Türk şirketten Kanada’da dev bir proje daha

Türkiye kökenli SAMM Developments, Toronto’da 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums projesinin ardından, yeni bir bir proje daha başlatıyor. İş merkezi niteliği taşıyan yeni projenin yatırım maliyeti 240 milyon dolar.

SAMM Developments, Kanada’da hayata geçirdiği dev inşaat projeleriyle hızlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük gruplarından Akman Holding’in Kanada’da kurduğu SAMM Developments, Toronto’da büyük bir başarı öyküsü yazdığı yaklaşık 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums projesinin ardından, yeni bir projeye daha start vermeye hazırlanıyor. Kasım ayında başlayacak olan inşaat projesi iş merkezi niteliği taşırken, yatırım maliyeti 240 milyon dolar düzeyinde olacak. Kongre ve toplantı salonu, condo (daire) ofis ile rezidanslardan oluşan projenin toplam 42 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor.

Yine Toronto’nun en prestijli bölgesinde

Yeni projeyle ilgili bilgi veren Akman Holding ve SAMM Developments Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, yeni projenin lansmanının Kasım 2017’de yapılacağını ve hemen sonrasında da satışların başlayacağını belirtti. Akman, bu projenin de The Kennedy Condominiums da olduğu gibi Türkiye’de de satışa sunulacağına işaret etti. Şu anda yatırımlar açısından Kanada’ya yoğunlaştıklarını ifade eden Akman, yeni projenin hem havaalanına hem şehre yakın olduğunu, Toronto havaalanı ile şehrin arasında, Toronto’nun en prestijli bölgesinde yer aldığını vurguladı.

Üçüncü etap satışları başlıyor

Öte yandan SAMM Developments’ın ‘The Kennedy Condominiums projesinin üçüncü blok satışları da başlıyor. Eylül 2016’da lansmanı yapılan projenin inşaatı süren ilk iki bloğunun tamamı satılmıştı. Toronto’nun en büyük kondo (daire) projelerinden biri olma özelliğini taşıyan The Kennedy Condominiums’un üçüncü bloğunda hafriyat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Projede yer alan 400 dairenin satışları Temmuz ayında başlayacak. Türkiye’de de eş zamanlı satışa sunulacak olan üçüncü etapta teslimler ise 2020’de başlayacak.

Yüzde 10’u Türkiye’de alıcı buldu

Ali Akman, 4 blokta 1.320 daire, otel ve iş merkezinden oluşan The Kennedy Condominiums’un konum olarak Toronto’da çok merkezi bir bölgede bulunduğunu hatırlattı. Akman, “350 daireden oluşan ilk etabın birinci bloğu Kanada’da geçen yıl Temmuz ayında satışa çıkmış ve iki gün gibi rekor bir sürede satılmıştı. 330 dairelik ikinci bloğun satışları da geçen kasım ayı sonunda tamamlandı. Şimdi 400 dairelik üçüncü bloğun satışlarına başlayacağız. İlk iki blokta Kanada’da olağanüstü bir taleple karşılaşmıştık. Yeni blokta da yüksek talep bekliyoruz” diye konuştu. Akman, ilk iki etaptaki 670 dairenin yaklaşık yüzde 10’unun Türkiye’den müşteri bulduğuna dikkat çeken Akman, üçüncü etapta da bu beklentide olduklarını kaydetti.

AKMAN HOLDİNG VE ALİ AKMAN

Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman...
Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman…

Akman Holding’ in geçmişi 35 yıl öncesine uzanıyor. 1981 yılında kurulan grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ali Akman yürütüyor. Akman, Robert Kolej’i bitirdikten sonra üniversite eğitimini İngiltere ve Almanya’da yaptı.Türkiye’ye 1981 yılında dönen Akman, özel bir şirkette iş hayatına adım attı. İlk işi çalıştığı şirket adına şirket adına 24 tane panzer ithalatı yapmak oldu. Sonra kendi işini kuran Akman, meyve suyu ticaretine başladı. Türkiye’nin ilk meyve suyu ihracatını 1982 yılında Amerika’ya gerçekleştirdi. 1984 yılında Konya’da Ersu’yu satın alan Akman, 1989 yılında Amerikalı bir şirketle Antalya’da Golden Meyve Suyu’nu kurdu. 1992 yılında Afyon Sultandağı’nda Morello meyve sularını kuran Akman, 1994’te de Niğde’de Aksu’yu hayata geçirdi. Holding meyve suyunda Ersu Golden markaları ile Türkiye’de 5 tesiste üretim ve ihracat yapıyor. Bu beş tesis yılda 150-160 bin ton yılda meyve işliyor. Üretimin hemen hemen yüzde 75’i ağırlıklı AB ülkeleri olmak üzere 50’nin üzerinde ülkeye ihraç ediliyor.

Bugün Akman Holding (Türkiye) ve SAMM Holding (Kanada) sanayicilik (meyve suyu, plastik, su), otelcilik, gayrimenkul, otomotiv, inşaat, filmcilik gibi değişik alanlarda 17 firmayla faaliyet gösteriyor. Şirketler Akman Holding ve SAMM Holding bünyesi altında bulunuyor.
Otelcilik alanında Ankara’da SAMM Hotel ve Capital Plaza otelleri, Kanada Toronto’da Marriot, Sheraton ve Holiday Inn olmak üzere 5 oteli bünyesinde bulunduruyor. İnşaatta ise Türkiye’nin ilk condominium projesini 1997 yılında Ankara’ da inşa etti. Bu proje aynı zamanda yapıldığı sırada Türkiye’nin ikinci en yüksek yüksek binası unvanını taşıyor. Ayrıca alışveriş merkezi hastane, fabrika binaları gibi çok çeşitli inşaat işlerine imza attı. Gökdelenler, alışveriş merkezi, hastane, ticari binalar inşaatlarını tamamlayan Grup bugüne kadar Arjantin, İtalya, İran, Hindistan, Çin’de birçok tesis kurdu. En son 1994-2011 yılları arasında Çin’de 3 meyve suyu tesisi hayata geçirdi ve işletti. Halen grup bünyesinde 750 kişi doğrudan istihdam ediliyor. Ayrıca 1000’in üzerinde sözleşmeli personel bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin