‘Residence işini bize bırakın’

Sianji Residence’de deniz manzarası veya bahçesinde havuz modeliyle 2+1 ve 3+1 dublex villa ve 1+1, 2+1, 3+1 residence konutlar 425 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

Emre KULCANAY yazıyor…

Bodrum Gümüşlük’teki Sianji Wellbeing Resort’un da sahibi Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, özellikle de İstanbul’da konut fiyatlarını yüzde 20-30 arasında artırdığını öne sürdüğü ‘residence’lerin yapım ve yönetim izinlerinin de turizmcilere verilmesi gerektiğini söyledi. Çakır, “Turizmde karma projeler, yabancı turisti buraya bağlar; İspanya’nın 85 milyon turist ağırlamasının da sırrı bu. Residence işini turizmcilere bırakın!” dedi

Bodrum’da oteller kadar residence projeleri de sezonu açıyor. Ancak biri var ki, 12 ay boyunca gece gündüz hizmet veriyor: Sianji Residences… Proje, 25 milyon Euro yatırımla Bodrum Gümüşlük Koyu’nda iskeleye yürüme mesafesinde inşa edilmiş, Avrupa’dan 24 farklı ödüller almış Sianji Wellbeing Resort içinde yer alıyor. “İster yaşa, ister kirala” konseptiyle satışa sunulan Sianji Residence’de deniz manzarası veya bahçesinde havuz modeliyle 2+1 ve 3+1 dublex villa ve 1+1, 2+1, 3+1 residence konutlar 425 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıktı. 17 farklı tipte konutun bulunduğu Sianji Residence’de yüzde 20’ye varan indirim ve kişiye özel ödeme fırsatları da sunuluyor. Projede tapu, anahtarla birlikte tatilin ilk günü teslim ediliyor.

‘Kazancına ortak eden otel’

Geçtiğimiz hafta içi emlak editörleriyle; mimari olarak Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenilerek inşa edilen otelde buluşan Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, tesis içindeki 63 residence konutun istenirse dönemsel olarak Sianji tarafından işletilmek üzere yüzde 8 Euro bazlı kira garantisiyle kiralanabildiğini söyledi.

Konutların bu sistem ile amortisman (geri kazanç) sürelerinin 10-13 yıla düştüğünün altını çizen Recai Çakır, “Bodrum’da amortisman süresi 15 yıl… Bizim modelimizde daire ve villalar, sahiplerinin isteğine bağlı olarak dönemsel olarak butik otel tarzında Sianji tarafından işletiliyor ya da yüzde 8 Euro bazlı kira garantili kiralanabiliyor. Gelirin yüzde 75’ini mülk sahibi alırken yüzde 25’i işletmeye kalıyor. Daire ve villa sahipleri, satın alma rakamlarını 10 ila 12 yılda geri kazanırken, yatırımları ise ömür boyu 5 yıldızın üzerinde bir tesisin içinde değerleniyor” diye konuştu.

Çakır, kışın 1500 yazın ise 2000 TL’ye çıkan aidatın da müşteriye kazanç olarak kaldığına dikkat çekti. Konutunu otele kiralamayıp 12 ay veya yılın belirli dönemlerinde burada konaklamayı tercih eden residence sahibi ise proje dahilinde bahçe bakım, güvenlik, havuz ve plaj kullanımı, spor ve aktivite alanları ile teknik servis gibi hizmetlerden aidat dahilinde ek bir ücret ödemeden yararlanabiliyor.

‘Residence turizmcinin işi’

Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır…

Basın sohbet toplantısında ise önemli açıklamalar yapan Recai Çakır, özellikle de Sianji Residences gibi karma projeler hayata geçiren turizmcilerin müteahhit gibi residence işini ele alması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da ünlü otellerin residence hizmeti verdiği markalı konut fiyatlarının yüzde 20-30 arasında artış gösterdiğini kaydeden Çakır, “Residence hizmeti turizmcilerin, otelcilerin yapması gereken bir iştir. Bu yüzden hizmetinden önce inşaatından da o turizm tesisini işleten turizmci sorumlu olmalı artık. Üstelik, İspanya’nın 85 milyon turist ağırlamasının sırrı ne? Avrupalı’nın ikinci konutunu buradan alması!..” dedi.

‘Bodrum, Yunanistan’dan ucuz’

Tatilcilerin son dönemlerde Yunan adalarını ve sahillerini alternatif olarak gördüğünü hatırlatmamız üzerine Yunanistan – Bodrum kıyaslaması da yapan Çakır, Türkiye gibi deprem ülkesi olan Yunanistan’da konutların eski ve pahalı, yeni yapılanların ise hem çok daha pahalı hem de yeterli hizmetin sunulmadığına dikkat çekti.

Yunanistan’da ev alan arkadaşlarının olduğunu ancak onların SPA ve detoks için yine Sianji’ye geldiğini belirten Çakır şunları söyledi: “Yunan adalarının çok ucuz olduğunu düşünmüyorum. Orada ev alan arkadaşlarım var, evlerinde kalmıyorlar haftasonlarını burada geçiriyorlar. Ama orada 12 ay yaşamıyorlar yine burada kalıyorlar sonra “Tüh niye buradan almadık” diyorlar. Oteli de SPA merkezini de kullanıyorlar. Yunanistan’da söz verdikleri halde oteli açamadılar. Onlara da hak veriyorum, o oteli açık tutmak her ay 100 bin – 200 bin Euro içeri girmek (zarar etmek) demek. Ben Türkiye’nin hala çok ucuz olduğunu düşünüyorum”…

Sianji Residence iletişim

Web: www.sianjiresidences.com

Sianji Residences nerede?

Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır’ın açıklamaları videoda şöyle:

Emre Kulcanay / Yurt Gazetesi – imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin