Salon dekorasyonunda yapılan 5 hata

Salon evimizin kalbi. Evinizin dekorasyonunu en çok yansıtan noktalardan bir tanesi. Daha şık ve tarzımızı yansıtmak için çeşitli dekorasyon fikirleri buluyor ve uyguluyoruz. Bu aksesuar evime uyar mı? Trendleri yakalayacağım derken evin görüntüsünü bozar mıyım? vb. sorular aklımızın bir köşesinde yer ediyor.

İşte salonlarımızı dekore ederken yaptığımız 5 hata:

Tüm trend ürünler eve uyacak diye bir kural yok. Tarzınıza ve evinizin mimarisine göre her şeyin değişiklik gösterebileceğini unutmamalısınız. En şık mobilyalar, en tarz aksesuarlar bile yanlış kullanıldığı zaman mekanı öldürebilir. Salon sadece ailenin değil misafirlerinde kullandığı bir alan olduğu için daha fazlasına dikkat etmeliyiz. Hem şık hem de yaşanabilir bir mekan için salon dekorasyonunda işinize yarayacak bu 5 öneriyi sizler için hazırladık.

“Bana bakın” diye bağıran koltuklar

Bana bakın diye bağıran koltuklar

Her salonun ortak noktası nedir? Tabi ki koltuk takımı. Önemli olan koltuklarınız ne kadar dikkat çekerse çeksin basit olması. Size özel yapılmış bir koltuk takımı ne kadar kulağa hoş gelse de, koltuk zaten en çok dikkat çeken mobilya olduğu için çok da abartılı olmasına gerek yok.

Koltuk takımının birincil hedefi konfor sağlamaktır. İkinci olarak bütünle uyumlu olmalıdır. Aksesuarlarımızı ve diğer mobilyalarımızı koltuk takımına göre seçeriz. İç mimar ve stilistler aşırı süslü detaylardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor. Koltuk seçiminde malzemenin kalitesine ve stilinin zamansızlığına da odaklanmak iyi bir tercih olur.

Aydınlatma çok önemli

Görmezden gelinen aksesuarları

Yoğun bir günün ardından işten eve gelince rahatlamak için salonunuza oturduğunuzda sizi daha çok rahatlatacak şeylerden biri de aydınlatma. Yukarıdan aydınlatma her zaman daha doğrudur, avizeler gibi. Siz yine de dekorasyonu yaparken alternatif aydınlatma seçeneklerini de unutmayın.

Alternatif aydınlatmalar salonda daha farklı bir hava oluşturulabilir ve mekanının samimiyetini artırmanıza yardımcı olabilir. Evin ve sizin tarzınıza uyuyorsa bir şömine, sehpanın ya da çekmecenin üzerine koyacağınız zemin lambası mekandaki havanın yumuşamasına ve zihinsel rahatlığı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Halının boyutuna dikkat

Halının boyutuna dikkat

Her salonda halı olur. Salonda bulunan halının dekorasyon için faydaları saymakla bitmez. Dekoru tamamlar, farklı bölgeleri işaretleyerek mekanın düzenli görünmesini sağlar. Renkleri ve desenleri ile  mekanı olduğundan daha geniş gösterebilir. Özel tasarım halı salondaki en göze çarpan parça olan koltuğun da önüne geçebilir. Bu kadar yararlı bir eşya nasıl büyük bir yanlış olabilir sorusunun cevabı ise; boyut. Yanlış boyutlarda bir halı seçimi ile dekorasyona büyük bir darbe vurabilirsiniz.

Salonda 4 metrekareden büyük halı kullanılması çok önerilen bir şey değil. Bir de salonunuz küçükse bu kadar büyük bir halı mekanı olduğundan daha küçük ve boğucu gösterecektir. Büyük halılar metrekare genişliklerine göre yatak odalarında çok daha kullanışlı olabilir.

Görmezden gelinen aksesuarlar

Görmezden gelinen aksesuarları

Yıllarca büyüklerimizden ve eski mobilyalardan bildiğimiz gibi depolama alanı ne kadar genişse bir mobilya o kadar kullanışlıdır algısı vardı. Tek bir mobilyaya her şey sığdırılıyordu. Mesela sehpanın üzerine aksesuarlarımızı, gazetemizi, dergimizi koyuyoruz. Peki bunca şey üzerindeyken sehpayı görmek çok zor olmuyor mu? Ya da TV ünitesinin çekmecelerinin sadece cilasını görmek daha mı güzel? Kısacası bu aksesuarları doğru kullanmak çok önemli.

Salonunuza alacağınız eşyaların hepsi dekorasyonu zenginleştirmenize yardımcı olur. Nasıl ki kolye, küpeler, kemer, saat gibi aksesuarlar sizin tarzınızı yansıtıyorsa, astığınız bir tablo, seyahatlerinizde aldığınız hediyelikler, sevdiğiniz saksı bitkileri de evinizin takıları. Örneğin; koltuğunuzun yanına koyacağınız bir dergilik sehpanızı daha efektif hale getirebilir, çekmece ya da TV ünitesinin boş kısımlarına koyacağınız dekoratif ürünler evinizin bütünlüğünü sağlayabilir.

TV ünitesi sadece TV için mi?

TV ünitesi sadece TV için mi

Neredeyse her evde yüksek teknoloji, kıvrılan, 3D vb. televizyonlar mevcut. Peki salonunuzu bu şekilde sinema salonuna dönüştürmek ne kadar mantıklı?

TV ünitesi salon dekorasyonun bir parçası olarak görülmeli. TV izlemeyi sevmeyenler için o alanı oyun alanı olarak kullanmak da bir alternatif olabilir. Sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmek için dekore edeceğiniz bir oyun alanı belki de. Ama TV izlemeyi sevenler için de TV büyüklüğüne uygun ve dekoratif aksesuarlarla süslenebilecek bir ünite salonunuzu daha tarz ve bir bütün şeklinde gösterebilir.

KAYNAK: Hürriyet Emlak Projeland

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin