Sektör temsilcileri faiz indirimini değerlendirdi

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül ve ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ: Konut satışları artacak, yatırımlar hız kesmeden devam edecek

İnşaat sektörünü canlandırmak ve yatırımların artarak devamını sağlamak için Emlak Konut GYO öncülüğünde başlayan ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz’ kampanyası ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesi çağrısında bulunmasıyla bankalarda harekete geçti. Sadece inşaat firmalarının ve hükümetimizin desteğiyle değil, bankalarında konut kredi faiz oranlarını indirmeleri gerektiğini vurgulamıştık. Konut kredisi faiz oranlarını indirmek için ilk adımı Ziraat Bankası attı ve diğer bankalarda destek vermeye başladı. Bankaların indirimiyle yatırımcıların üzerindeki faiz yükü azalacak. Vatandaşlarımızın daha kolay konut sahibi olabilmesi için; inşaat firmaları, hükümetimiz ve bankaların birlikte elini taşın altına koyması gerekiyordu. Bu olumlu gelişmelerle birlikte herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesinden mutluluk duyuyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörümüzün desteklenmeye devam etmesiyle hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir.

doğan_dağ_Dağ_Muh
Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül: Bankaların desteğini bekliyorduk, canlanma artacak

Konut piyasasına ivme kazandıracak tarihi kampanyanın ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesiyle ilgili çağrısına bankalardan olumlu cevap geldi. Bankalardan birbiri ardına faiz indirimi açıklamaları geliyor. Bu hem ülke ekonomisinde hem de inşaat sektörde büyük bir canlanma yaratacaktır. Faiz oranları, konut satışlarını hareketlendirmek için en önemli faktörlerden bir tanesi olarak görülüyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşürmesi piyasalara canlılık getirir ve kısa sürede piyasa hareketlenir. Gayrimenkul sektöründe art arda birçok kampanya başlatıldı. Bankalarında bu kampanyalara destek olması konusunda büyük bir beklenti vardı. Nihayet bankalar da destek olmaya başladılar. Konut kampanyaları ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlenme var, bankalardan gelecek destekle bu hareketlenme artarak devam edecektir. Konut satışlarıyla beraber yatırımların da artmasıyla inşaat sektörü ciddi bir ivme kazanarak, büyümesini sürdürecektir.

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan: 2015 satış rakamlarını geçeceğiz

Sn. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile önce kamu bankaları sonrasında diğer bankların konut kredisi faiz indirimlerinin sektöre yansıması olumlu olacaktır. Aslında bu, bankaların çok önceden yapması gereken bir hareketti. Bununla beraber tapu haraçlarının indirimi de eklendiğinde son 2 ayın durgunluğunu atmış olacağız. Ülkemizde % 25 peşinat kuralı tüketicilerin ve bankaların rahat bir şekilde kredi kullanmasını sağlayacaktır. ABD’deki 2008 krizi bu nedenle bizde yaşanmaz. Birinci el projelerde yapılan kampanyanın ikinci ellerde de olmasının, gayrimenkul danışmanlığı sektörüne katkısı çok olacaktır. Bundan sonra iş bize yani gayrimenkul danışmanlarına düşüyor. Bölgemizin suyunu sıkarak tüm müşterilerimizin ihtiyacını karşılamayız. Faiz oranlarının düşmesi ile 2016 yılının II. yarısının çok iyi olacağına ve 2015 satış rakamlarını geçeceğine inancımız tam.

ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin