Timken Rulman Menşei Nedir? 

Timken Rulman 1899 yılında Henry Timken tarafından Amerika’da kurulmuştur. Rulman minimum sürtünme ile birbirine göre farklı yönlerde dönen ve parçaların hareket etmesine yardımcı olan makine elemanlarıdır.

Rulmanlar dört farklı parçanın bir araya gelmesi ile oluşturulur. Yatak ve şaftlar için farklı boyutlarda üretilmektedir. Hassas parçalar olduğu için üretilmesinde ileri teknoloji kullanılmakta ve tüm işlemler titiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Dairesel ve eksenel olarak çalışan birçok parçada rulmanlar kullanılabilmektedir. Kullanılan rulmanların seçimi son derece önemlidir. Rulmanlarda en ufak bir hata ya da yanlış rulman seçimi makinelerin düzgün çalışmasını engelleyecektir. Bu nedenle rulman seçimlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Timken Rulman Çeşitleri

Timken Türkiye bünyesinde bulunan onlarca farklı rulman çeşidi birçok farklı alanda ve sektörde kullanılmaktadır. Günümüzde pervaneler, birçok farklı motor türü, pedallar ve daha birçok dönen eksenel ve doğrusal yük taşıyan makine içerisinde rulmanlar kullanılmaktadır. Rulmanların buralarda kullanılmasının asıl nedeni hem sürtünmeyi en aza indirmek hem de uygulanan gücün kaybolmadan aktarılmasını sağlamaktır. Bunun için seçilecek rulman çeşitleri son derece önemlidir.

Akar Rulman distribütörlüğünde Timken hassas minyatür rulmanlar, ince kesit rulmanlar, iş ve kara araçları için rulmanlar, yüksek hassasiyete sahip rulmanlar ve endüstriyel rulmanlar üretmekte ve bunların satışını gerçekleştirmektedir. Rulmanların üretimi son derece hassas cihazlar ile gerçekleştirilmekte ve her bir rulman tek tek kontrolden geçirilmektedir. Bu sayede Akar Rulman’nın sattığı Timken rulman modellerinde herhangi bir sorun meydana gelmemektedir. Ayrıca üretilen rulmanların uzun ömürlü olmasına dikkat edilmektedir.

Rulman Seçimi Nasıl Yapılır?

Hareketli millerin sabit yataklara bağlanmasını sağlayan rulmanlar, günümüzde birçok farklı alanda doğan ihtiyaçlardan dolayı farklı modellerde üretilerek piyasaya sürülmektedir. Makinelerin doğru bir şekilde çalışabilmesi için birçok farklı Timken rulman modeli arasından en doğru boyutlara ve işleve sahip rulmanı seçmek gerekir.

Bu sayede makinelerin çalışması da kusursuz olacaktır. Rulmanların özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi birçok özelliği de birbirine benzemektedir. Bu nedenle rulman seçimlerinde sadece rulmanların özelliklerine değil aynı zamanda yatak özelliklerine de bakmak gerekir. Ayrıca taşınacak yükün türü ve büyüklüğü de rulman seçimlerini etkilemektedir.

Timken Türkiye yani Akar Rulman distribütörlüğünde sunulan rulmanlar ile birçok alandaki rulman ihtiyacı karşılanmaktadır. Yapılacak olan doğru seçimler ile sadece makinelerin doğru çalışmasına yardımcı olunmayacak aynı zamanda makinelerin ve kullanılan rulmanların daha uzun ömürlü olması sağlanacaktır. Eğer rulman seçimi konusunda bilginiz yoksa ya da hangi rulmanları seçeceğinizi bilmiyorsanız makine tedarikçinizi arayabilirsiniz. Ayrıca internetten ya da bu konuda bilgili olan kişilerden rulman seçimi konusunda yardım alabilirsiniz.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin