TACA’dan Expo 2016 Antalya’ya 250 milyonluk yatırım

Expo 2016 Antalya’ya ‘şakayık’ çiçeği kulesi

‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla 23 Nisasn’da kapılarını açacak Expo 2016 Antalya’nın sembol kulesi 9 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. TACA İnşaat Antalya’ya özgü kum şakayığı çiçeğinden esinlenerek tasarlanan kule ile birlikte kongre merkezi ve Osmanlı Bahçeleri’ne toplam 250 milyon liralık yatırım yaptı.

Türkiye’nin ilk Expo’su ‘Expo 2016 Antalya’ 22 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmen açılışı yapılacak. 23 Nisan’da ise ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını ziyaretçilere açacak. Expo’nun sembolü olan 120 metre uzunluğundaki Expo Kulesi’ni 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlayan TACA İnşaat, kulede dünyada 4. kez uygulanan özel bir teknikle gerçekleştirdi. Expo kulesi Antalya’ya özgü ‘kum şakayığı çiçeği’ ve Kaleiçi semtindeki tarihi Üçkapı eserinden esinlenerek tasarlandı. Seyir terası, kapalı salon ve kafenin yer aldığı 4 katlı 2000 tondan oluşan kulenin üst kısmı zeminde inşa edilerek güçlü kaldırma krikolarıyla yardımıyla bayrak gibi 6 günde zirveye çekildi.

şakaikkule

2000 KİŞİ ÇALIŞTI

Kulenin yanında Osmanlı bahçeleri ve Antalya Kongre Merkezi’ni de bu 9 aylık süreçte tamamladıklarını belirten TACA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt “Kongre Merkezi 5003 kişilik oturma kapasitesiyle Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyüğü oldu. Dünyada da 5800 kapasiteli Kore Kültür Merkezi’nin ardından ikinci oditoryum oldu. Kulenin ilk başta tamamı çelik olarak tasarlandı. Biz aluminyum kullanarak hem hafiflettik hem de paslanma problemini ortadan kaldırarak ömrünü uzattık” diye konuştu. Expo 2016’da Kongre Merkezi, kule ve Osmanlı bahçeleri için toplam 250 milyon liralık yatırım yaptıkları bilgisini veren Akkurt kongre ihalesini 12 ay önce aldıklarını 3 ay sonra da kule ihalesini kazandıklarını belirterek “Tüm bu projelerde 2000 kişi çalıştı. Toplam 9 ay gibi rekor sürede tamamladık” dedi. Expo organizasyonlarının milyonlarca turist için çekim alanı oluşturduğunu belirten, her Expo’nun bir sembolü olduğuna dikkat çeken Tayyar Akkurt, “Expo 2016 Antalya’nın simge yapısı olan, 120 metre yüksekliğe sahip Expo Kulesi hem Antalya’ya hem turizm sektörümüze değer katacak. Türkiye’de düzenlenen ilk Expo’ya yakışır bir eser oldu” ifadelerini kullandı.

şakaikkulesiantalya

52 ÜLKE KENDİ BAHÇESİNİ YAPACAK

23 Nisan’da ziyaretçilere açılacak Expo’da her ülkenin kendi bahçesini hazırlayacağını açıklayan Akkurt sözlerine şöyle devam etti: “52 ülke katılıyor. “Milyonlarca ziyaretçinin akın edeceği Expo 2016 Antalya etkinlikleri sırasında gerek oturma kapasitesi, gerek son teknolojiyle donatılmış modern salonları ve gerekse destek hizmet birimleriyle kongre merkezi, misafirlerin ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılamalarına imkân verecek. Elverişli iklimi, muazzam otelleri ve dünyanın en büyükleri arasına adını yazdıran oditoryumuyla, Antalya dünyanın en önemli kongre şehri olacak. Antalya’nın kongre turizm potansiyelinin büyümesinde etkin bir rol oynayacak”

Şimdi hedef Dubai Expo 2020

Şu anda yurtiçi ve yurtdışında toplam 500 milyon dolarlık iş hacmine sahip olduklarını açıklayan Tayyar Akkurt “Bunun 250 milyon dolarlık kısmı yurtdışında. Cibuti’de de hastane projesi planlıyoruz. Suudi Arabistan’ın da 1.5 milyon konut ihtiyacı var. Suudi Arabistan Konut Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. İlk etapta 250 bin konut istiyor. Biz bunun 40 bin adedini yapabiliriz” dedi. Dubai şeyhi El Maktoum’un oğlu Macit Bin Maktoum ile ortak şirket kurduklarını söyleyen Akkurt, “2020 yılında Dubai’de düzenlenecek Expo fuarının 2 ay içerisinde projeleri açıklanacak. İhalesi de bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Bu ihalede önemli bir oyuncu olmak istiyoruz” dedi.

Libya ve Rusya’da faaliyetler durdu

Libya’da, Bengazi’de AVM ve Sabrata’da tatil köyü projelerini ülkedeki iç karışıklık sebebiyle dondurduklarını söyleyen Akkurt “Buradaki projelerin yüzde 70’ine kadar kısmını tamamladık. Bunun yanında son dönemdeki gelişmeler sebebiyle Rusya’da sözleşme aşamasına gelen 3 projemiz askıya alındı” dedi.

1 milyon bilet satıldı

EXPO 2016 Antalya’ya giriş için kullanılacak sezonluk kart ve tek girişlik biletlere yoğun talep oldu. Şubat ayında satışa çıkan bilet ve sezonluk kart satışları devam ederken, bugüne kadar 1 milyondan fazla bilet ve sezonluk kart satışı gerçekleştirildi. 23 Nisan’a kadar devam edecek indirimli kampanya boyunca sezonluk kartlar yetişkinler için 60, öğrenciler için 30, tek girişlik biletler yetişkinler için 20, öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar içinse 10 TL’den satılacak. 23 Nisan’dan sonra geçerli olacak kapı fiyatlarında ise yetişkinler için tek girişlik bilet 60, öğrenci ve 65 yaş üstü için 30, sezonluk kart ise yetişkinler için 180, öğrenci ve 65 yaş üstü için 90 TL’den satılacak.

Altı ayda bitmeyecek inşaat yok

Ağırlıkla otel, AVM, kongre merkezi gibi ticari yapılar yaptıklarını aktaran Akkurt, firma olarak projeleri aylık dilimler içinde tamamladıklarını belirterek, “Antalya’da 35 bin metrekarelik bir oteli 6 ayda, 120 bin metrekarelik bir AVM’yi 12 ayda bitirdik. Önce düşünüp masada bitiriyoruz. Sonrasında inşaat yaptığımız için kısa sürede tamamlayabiliyoruz. Eğer firmanın da finansman sıkıntısı yoksa 6 ayda bitmeyecek proje yok” dedi.

Kongre merkezinde kendi rekorunu kırdı

Geçtiğimiz yıllarda 121 bin metrekarelik alanı 3000 kişilik alanıyla Türkiye’nin en büyük İstanbul Kongre Merkezi’ni 12 ayda tamamlayan Taca İnşaat, Expo’da yer alan 5003 kişilik kongre merkeziyle kendi rekorunu kırdı. Gerektiğinde kapanır koltuk sitemiyle yapılan kongre merkezinin dev bir sahne haline dönüşeceğine dikkat çeken Tayyar Akkurt, “Türkiye’nin en büyük dünyada ise 5 bin 800 koltuk kapasiteli Kore Kültür Merkezi’nin ardından ikinci oditoryumu oldu” dedi.

Bunları da beğenebilirsin