‘Sevmek güzel meslek’ sergisi Ankaralı sanatseverlerle buluştu

Türkiye’de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu retrospektifi olan “Sevmek Güzel Meslek” adlı sergide, sanatçının 14 metrekarelik “Karagöz”ün Gemisi” adlı çalışması ve uğruna “Karadut” şiirini yazdığı Mari Gerekmezyan’ı konu alan resimleri dahil, çeşitli sanat disiplinlerinden 150’ye yakın eseri ve 300’ü aşkın obje, Pharmactive sponsorluğunda sanatseverlerle buluştu.

“Ustaların ustası” olarak nitelendirilen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Türkiye’de bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı retrospektif sergisi, Pharmactive sponsorluğunda Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

Cermodern’de gerçekleştirilen açılışa, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun torunu Eren Eyüboğlu, gazeteci Doğan Hızlan ve çok sayıda davetli katıldı.

Özel koleksiyonlardan daha önce hiç sergilenmemiş eserler

Serginin açılışında konuşan Pharmactive Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak, ‘ustaların ustası’ olarak nitelendirilen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserlerini Ankaralı sanatseverlerle buluşturmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Sancak; “Bedri Rahmi, ressam, şair ve yazar olarak, sanatın farklı dallarında çok değerli eserler üretti. Sergimizde Bedri Rahmi’nin, bu eserlerinin yanı sıra; hayatından kesitler bulacağınız mektuplar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objeler de yer alıyor. Eyüboğlu’nun daha önce hiç sergilenmemiş bazı eserlerini, Ankara’da sanatseverlerle buluşturuyoruz.” dedi.

Sergide yer alan eserlerin bir kısmının özel koleksiyonlarda bulunduğunun da altını çizen Sancak, “Ülkemizin önemli koleksiyon sahiplerinin, bu sergide bize destek olması, bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sağolsunlar, bize onur verdiler” şeklinde konuştu.

150’ye yakın eser, 300’ü aşkın obje…

Adını sanatın farklı disiplinlerinde ürünler veren ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir dizesinden alan “Sevmek Güzel Meslek” sergisi, 07 Nisan- 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Bazıları ilk defa sanatseverlerin beğenisine sunulacak eserlerin yer aldığı serginin Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir, Küratörlüğünü ise Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstlendi.

Sergide, Eyüboğlu’nun çeşitli sanat disiplinlerinde ürettiği 150’ye yakın eserin yanı sıra, hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar ve özel eşyalarla beraber 300’ün üzerinde obje yer alıyor.

“Karadut”un resimleri de sergide…

Eyüboğlu’nun uğruna “Karadut” şiirini yazdığı heykeltraş Mari Gerekmezyan’ı resmettiği çalışmaları ve Gerekmezyan’ın yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu büstü ise serginin en dikkat çekici eserlerinden. Sergide ayrıca usta sanatçının yaşamını konu alan 26 dakikalık kısa bir belgesel de izlenebiliyor.

14 Metrekarelik “Karagöz’ün Gemisi”

Serginin, sanatseverlerin büyük ilgiyle karşılayacağı beklenen en özel eserlerinden biri de 14 metrekarelik “Karagöz’ün Gemisi” adlı çalışma. İstanbul Hilton için 1956 yılında yapılan eser, Bedri Rahmi Eyüboğlu’na aynı dönemde İstanbul kompozisyonu olan başka bir iş verildiği için yıllarca sanatçının arşivinde kaldı.

Eyüboğlu, 1972 yılında evinin bahçesinde öğrencileriyle eserin son rötuşlarını yaptı. O anların görüntüleri de TRT arşivlerinden çıktı. Videoda sanatçı, dev eseri ile ilgileniyor ve dizlerinin üstünde, eliyle son düzeltmelerini yapıyor.

Karton üstüne guaj boya ile yapılan eser, 2 metre yüksekliğe, 7 metre genişliğe sahip. Eyüboğlu, Anadolu için iki önemli figür olan Karagöz ve Hacivat’tan eserlerinde sürekli olarak Karagöz motiflerini kullanması ile dikkat çekiyor.

Bunları da beğenebilirsin