Rusya’ya tur satışında rekor geliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Rusya’ya yönelik erken rezervasyon satışlarının son derece iyi gittiğini, bu pazarda rekor kırılabileceğini söyledi.

Osman Ayık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği görüşmenin, turizm sektörüne yansımalarına yönelik sorularını yanıtladı. Ayık, 2014 yılında Rusya’nın en çok ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olduğunu anımsattı.

O dönemde Rusya’dan Türkiye’ye 4.8 milyon civarında Rus turistin geldiğini hatırlatan Ayık, bunun 3.6 milyonunu Antalya’nın ağırladığını kaydetti. Ayık, 2015 yılında başta Rusya olmak üzere bazı pazarlarda turizm anlamında kayıp yaşandığını anımsatarak, o dönemdeki düşüşün en büyük nedeninin dünyadaki konjonktürel sıkıntılar ile emtia fiyatlarındaki gerileme olduğunu bildirdi. Rus rublesinin tekrar değer kazanmaya başladığına da işaret eden Ayık, “Ruble ve TL ile ticaret, tüketicinin alımlarını daha kolay yapmasını sağlıyor” dedi.

Bu pazara yönelik erken rezervasyon satışlarının, 2015 yılındakinden daha iyi olduğunu belirten Ayık, bütün bunlara bakıldığında Rusya pazarında, 2014 rakamlarına yakın, belki de üstünde bir rakamın sağlanabileceğini, bunun da rekor olacağını kaydetti.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin