇGENİNDE PİYASA DEĞERLENDİRMESİDİR!

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin