Türklere ABD’de konut şoku

Anadolu’dan yeni gelmiş kişilere Galata Kulesi’ni satan Sülün Osman lakaplı Osman Ziya Sülün’ün yaptıklarının bir benzeri, Florida eyaletinde ortaya çıktı. Müjdat G. isimli kişinin Türk yatırımcılara sattığı evlerin ipotekli olduğu anlaşıldı. Ancak Müjdat G. suçlamaları kabul etmedi.

Satın aldıkları evlerin üzerinde ipotek olduğunu öğrenen kişiler Türkiye ve Amerika’da savcılıkların yolunu tuttu. Kendilerine evleri satan Müjdat G. hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çok sayıda suç duyurusunda bulunuldu. Açılan dava dosyalarına göre, alacak miktarları 250 bin TL’den 3 milyon dolar arasında değişiyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Müjdat G. ise “İddiaların tamamı asılsız” dedi.

FİYATLARIN DÜŞÜK OLDUĞU ŞEHİR

Galata Kulesi, tramvay gibi kamu mallarını Anadolu’dan yeni gelmiş kişilere satması ile ün yapan Sülün Osman namlı Osman Ziya Sülün’ün yaptıklarının bir benzeri, Amerika’da konut fiyatlarının düşük olduğu bazı eyaletlerinde yaşandığı öne sürülüyor. Türkiye’de ve Amerika’da açılmış olan bazı davalarda hüküm giydiği anlaşılan Müjdat G. hakkında geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çok sayıda suç duyurusunda bulunulduğu belirlendi. Savcılığa yapılan başvuruların en sonuncusu geçtiğimiz 11 Ağustos tarihli.

Müjdat G. ve Ayşe I. G. hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘tehdit’ suçlaması ile yapılan son suç duyurusu İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İsmail Çelik’e ait. Çelik, avukatı Çağrı Çetin aracılığı ile savcılığa yaptığı suç duyurusunda yaşadıklarını anlattı.

NE EVİ ALABİLDİ NE PARASINI

Savcılığa sunulan dosyaya göre Çelik bundan 3 yıl kadar önce, ev fiyatlarının ucuzladığı bir süreçte Amerika’dan ev almak istedi. Çelik, 20 yıla yakın bir süreden beri Amerika’da da gayrimenkul işi yapan Müjdat G. ile temasa geçti. Aralık 2012’de G.’ye noter kanalı ile vekaletname veren Çelik, kendisine sunulan seçenekler arasında Florida Eyaleti’ndeki bir evi almaya karar verdi. G.’ye ödemesini aldığı evin devrini Çelik’e yaptı. Ancak, evin üzerinden mortgage (uzun vadeli konut kredisi) ipoteği olduğu daha sonra anlaşıldı. Krediyi veren banka ve mortgage firması Çelik’in evine birçok kez giderek kapı kilidini değiştirdi.

‘Kaçma şüpheleri var’ iddiası

Suç duyurusunda yer alan iddiaya göre Çelik konu ile ilgili bilgi almak istediği G. tarafından uzun süre oyalandı; en sonunda da telefonlarına çıkmamaya başladı. Savcılığa sunulan dilekçede, G.’nin benzer yöntemlerle Türkiye’den çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Dilekçede, şüpheliler hakkında, kaçma şüpheleri olduğu gerekçesi ile sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartının uygulanması talep edildi. Dr. Çelik, savcılığa yaptığı suç duyurusunun yanı sıra ev için yaptığı ödemenin iadesi için İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde de dava açtı. Tüketici Mahkemesi’nde açılan davaya göre Müjdat G.’ye ev için 49 bin 900 dolar ödendi. Çelik’in evini 2 yıl boyunca kiraya veren Müjdat G.’nin 34 bin 200 dolarlık kira gelirini ise ödemediği iddia edilerek toplam 221 bin 387 TL’nin kendisine ödenmesini istedi. Müjdat G.’nin avukatı ise mahkeme verdiği savunma dilekçesinde Çelik’in ödemesini eksik yaptığını, davanın reddi yönünde karar verilmesini istedi.

Kalp cerrahı da var sanayici de

Hürriyet‘ten Dinçer Gökçe‘nin haberine göre; Müjdat G.’den ev alanların önemli bir bölümünün açtığı davalar ise Amerika’da devam ediyor. Hürriyet’in telefonla ulaştığı işadamı Mirza Adıyaman, Müjdat G. hakkında Amerika’da açtığı davaları kazandığını ifade ederek “Davaları kazanmış olmama rağmen paramı alamadım. Mahkemenin ödenmesini hükmettiği paramı alabileceğim konusunda umudum ise kalmadı gibi” dedi. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Tamer Çiçekçi de Müjdat G. ile davalık olan isimlerden bir diğeri. Çiçekçi, Müjdat G. ile aralarında devam eden bir çok davanın olduğunu kaydederek toplam alacağının 250 bin TL’ye yakın olduğu kaydetti. Müjdat G. ile davalık olan bir diğer isim Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Belhhan Akpınar. Akpınar’ın açtığı dava dosyasından edinilen bilgilere göre Müjdat G.’den alacağı 225 bin dolar. Ünlü bir boya firmasının eski sahibi F.U.’nun da Müjdat G.’den 3 milyon dolara yakın bir alacağının olduğu kaydedildi.

‘İddiaların tamamı asılsız’

20 yıldan beri Amerika’da yaşadığını belirtken Müjdat G. Yaptığı açıklamada “iddiaların tamamı asılsız” diyerek “Amerikan mahkemeleri sanal ortamda herkese açıktır benim kimseden saklayacak tek bir konum yok. Trafik cezası dışında hiçbir davam olmadı” şeklinde konuştu. Hakkında suç duyurusunda bulunan Dr. İsmail Çelik’in aldığı evin ödemelerini yapmadığını öne sürdü. G. açıklamasının devamında Prof. Dr. Akpınar’ın da aldığı evin ödemesini tam olarak yapmadığını öne sürdü. Müjdat G., Mirza Adıyaman ve F.U. ile devam eden hiçbir davalarının olmadığını kaydetti. Müjdat G., Türkiye’de ve ABD’de binlerce ev inşa ettiğini, söz konusu evlerin hiçbirinde sorun yaşanmadığını öne sürdü.

Bunları da beğenebilirsin