Türkiye’nin ilk hibrit güç sistemi MEE Fuarı’nda vitrine çıktı

Dünya enerji sektörünün nabzını tutan Middle East Electricity Fuarı bu yıl 41. kez ziyaretçilerine kapılarını açtı. 1-3 Mart 2016 tarihlerinde Dubai’de gerçekleşen fuarda Teksan’ın enerji çözümleri yoğun ilgi gördü.

Fuarın bu seneki Gümüş Sponsoru olan Teksan, Ar-Ge’deki başarısını gözler önüne seren Türkiye’de ilk ve tek dünyada ise sayılı olan hibrit güç sistemini sergiledi. Şirketin 2015 yılında geliştirdiği teknolojinin önümüzdeki yıllarda enerji sektöründe önemli bir yer tutması bekleniyor.

Enerji sektörün devlerinin boy gösterdiği dünyanın en büyük güç ve enerji fuarı Middle East Electricity, bu yıl da firmaların şovuna sahne oldu. Pek çok bölgeden binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi buluşturan fuarın sponsorları arasında Türk enerji sektöründe yenilikçi ve öncü kimliği ile 22 yıldır hizmet veren Teksan da Gümüş Sponsor olarak yer aldı.

Teksan, 120’den fazla ülkeye ihraç ettiği ürün yelpazesindeki en son yenilikleri Middle East Electricity Fuarı’nda iki ayrı stantta sergiledi. TÜBİTAK işbirliği ile 2015 yılında hayata geçirdiği Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan hibrit güç sistemi ile dikkat çekti.

Enerji sektörünün önemli isimlerinin bir araya geldiği Middle East Electricity Fuarı’nın şirketlerin ürün ve teknolojilerini tanıtmak için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Teksan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler; “41 yıldır dünya enerji sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Middle East Electricity Fuarı sektörümüz açısından büyük önem taşıyor. Bu tarz fuarlar sayesinde bir yandan sektördeki yenilik ve gelişmeleri takip ederken diğer yandan yurtdışındaki rakiplerimizi inceleme fırsatı yakalıyoruz. İki ayrı stantla katıldığımız fuarda ürünlerimiz ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Özellikle TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan hibrit güç sistemimiz beklentimizin üzerinde talep gördü. Hibrit güç sistemimiz güneş ve rüzgar enerjisi ile entegre kullanımı sayesinde geleceğin sürdürülebilir enerji çözümlerine atıfta bulunan bir teknolojiye sahip. Şebeke enerjisinin olmadığı yerlerde kullanım avantajı sağlıyor. Bu yönüyle yurtdışında daha çok telekomünikasyon firmalarının kullandığı ürünün Türkiye’de de telekomünikasyon firmalarından yoğun ilgi göreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Yüzde 100 Türk sermayesiyle kurdukları şirketlerini global bir marka yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Burak Başeğmezler; “Teksan olarak 2015 yılını yüzde 38 büyüme ile kapattık. Konsolide ciromuz ise 299 milyon TL’ye yükseldi. Bu büyümede hem iç pazar hem de yeniden yapılanma sürecindeki ülkelerin ihtiyaçları önemli rol oynadı. İhracat, şirket faaliyetlerimiz ve uzun dönemli hedeflerimizde önemli bir yer tutuyor. Üretimimizin yüzde 40’a yakınını doğrudan ihraç ediyoruz. 2015 yılında 120’den fazla ülkeye 38 milyon Euro’yu geçen ihracat yaptık. Irak, Kazakistan, Cezayir, Mısır ve Azerbaycan en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu. Önümüzdeki döneme yönelik global büyüme hedeflerimiz doğrultusunda yurtdışı ofis ve stok sahaları açmayı planlıyoruz. Bu büyümenin dinamosu olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’yı görüyoruz. Middle East Electricity Fuarı bu açıdan da bizim için son derece faydalı oldu” diyerek sözlerine devam etti.

Global markalarla yarışacak ürünler ürettiklerini vurgulayan Başeğmezler; “Kalite, teknoloji ve verimlilik açışından global markalar ile kendi ürünlerimizi kıyasladığımızda bu parametrelerin hiçbirinde onlardan aşağı kalmıyoruz. Hatta konu sistemlerde kullanılan yan ekipmanlar ve işçilik kalitesine geldiğinde bizim sunduğumuz kalitenin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da global pazarda rekabet gücümüzü artıran etkenler arasında” dedi.
TEKSAN

Enerji sektöründe kesintisiz güç çözümleri ile hizmet veren Teksan, 1994 yılında kuruldu. Ürün gamında; dizel jeneratörler, doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, mobil aydınlatma kuleleri, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan hibrit güç sistemleri bulunuyor. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan Teksan, ürünlerini 120’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak amacında olan Teksan bünyesinde 650 kişi çalışıyor. Satış sonrası hizmetlerde de iddialı olan firmanın 10 Bölge Müdürlüğü ve 20’ye yakın bayisi bulunuyor ve deneyimli ekibiyle yıllık 40 bin noktaya servis verebiliyor. Ar-Ge’ye Türkiye ortalamasının üzerinde yatırım yapan şirket, ulusal Ar-GE sıralamasında 136. sırada yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin