Türkiye’nin en iyi liselerine yakın konut projeleri

LGS tercih dönemi başladı. Türkiye’de sınava giren pek çok genç hayallerini süsleyen liseye girmek için tercih yapacak. LGS tercih dönemi 2-13 Temmuz aralığını kapsıyor. Peki Türkiye’deki en iyi liseler hangileri? Çocuğunun geleceğini düşünen aileler hangi konut projelerinden ev almalı? Türkiye’deki en iyi liselere yakın konut projeleri hangileri? Bu yazımızda LGS tercih döneminde Türkiye’nin en iyi liselerine yakın konut projelerini sizlerle paylaşacağız.

Liselere Giriş Sınavı’nın yapılmasının ardından tercih dönemi telaşı başladı. Türkiye’nin en iyi okullarında eğitim almak isteyen gençler tercihlerini doğru sıralamayla yapmaya çalışıyor. Her yıl belirli kriterlere göre belirlenen en iyi liseler listesi ise gençlerin birincil tercihi konumunda.

Çocuklarının evlerine yakın bir okulda eğitim almasını isteyen aileler ise bu dönemde konut arayışlarını hızlandırdı. Bilindiği üzere mahalli yerleştirme sistemi yüzünden lokasyon da büyük önem kazandı. Dolayısıyla en iyi liselere yakın lokasyonlar aileler tarafından tercih ediliyor. LGS tercih sonuçları açıklanmadan önce Türkiye’nin en iyi liselerine yakın konut projelerini incelemekte fayda var.

Lise tercihleri (LGS tercihleri) ne zaman yapılacak?

LGS tercih döneminde en çok merak edilen konulardan biri LGS tercihlerinin ne zaman yapılacağı oluyor. Bu konuya açıklık getirmekte fayda var. Hayallerindeki lisede okumak isteyen öğrenciler için tercih dönemi 2 Temmuz tarihinde başladı. LGS tercih döneminin son günü ise 13 Temmuz Cuma günü saat 17:00 olarak belirlendi.

Peki LGS tercihleri nasıl yapılacak? İstediği okula yerleşmek isteyen öğrenciler tercih işlemlerini E-okul aracılığıyla yapabilecek. Bunun dışında öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de tercihlerini gerçekleştirebilecek.

2018 LGS tercih kılavuzu

LGS tercih kılavuzu da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Tercih yapma konusunda kafasına takılan sorular olan adayların MEB’in açıkladığı tercih kılavuzunu incelemesinde fayda var. 13 Temmuz 2018 tarihinde bitecek tercih döneminin ardından 30 Temmuz tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanların ilan edilmesi bekleniyor.

İşte Türkiye’nin en iyi liselerine yakın konut projeleri:

Ankara Fen Lisesi (Çankaya)

Ankara Fen Lisesi, başkentin Çankaya’nın Çiğdem Mahallesi adresinde bulunuyor. Projeland haritasına göre bölgedeki konut projelerine baktığımızda Bekaş Başkent Çiğdem, Vişnelik Apartments, Vişnelik Residences ve Aykon Suites projelerinin Ankara Fen Lisesine oldukça yakın noktalarda olduğunu görüyoruz.

Ankara Fen Lisesi
Ankara Fen Lisesi

Atatürk Anadolu Lisesi (Yenimahalle)

Atatürk Anadolu Lisesi ise Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde konumlanıyor. Lisenin çevresine çok yakın bir konumda herhangi bir konut projesi bulunmuyor. Ancak aşağı doğru inildiğinde 1071 Ankara ve Paradise Residence projelerinin olduğunu görüyoruz. LGS tercih döneminde bu bölgenin de çok dikkat çekeceğini düşünüyoruz.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Pursaklar Fen Lisesi (Pursaklar)

Pursaklar Fen Lisesi de yine adından anlaşılacağı üzere Ankara’nın Pursaklar ilçesinde yer alıyor. Bu lisenin çevresinde Sarp Residence ve Aksoy VIP Konutları projelerinin olduğunu görüyoruz.

Ankara Pursaklar Fen Lisesi
Ankara Pursaklar Fen Lisesi

Galatasaray Lisesi (Beyoğlu)

Galatasaray Lisesi Türkiye’nin en köklü liselerinden biri ve LGS tercih döneminde çok tercih edilmesinin yanında İstanbul’un merkezi konumundaki Beyoğlu’nda yer alıyor. Fakat bu liseye çok yakın bir konumda konut projesi bulunmuyor. En yakın noktasında Taksim 360 projesinin olduğunu görüyoruz.

Galatasaray Lisesi
Galatasaray Lisesi

İstanbul Lisesi (Fatih)

İstanbul Lisesi de Türkiye’nin en gözde noktalarından Fatih’te tarihi eserlerin tam ortasında konumlanıyor. Dolayısıyla lisenin çevresinde konut projesi görmüyoruz. Fakat Zeytinburnu tarafına doğru, Kennedy Caddesi’nde yer alan Yedi Mavi projesini önerebiliriz.

İstanbul Lisesi
İstanbul Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi (Beşiktaş)

Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul’un en değerli noktalarından biri olan Beşiktaş’ta bulunuyor. Oldukça merkezi bir noktada bulunan lisenin çevresinde konut projelerini pek görmüyoruz. Ancak Beşiktaş’ta yer alan Nest Ortaköy ve One Ortaköy projelerini önerebiliriz.

Kabataş Erkek Lisesi
Kabataş Erkek Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi (Kadıköy)

Türkiye’nin en iyi liselerinden bir diğeri olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Anadolu Yakası’nın gözbebeği Kadıköy’de yer alıyor. Okulun çevresinde birçok konut projesinin olduğunu gördük. Örneğin Pırlanta Göztepe, Muhteşem Yeni Yıl Konutları ve 1071 Kadıköy projeleri İstanbul Atatürk Fen Lisesine oldukça yakın konumlarda yükseliyor.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi
İstanbul Atatürk Fen Lisesi

İzmir Fen Lisesi (Bornova)

İzmir Fen Lisesi, İzmir’in Bornova ilçesinde Ege Üniversitesi’nin içinde yer alıyor. Dolayısıyla okulun çevresine en yakın projeler Bornova ilçesinin diğer noktalarında bulunuyor. Ege Üniversitesi’ne en yakın projeler ise, İkon Loft, Veranova, Piev Mevlana Konutları, Avcılar Caddebostan Bornova ve Folkart Incity projeleri olarak dikkat çekiyor.

İzmir Fen Lisesi
İzmir Fen Lisesi

İzmir Atatürk Lisesi (Konak)

İzmir Atatürk Lisesi ise İzmir’in Konak ilçesinde yer alıyor. Okulun çevresinde pek çok konut projesi olduğunu gördük. Yenitepe İzmir, Myway Deluxe Alsancak ve Magnesia Park Evleri projeleri Atatürk Lisesi’ne oldukça yakın.

İzmir Atatürk Lisesi
İzmir Atatürk Lisesi

KAYNAK: Hürriyet Emlak Projeland

Bunları da beğenebilirsin